• Interpretacja indywidualn...
  16.06.2024

IPPB2/436-12/07-3/MZ

Interpretacja indywidualna
z dnia 28 sierpnia 2007

Artykuły przypisane do interpretacji

Do tego artykulu posiadamy jeszcze 27 interpretacje.
Kup dostęp i zobacz, do jakich przepisów odnosi się ta interpretacja podatkowa. Znajdź inne potrzebne interpretacje.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pani, przedstawione we wniosku z dnia 31.07.2007r. (data wpływu 01.08.2007r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od spadków i darowizn w zakresie stosowania przepisów ww. ustawy - jest prawidłowe.

Uzasadnienie

W dniu 01.08.2007r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od spadków i darowizn w zakresie stosowania przepisów ww. ustawy.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

W dniu 17 sierpnia 2000r. wnioskodawczyni przekazała swoje mieszkanie wnukowi.

W roku 2006 wnuk nie był w stanie finansować mieszkania, dlatego dnia 23 sierpnia 2006r. przekazał babci powyższe mieszkanie w formie umowy darowizny. Od aktu notarialnego nie pobrano podatku od darowizny zgodnie z art. 16 ustawy o podatku od spadków i darowizn, ponieważ obdarowana zobowiązała się, że nabytego w drodze darowizny mieszkania nie zbędzie przed upływem 5 lat od dnia zawarcia niniejszej darowizny.

Obecnie, ze względu na podeszły wiek oraz na fakt, iż nie posiada wystarczających środków finansowych wnioskodawczyni powyższe mieszkanie zamierza przekazać na rzecz drugiego wnuka. W akcie notarialnym, jednym z warunków umowy darowizny będzie adnotacja, że darczyńca dożywotnio będzie zamieszkiwać w lokalu mieszkalnym. Przedstawiony stan faktyczny został uzupełniony pismem (data wpływu 16.08.2007r.), w którym wnioskodawczyni szerzej opisała zdarzenie przyszłe oraz przedstawiła własne stanowisko w sprawie oceny prawnej powyższego zdarzenia.

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

Czy w przypadku dokonania darowizny mieszkania na rzecz wnuka wnioskodawczyni będzie zobowiązana do zapłacenia podatku od darowizny z uwagi na zbycie powyższego mieszkania przed upływem 5 lat od daty jego otrzymania tj. od dnia 23.08.2006r....

Czy wnuk jako obdarowany zobowiązany będzie do zapłacenia podatku od umowy darowizny...

Zdaniem wnioskodawcy:

Ad.1. Nie powinna płacić podatku od darowizny, ponieważ w powyższym mieszkaniu będzie zamieszkiwać dożywotnio.

Ad.2. Wnuk A zgodnie z ustawą o podatku od spadków i darowizn także nie powinien płacić podatku od nabytego w formie darowizny lokalu mieszkalnego.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Ad.1. W myśl art. 1 ustawy z dnia 28 lipca 1983r. o podatku od spadków i darowizn (t. j. Dz. U z 2004 r. Nr 142, poz. 1514 ze zm.) w brzmieniu obowiązującym w 2006r. podatkowi od spadków i darowizn podlega nabycie przez osoby fizyczne własności rzeczy znajdujących się na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej lub praw majątkowych wykonywanych na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej. Zgodnie z art. 16 ust. 1 ww. ustawy w przypadku nabycia budynku mieszkalnego lub jego części, lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość, spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego oraz wynikających z przydziału spółdzielni mieszkaniowych: prawa do domu jednorodzinnego lub prawa do lokalu w małym domu mieszkalnym: w drodze spadku lub darowizny przez osoby zaliczone do I grupy podatkowej – nie wlicza się do podstawy opodatkowania ich wartości do łącznej wysokości nieprzekraczającej 110 m#178; powierzchni użytkowej budynku lub lokalu.

Zgodnie z art. 16 ust. 2 wymienionej ustawy ulga, o której mowa powyżej przysługuje osobom, które łącznie spełniają następujące warunki:

1. spełniają wymogi określone w art. 4 ust. 4 ustawy o podatku od spadków i darowizn,

2. nie są właścicielami innego budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość bądź będąc nimi przenoszą własność budynku lub lokalu

1. od dnia złożenia zeznania podatkowego – jeżeli w chwili złożenia nabywca mieszka w nabytym lokalu lub budynku,

2. od dnia zamieszkania w nabytym lokalu lub budynku – jeżeli nabywca zamieszka w ciągu roku od dnia złożenia zeznania podatkowego.

Zgodnie z art. 16 ust. 2 ustawy o podatku od spadków i darowizn zbycie lokalu mieszkalnego nabytego przez obdarowaną w drodze darowizny i dalsze w nim zamieszkiwanie nie spowoduje utraty ulgi mieszkaniowej. Ulga mieszkaniowa może być zastosowana w stosunku do osób, które spełniają wymogi zawarte w art. 16 ust. 2 wymienionej ustawy. Wśród wymienionych przesłanek ustawodawca nie zawarł zakazu zbycia nabytego prawa. Biorąc powyższe pod uwagę stwierdzić należy, że obdarowany, który zbędzie lokal na rzecz innej osoby nie traci z tego powodu prawa do omawianej ulgi, o ile dopełniony zostanie wymóg zamieszkiwania w ustawowym terminie. Zasadniczym celem powyższej ulgi jest zaspokojenie podstawowych potrzeb mieszkaniowych nabywcy.

Ad.2. Ustawa z dnia 16 listopada 2006r. o zmianie ustawy o podatku od spadków i darowizn oraz ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz. U. Nr 222, poz. 1629) wprowadziła zmiany dotyczące zwolnienia z podatku od spadków i darowizn osób najbliższych. Zmiany te weszły w życie z dniem 01 stycznia 2007r. Wobec powyższego zgodnie z treścią art. 4a ust. 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn zwalnia się nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych przez małżonka, zstępnych, wstępnych, pasierba, rodzeństwo, ojczyma i macochę. Na podstawie art. 4a ust. 1 pkt 4 obowiązek zgłoszenia darowizny właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego nie obejmuje przypadków, gdy nabycie to następuje na podstawie umowy zawartej w formie aktu notarialnego.

Zstępnymi są osoby, które łączy stosunek pokrewieństwa i które pochodzą od wspólnego przodka w linii prostej a więc: np. wnuki.

Reasumując, należy stwierdzić, że zbycie lokalu mieszkalnego w formie umowy darowizny nie stanowi przesłanki powodującej utratę prawa do ulgi określonej w art. 16 ustawy, w przypadku gdy darczyńca nadal będzie zamieszkiwać w przedmiotowym lokalu. W związku z powyższym podatek od darowizny nie wystąpi.

Wnuk Pani, także nie zapłaci podatku od spadków i darowizn zgodnie z art. 4a ustawy o podatku od spadków i darowizn.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego (zdarzenia przyszłego) przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistniałego zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym, a w przypadku interpretacji dotyczącej zdarzenia przyszłego – stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz.1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy). Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.

Szukaj: Filtry
Ładowanie ...