PB2-415-23-05-AG
Postanowienie o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
z dnia 9 czerwca 2005
Artykuły przypisane do interpretacji
Kup dostęp i zobacz, do jakich przepisów odnosi się ta interpretacja podatkowa. Znajdź inne potrzebne interpretacje.
Pytanie podatnika:
Czy środki pieniężne, otrzymane przez chore na porażenie mózgowe dziecko, zebrane dzięki założonej stronie internetowej, z podanym numerem konta, podlegają przepisom ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych?
POSTANOWIENIE
Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków-Śródmieście działając na podstawie art. 216, art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60) po rozpatrzeniu wniosku Podatnika z 2005 r. w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko nie jest prawidłowe.
Uzasadnienie
Pismem z 2005 r. Podatnik zwrócił się do Naczelnika Urzędu Skarbowego Kraków-Śródmieście z prośbą o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego.
Zgodnie z przedstawionym stanem faktycznym Podatnik samotnie wychowuje dziecko chore na mózgowe porażenie dziecięce. Ponieważ niezbędne są pieniądze na leczenie dziecka Podatnik postanowił założyć mu stronę w internecie z podanym numerem konta, na które ludzie dobrej woli mogliby wpłacać pieniądze na rehabilitację.
Zapytanie Podatnika dotyczy udzielenia odpowiedzi na pytanie czy otrzymane w ten sposób przez dziecko środki pieniężne będą podlegać opodatkowaniu.
Opodatkowanie dochodów osób fizycznych reguluje ustawa z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176, ze zm.).
Przepisów ww. ustawy zgodnie z art. 2 ust. 1 pkt 3 tej ustawy nie stosuje się m. in. do przychodów podlegających przepisom o podatku od spadków i darowizn.
Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 28.07.1983 r. o podatku od spadków i darowizn (Dz. U. Nr 16/97, poz. 89 ze zm.) podatkowi od spadków i darowizn podlega nabycie przez osoby fizyczne własności rzeczy znajdujących się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub praw majątkowych wykonywanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej tytułem darowizny.
Tak więc środki pieniężne przekazywane przez poszczególne osoby fizyczne na rzecz dziecka będą dla niego darowiznami i będą podlegać przepisom ustawy o podatku od spadków i darowizn.
Należy zaznaczyć, że jeżeli nabywcą jest osoba fizyczna zaliczona zgodnie z art. 14 ust. 3 pkt 3 ustawy o podatku od spadków i darowizn do III grupy podatkowej, opodatkowaniu podlega nabycie przez nabywcę, od jednej osoby, własności rzeczy i praw majątkowych o czystej wartości przekraczającej kwotę wolną od podatku, o której mowa w art. 9 ust. 1 pkt 3 ww. ustawy. Od 01.01.2003 r. i nadal kwota wolna dla III grupy podatkowej wynosi 4.902 zł. Jeżeli jednak nabycie własności rzeczy i praw majątkowych od tej samej osoby następuje więcej niż jeden raz, do wartości rzeczy i praw majątkowych ostatnio nabytych dolicza się wartość rzeczy i praw majątkowych nabytych od tej samej osoby w okresie 5 lat poprzedzających rok, w którym nastąpiło ostatnie nabycie. Od podatku obliczonego od łącznej wartości nabytych rzeczy i praw majątkowych potrąca się podatek przypadający od opodatkowania poprzednio nabytych rzeczy i praw majątkowych - art. 9 ust. 2 ustawy o podatku od spadków i darowizn.
Ponieważ ewentualne środki pieniężne otrzymywane przez dziecko na konto bankowe podane na jego stronie internetowej będą stanowić darowizny prywatnych osób nie będą miały do nich zastosowania przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych z uwagi na powołany powyżej art. 2 ust. 1 pkt 3 przedmiotowej ustawy.
Powyższa interpretacja:
- dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę, traci swoją moc z chwilą zmiany przepisów jej dotyczących;
- nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej.
Pouczenie:
Na powyższe postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego Kraków-Śródmieście w terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia.
