• Decyzja o zakresie stosow...
  29.04.2025

PR436/4/06/PM

Decyzja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
z dnia 18 września 2006

Artykuły przypisane do interpretacji

Do tego artykulu posiadamy jeszcze 103 interpretacje.
Kup dostęp i zobacz, do jakich przepisów odnosi się ta interpretacja podatkowa. Znajdź inne potrzebne interpretacje.

Pytanie podatnika:

W związku z faktem, ze pieniądze ze sprzedaży domu wpłynęły na konto podatnika w całości zachodzi wątpliwość czy przelanie połowy uzyskanej kwoty na konto byłej małżonki będzie opodatkowane podatkiem od spadków i darowizn?

POSTANOWIENIE

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Wieliczce, działając na podstawie art. 14a par. 1 oraz par. 4ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja Podatkowa (tekst jednolity DZ. U. z 2005 r. Nr 8 poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 27.07.2006 r. w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego w zakresie podatku od spadków i darowizn stwierdza, że przedstawione we wniosku stanowisko jest prawidłowe.

Uzasadnienie

Stan faktyczny:

Podatnik budował wraz z byłą żoną dom jednorodzinny.

W 2001 r. sąd orzekł o rozwodzie lecz nie dokonano wówczas podziału majątku wspólnego.

Rozwiedzeni małżonkowie postanowili podzielić majątek we własnym zakresie poprzez sprzedaż wspólnego domu i podział pieniędzy pochodzących ze sprzedaży.

- w związku z faktem, że pieniądze za sprzedany dom wpłynęły na konto podatnika w całości zachodzi wątpliwość czy przelanie połowy uzyskanej kwoty na konto byłej małżonki będzie opodatkowane podatkiem od spadków i darowizn?

Stanowisko podatnika:

Podatnik uważa, że przelanie połowy kwoty za sprzedany budynek mieszkalny, będący wspólnością majątkową, nie jest darowizną lecz umowną formą podziału majątku wspólnego.

OCENA STANOWISKA PYTAJĄCEGO:

Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn (tekst jednolity z 2004 r. Dz. U. nr 142 poz. 1514 ze zm.) podatkowi temu podlega nabycie przez osoby fizyczne własności rzeczy znajdujących się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub praw majątkowych wykonywanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej tytułem:

1) spadku;

2) darowizny;

3) zasiedzenia;

4) nieodpłatnego zniesienia współwłasności;

5) zachowku, jeżeli uprawniony nie uzyskał go w postaci uczynionej przez spadkodawcę darowizny lub w postaci powołania do spadku albo w postaci zapisu.

Na podstawie art. 5 ustawy obowiązek podatkowy ciąży na nabywcy własności rzeczy i praw majątkowych, a w wypadku darowizny obowiązek podatkowy ciąży solidarnie na obdarowanym i darczyńcy.

W rozumieniu przepisów art. 888 ustawy z dn. 23.04.1964 r. KODEKS CYWILNY(K.C.) darowizna jest umową zobowiązaniową, w której darczyńca zobowiązuje się do bezpłatnego świadczenia na rzecz obdarowanego kosztem swego majątku.

W myśl art. 50 ustawy z dnia 25 lutego 1964 r. Kodeks rodzinny i opiekuńczy (Dz. U. nr 9 poz. 59 ze zm.) w razie ustania wspólności, udziały małżonków są równe, chyba że umowa majątkowa małżeńska stanowi inaczej.

Podział majątku wspólnego małżonków w skutek rozwodu jest instytucją właściwą wyłącznie dla prawa rodzinnego i opiekuńczego, nie może zatem być utożsamiany z darowizną bądź zniesieniem współwłasności.Podsumowując powyższe podział majątku pomiędzy rozwiedzionymi małżonkami nie podlega ustawie o podatku od spadków i darowizn.

Z powyższych względów stanowisko wyrażone we wniosku uważa się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 14a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę.

Stosownie do art. 14b § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji, w trybie określonym w art. 14b § 5 w/w ustawy.

Na niniejsze postanowienie służy prawo wniesienia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie za pośrednictwem tut. organu w terminie 7 dni od daty otrzymania.

Szukaj: Filtry
Ładowanie ...