IPPP1-443-828/10-2/MP
Interpretacja indywidualna
z dnia 19 października 2010
Artykuły przypisane do interpretacji
Kup dostęp i zobacz, do jakich przepisów odnosi się ta interpretacja podatkowa. Znajdź inne potrzebne interpretacje.
INTERPRETACJA INDYWIDUALNA
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 05.08.2010 r. (data wpływu 10.08.2010 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania czynności zbycia zespołu składników materialnych i niematerialnych, w tym wierzytelności i zobowiązań Spółki - jest prawidłowe.
Uzasadnienie
W dniu 10.08.2010 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania czynności zbycia zespołu składników materialnych i niematerialnych, w tym wierzytelności i zobowiązań Spółki.
W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:
Spółka prowadzi, m.in. działalność deweloperską na którą składa się szereg działalności z zakresu PKD, takich jak np. Realizacja projektów budowlanych związanych ze wznoszeniem budynków (41.10.Z), Działalność w zakresie architektury (71.11.Z), Działalność w zakresie inżynierii i związane z nią doradztwo techniczne (71.12.Z), Wykonywanie pozostałych instalacji budowlanych (43.29.Z), Tynkowanie (43.31 .Z), Zakładanie stolarki budowlanej (43.32.Z), Posadzkarstwo; tapetowanie i oblicowywanie ścian (43.33,Z), Malowanie i szklenie (43.34.Z), Wykonywanie pozostałych robót budowlanych wykończeniowych (43.39.Z), Kupno sprzedaż nieruchomości na własny rachunek (68.102), Leasing finansowy (64.91.Z), Pozostałe formy udzielania kredytów (64.92.Z), Pozostała finansowa działalność usługowa, gdzie indziej niesklasyfikowana, z wyłączeniem ubezpieczeń i funduszów emerytalnych (64.99.Z).
W zakresie prowadzonej działalności realizuje inwestycję, którą jest kompleks budynków mieszkalnych wraz z infrastrukturą towarzyszącą.
Na inwestycję tę składa się zespół składników materialnych, takich jak:
działki gruntu pod inwestycją objęte Kw nr...; Kw nr..., Kw nr...,
plac budowy wraz z materiałami budowlanymi,
obiekty budowlane w trakcie wytwarzania
środki pieniężne (własne Spółki oraz otrzymane od przyszłych nabywców nieruchomości tytułem zaliczek), przeznaczone na spłatę zobowiązań pieniężnych Spółki związanych ze zrealizowaną inwestycją,
zobowiązania w stos. do dostawców z tyt. realizacji w/w inwestycji,
należności z tyt. nieotrzymanych zaliczek.
Na inwestycję tę składa się także zespół składników niematerialnych, takich jak:
prawa do dokumentacji geodezyjnej oraz projektowej sporządzonej na potrzeby inwestycji,
uzyskane przez Spółkę pozwolenia na budowę, uzgodnienia z urzędami i instytucjami i przedsiębiorstwami wykonującymi lub administrującymi infrastrukturą,
prawa do poniesionych przez Spółkę nakładów inwestycyjnych,
prawa do stron internetowych oraz do innych przekazów medialnych zakupionych oraz wykorzystywanych przez Spółkę w celu promocji inwestycji,
wierzytelności i zobowiązania (w tym o zapłatę należności pieniężnych) wynikające z umów zawartych z projektantem,
wierzytelności i zobowiązania (w tym o zapłatę należności pieniężnych) wynikające z umów zawartych z wykonawcami inwestycji oraz z dostawcami towarów i usług wykorzystywanych na jej potrzeby,
wierzytelności i zobowiązania wynikające z umów zawartych z przyszłymi nabywcami nieruchomości,
mogą powstać wierzytelności i zobowiązania (w tym o zapłatę okresowych należności pieniężnych) wynikające z umów zawartych z instytucjami kredytującymi inwestycję, jeśli spółka uzyska kredyt,
wierzytelności i zobowiązania (w tym o zapłatę wynagrodzenia) wynikające z umów zawartych z osobami zarządzającymi (administrującymi) z ramienia Spółki inwestycją.
