• Postanowienie o zakresie ...
  05.10.2024

1419/UPO-443-83/05/RK

Postanowienie o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
z dnia 29 sierpnia 2005

Artykuły przypisane do interpretacji

Do tego artykulu posiadamy jeszcze 161 interpretacje.
Kup dostęp i zobacz, do jakich przepisów odnosi się ta interpretacja podatkowa. Znajdź inne potrzebne interpretacje.

Pytanie podatnika:

Czy wartość usług świadczonych na terytorium Unii Europejskiej podlega wliczeniu do limitu stanowiącego równowartość kwoty 800.000 euro, po przekroczeniu którego podatnik traci prawo do rozliczania się za okresy kwartalne?

P O S T A N O W I E N I E

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Płocku działając na podstawie art. 14a § 1-4, w związku z art. 216 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz.U. z 2005r. Nr 8., poz. 60 ze zm.), postanawia wydać pisemną interpretację, co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego, w zakresie podatku od towarów i usług, oceniając stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 27.07.2005r., o udzielenie interpretacji, jako prawidłowe.

Uzasadnienie

Stan faktyczny przedstawiony przez Wnioskodawcę: Spółka posiada status małego podatnika, o którym mowa w art. 99 ust. 3 ustawy o podatku od towarów i usług. W przedmiocie swojej działalności świadczy m.in. usługi na terytorium Unii Europejskiej, które ze względu na miejsce świadczenia nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Wnioskodawca uważa, iż zgodnie z art. 99 ust. 6 ustawy, podatnik traci prawo do składania deklaracji podatkowych za okresy kwartalne, jeżeli wartość sprzedaży (wraz z podatkiem VAT) przekroczy kwotę wyrażoną w złotych odpowiadającą równowartości 800.000 euro. Ustawa o podatku VAT zawiera definicję sprzedaży, przez którą rozumie się: odpłatną dostawę towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju, eksport towarów oraz wewnątrzwspólnotową dostawę towarów. Zdaniem Podatnika jest to katalog zamknięty, dlatego też usługi świadczone na terytorium UE, jako niepodlegające opodatkowaniu VAT i niebędące sprzedażą w rozumieniu art. 2 pkt 22 ustawy - nie podlegają wliczeniu do limitu 800.000 euro, od którego uzależniony jest status "małego podatnika".

Ocena prawna stanowiska Wnioskodawcy: Do opisanego stanu faktycznego mają zastosowanie następujące normy prawa podatkowego: -Art. 2 pkt 22, 25 lit. a) i art. 99 ust. 3 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) - zwanej dalej ustawą. Zastosowanie powołanych norm skutkuje dokonaniem powyższej oceny prawnej stanowiska Wnioskodawcy, uzasadnionej w sposób następujący:

Zgodnie z art. 2 pkt 25 lit. a) przez małego podatnika rozumie się podatnika podatku od towarów i usług: u którego wartość sprzedaży (wraz z kwotą podatku) nie przekroczyła w poprzednim roku podatkowym wyrażonej w złotych kwoty odpowiadającej równowartości 800.000 euro - przy czym przeliczenia kwot wyrażonych w euro dokonuje się według średniego kursu euro ogłoszonego przez Narodowy Bank Polski na pierwszy dzień roboczy października poprzedniego roku podatkowego, w zaokrągleniu do 1.000 zł.Natomiast art. 2 pkt 22 ustawy stanowi, iż przez sprzedaż rozumie się odpłatną dostawę towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju, eksport towarów oraz wewnątrzwspólnotową dostawę towarów

W związku z wyżej przytoczonymi przepisami, należy stwierdzić, iż jeżeli podatnik wykonuje m. in. usługi na terytorium Unii Europejskiej, które ze względu na miejsce świadczenia nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, wówczas zgodnie z definicją ustawową sprzedaży, wartość sprzedaży, uzyskaną w związku ze świadczeniem tych usług nie wlicza się do limitu stanowiącego równowartość kwoty 800.000 euro, po przekroczeniu którego podatnik traci prawo do bycia "małym podatnikiem", a co za tym idzie do rozliczania się z podatku od towarów i usług za okresy kwartalne, o których mowa w art. 99 ust. 3 ustawy.

Powyższa interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu zaistnienia tego stanu. Niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Na postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie, w terminie 7 dni od daty doręczenia, za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Płocku. (art. 236 § 2 pkt 1 ustawy - Ordynacja podatkowa).

Szukaj: Filtry
Ładowanie ...