Powyższy zespół składników majątkowych — jako inwestycja budowlana — posiada swoją odrębną lokalizację (właściwe dla niej działki gruntu) oraz — właściwą dla funkcji i specyfiki budowanych nieruchomości — infrastrukturę składników majątkowych zaangażowanych przez Spółkę do jej realizacji (właściwe dla niej materiały oraz urządzenia budowlane zużywane na jej potrzeby, właściwą dla niej dokumentację geodezyjną oraz projektową, wykorzystywane na jej potrzeby znaki towarowe, akcje promocyjne, produkty finansowe itd.).
Ww. składniki majątkowe Spółki w okresie realizacji inwestycji nie są wykorzystywane do realizacji przez Spółkę innych działań gospodarczych, w tym prowadzonych równolegle inwestycji.
Spółka prowadzi księgi rachunkowe, ewidencjonując przebieg zdarzeń gospodarczych w taki sposób, który umożliwia przyporządkowanie do prowadzonej inwestycji kosztów i przychodów podatkowych (zobowiązań i należności) wynikających dla Spółki z jej realizacji.
Opisany wyżej zespół składników materialnych oraz niematerialnych, w tym wierzytelności i zobowiązań Spółki, który składa się na inwestycję, w zamiarze Spółki ma być przedmiotem odpłatnego zbycia. Odpłatne zbycie może się odbyć, np. tytułem kompleksowej umowy cesji, tytułem kupna-sprzedaży albo tytułem wniesienia aportem do innej spółki albo jeszcze innym tytułem.
Celem odpłatnego zbycia nie będzie jedynie wyzbycie się przez Spółkę prowadzonej inwestycji w celu osiągnięcia zysku (bez względu na to, jakie skutki to spowoduje dla jej realizacji), celem będzie natomiast dokonanie transakcji odpłatnego zbycia w takiej postaci, która pozwoli nabywcy na kontynuowanie funkcji gospodarczych Spółki w zakresie przedmiotu prowadzonej przez Spółkę działalności, a mianowicie na kontynuowanie i pomyślne zakończenie inwestycji.
W związku z powyższym zadano następujące pytanie:
Czy w okolicznościach zdarzenia przyszłego, transakcja odpłatnego zbycia — opisanego w poz. 54 niniejszego Wniosku — zespołu składników materialnych i niematerialnych, w tym wierzytelności i zobowiązań Spółki, stanowić będzie czynność niepodlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, o której mowa w art. 6 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług ...
Zdaniem Spółki, zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym wierzytelności i zobowiązań Spółki — opisany w poz. 54 niniejszego Wniosku — posiada wyodrębnienie organizacyjne oraz finansowe, a także, z uwagi na swą kompleksowość, w zupełności będzie zdolny — w dniu jego odpłatnego zbycia — do samodzielnego realizowania funkcji gospodarczych w zakresie działalności deweloperskiej. Ponadto zespół ten składa się z takich składników majątkowych, które wypełniają hipotezę art. 551 KC. Również zespół ten składa się z takich składników majątkowych, które stanowią funkcjonalną całość i nie są zbiorem przypadkowych elementów, lecz ich wspólnym celem jest wybudowanie oraz sprzedaż zaprojektowanych nieruchomości.
Wobec powyższego w okolicznościach zdarzenia przyszłego, w ocenie Spółki, wypełniona będzie hipoteza art. 2 pkt 27e) u.ptu., a tym samym znajdzie zastosowanie przepis art. 6 pkt 1) u.ptu. Z tego zaś wynika, że transakcja odpłatnego zbycia — opisanego w poz. 54 niniejszego Wniosku — zespołu składników materialnych i niematerialnych, w tym wierzytelności i zobowiązań Spółki, stanowić będzie czynność niepodlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, o której mowa w art. 6 pkt 1 u.ptu. Nie będzie zatem konieczne dla udokumentowania tej transakcji wystawienie faktury VAT i ujęcie jej w deklaracji VAT-7.
W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.
Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.
W myśl art. 7 ust. 1 ustawy, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1 rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (…).
Z opodatkowania podatkiem od towarów i usług wyłączono czynności określone w art. 6 ustawy o podatku od towarów i usług. Na podstawie art. 6 pkt 1 przepisów ustawy nie stosuje się do transakcji zbycia przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa.
W art. 2 pkt 27e ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, ustawodawca zdefiniował „zorganizowaną część przedsiębiorstwa” jako organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania, przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, który zarazem mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania.
Z powyższej definicji wynika, iż aby zespół składników majątkowych (materialnych i niematerialnych, w tym również zobowiązania) mógł zostać uznany za zorganizowaną część przedsiębiorstwa muszą zostać spełnione łącznie następujące przesłanki:
istnienie zespołu składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązań,
zespół ten jest organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie,
składniki te przeznaczone są do realizacji określonych zadań gospodarczych,
zespół tych składników może stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania gospodarcze.
Aby zatem określony zespół składników majątkowych mógł zostać zakwalifikowany jako zorganizowana część przedsiębiorstwa, musi odznaczać się pełną odrębnością organizacyjną i finansową, z możliwością samodzielnego funkcjonowania w razie zaistnienia takiej potrzeby w obrocie gospodarczym. Powyższe oznacza, że zorganizowaną częścią przedsiębiorstwa nie jest suma poszczególnych aktywów i pasywów, przy pomocy których w przyszłości, będzie można prowadzić odrębny zakład, lecz pewnym zorganizowanym zespołem tych składników, przy czym punktem odniesienia jest tutaj rola, jaką te składniki majątkowe odgrywały w funkcjonowaniu istniejącego przedsiębiorstwa.
Wyodrębnienie organizacyjne oznacza, że zorganizowana część przedsiębiorstwa występuje w strukturze organizacyjnej podatnika. Ocena ta musi być dokonywana według podstawowego kryterium, tj. ustalenia jaką rolę składniki majątkowe i związane z nimi prawa materialne i niematerialne w tym zobowiązania odgrywały w funkcjonowaniu dotychczasowego przedsiębiorstwa (na ile stanowiły wyodrębnioną organizacyjnie i funkcjonalnie całość).
Wyodrębnienie finansowe oznacza sytuację, w której poprzez odpowiednią ewidencję zdarzeń gospodarczych możliwe jest przyporządkowanie przychodów i kosztów, oraz należności i zobowiązań do zorganizowanej części przedsiębiorstwa. W sytuacji wyodrębnienia finansowego możliwe jest oddzielenie finansów przedsiębiorstwa od finansów jego zorganizowanej części. Zorganizowana część przedsiębiorstwa jest w stanie samodzielnie prowadzić działalność i istnieć niezależnie od przedsiębiorstwa głównego. Nie musi to być postać oddziału samodzielnie rozliczającego się. Ważne natomiast jest aby przenoszone należności i zobowiązania były wyodrębnione i dały się przyporządkować organizacyjnie i finansowo do wyodrębnionego majątku (tak, aby można było przejąć funkcje gospodarcze). Jeśli dane zobowiązania dotyczą działalności związanej z wydzielonym majątkiem to winny być także w trakcie wydzielenia tegoż majątku przyporządkowane właśnie do niego. Wyodrębniona część majątku, aby można było o niej powiedzieć, iż na gruncie ustawy podatkowej stanowi zorganizowaną część przedsiębiorstwa, musi być zorganizowaną częścią przedsiębiorstwa także od strony zobowiązaniowej.
Odnośnie wyodrębnienia funkcjonalnego to kryterium to sprowadza się do ustalenia czy wyodrębniona organizacyjnie całość jest w stanie przejąć zadania oraz samodzielnie funkcjonować na rynku. Nie budzi bowiem wątpliwości to, iż aby wydzielona część mienia przedsiębiorstwa mogła być uznana za zorganizowany zespół składników niematerialnych i materialnych, musi ona posiadać potencjalną zdolność do niezależnego działania gospodarczego, jako samodzielny podmiot gospodarczy. Składniki majątkowe: materialne i niematerialne wchodzące w skład zorganizowanej części przedsiębiorstwa muszą zatem umożliwić nabywcy podjęcie działalności gospodarczej w ramach odrębnego przedsiębiorstwa. O wyodrębnieniu funkcjonalnym może np. świadczyć posiadanie własnej grupy kontrahentów, z którymi istnieją bezpośrednie relacje handlowe.
Podkreślić należy, że aby uznać będące przedmiotem obrotu materialne lub niematerialne składniki przedsiębiorstwa za zorganizowaną część przedsiębiorstwa nie jest ważne, czy składniki te, z uwagi na ich właściwości mogą w przyszłości stanowić odrębne przedsiębiorstwo, lecz to, jaką rolę składniki te odgrywały w funkcjonowaniu istniejącego przedsiębiorstwa.
Z przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego wynika, iż Spółka w ramach prowadzonej działalności gospodarczej realizuje inwestycję – kompleks budynków mieszkalnych wraz z infrastrukturą towarzyszącą. Na ww. inwestycję składa się zespół składników materialnych (działki gruntu, plac budowy wraz z materiałami budowlanymi, obiekty budowlane w trakcie wytwarzania, środki pieniężne, zobowiązania i należności Spółki związane z realizacją ww. inwestycji) oraz składniki niematerialne (prawa do dokumentacji geodezyjnej i projektowej sporządzonej na potrzeby inwestycji, pozwolenia na budowę, prawa do poniesionych nakładów inwestycyjnych, prawa do stron internetowych i innych przekazów zakupionych w celu promocji inwestycji, wierzytelności i zobowiązania wynikające z umów: zawartych z projektantem, wykonawcami, dostawcami towarów i usług, przyszłymi nabywcami nieruchomości, instytucjami kredytującymi, osobami zarządzającymi inwestycją). Ww. składniki majątkowe Spółki nie są wykorzystywane do realizacji przez Spółkę innych działań, w tym prowadzonych równolegle inwestycji. Spółka prowadzi księgi rachunkowe w sposób umożliwiający przyporządkowanie kosztów i przychodów (zobowiązań i należności) wynikających z realizacji inwestycji.
Opisany zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązań i wierzytelności składający się na inwestycję stanie się przedmiotem transakcji odpłatnego zbycia.
Biorąc pod uwagę przedstawione okoliczności sprawy oraz powołane przepisy prawa podatkowego stwierdzić należy, iż zorganizowaną część przedsiębiorstwa tworzą składniki, będące we wzajemnych relacjach, takich by można było mówić o nich jako o zespole, a nie o zbiorze przypadkowych elementów, których jedyną cechą wspólną jest własność jednego podmiotu gospodarczego. Oznacza to, że zorganizowana część przedsiębiorstwa nie jest sumą poszczególnych składników, przy pomocy których będzie można prowadzić odrębny zakład, lecz zorganizowanym zespołem tych składników, przy czym punktem odniesienia jest tutaj rola, jaką składniki majątkowe odgrywają w funkcjonowaniu przedsiębiorstwa (na ile stanowią w nim wyodrębnioną organizacyjnie i funkcjonalnie całość).
Wymienione we wniosku składniki materialne i niematerialne, w tym wierzytelności i zobowiązania Spółki, związane z realizowaną inwestycją, mające stanowić przedmiot transakcji odpłatnego zbycia, będą posiadały cechy wymienione w art. 2 pkt 27e ustawy o podatku od towarów i usług. Jak wskazał Wnioskodawca, opisany zespół składników materialnych i niematerialnych w tym wierzytelności i zobowiązań posiada wyodrębnienie organizacyjne, funkcjonalne oraz finansowe, a także będzie zdolny (w dniu jego zbycia) do samodzielnego realizowania funkcji gospodarczych w zakresie przedmiotu prowadzonej przez Spółkę działalności (kontynuowanie inwestycji). Zespół ten składa się z takich składników, które wypełniają hipotezę art. 551 Kodeksu cywilnego.
Planowaną przez Spółkę transakcję zbycia ww. zespołu składników, w tym wierzytelności i zobowiązań można zatem klasyfikować jako zbycie zorganizowanej części przedsiębiorstwa, niepodlegającą przepisom ustawy o podatku od towarów i usług, zgodnie z art. 6 pkt 1 ustawy.
Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.
Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).
Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.