• Interpretacja indywidualn...
  24.09.2024

IPPB2/436-8/11-4/AF

Interpretacja indywidualna
z dnia 29 marca 2011

Artykuły przypisane do interpretacji

Do tego artykulu posiadamy jeszcze 65 interpretacje.
Kup dostęp i zobacz, do jakich przepisów odnosi się ta interpretacja podatkowa. Znajdź inne potrzebne interpretacje.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana, przedstawione we wniosku z dnia 07.01.2011 r. (data wpływu 13.01.2011 r.) uzupełnionym w dniu 10.03.2011 r. (data nadania 10.03.2011 r., data wpływu 14.03.2011 r.) na wezwanie z dnia 25.02.2011 r. Nr IPPB2/436-8/11-2/AF o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie opodatkowania umowy pożyczki - jest prawidłowe.

Uzasadnienie

W dniu 13.01.2011 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie opodatkowania umowy pożyczki.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca jako osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą otrzymał pożyczkę od spółki kapitałowej, w której posiada 51% udziałów. Wnioskodawca jest podatnikiem VAT, a spółka też posiada status czynnego podatnika VAT. Spółka zgodnie z zapisami umowy i wpisami do rejestru przedsiębiorców nie prowadzi działalności gospodarczej w zakresie udzielania pożyczek. Spółka w oparciu o umowę pożyczyła Wnioskodawcy określoną sumę pieniędzy za wynagrodzeniem w postaci oprocentowania, a Wnioskodawca będąc pożyczkobiorcą zobowiązał się do zwrotu tych środków w ustalonym terminie wraz z odsetkami. Transakcja jest dla spółki czynnością sporadyczną.

Pismem z dnia 25.02.2011 r. Nr IPPB2/436-8/11-2/AF wezwano Wnioskodawcę do uzupełnienia wniosku w terminie 7 dni od dnia doręczenia wezwania poprzez dokonanie opłaty w wysokości 40 zł, z uwagi na przedstawienie we wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej dwóch zaistniałych stanów faktycznych, tj. jednego stanu faktycznego w zakresie podatku od towarów i usług oraz jednego stanu faktycznego w zakresie podatku od czynności cywilnoprawnych oraz uzupełnienie stanu faktycznego przedstawionego we wniosku dotyczącego podatku od czynności cywilnoprawnych poprzez wskazanie: daty zawarcia umowy pożyczki, miejsca zawarcia umowy pożyczki oraz gdzie znajdowały się pieniądze w chwili jej zawarcia.

Wezwanie skutecznie doręczono w dniu 04.03.2011 r. Wnioskodawca uzupełnił wniosek w terminie dokonując wpłaty stosownej opłaty oraz informując, że umowa pożyczki pomiędzy działalnością prowadzoną pod nazwiskiem Wnioskodawcy, a spółką w której Wnioskodawca jest jedynym udziałowcem została zawarta w dniu 26 listopada 2010 roku w Warszawie. Środki pieniężne będące przedmiotem pożyczki w chwili jej zawarcia znajdowały się w Polsce. Zostały przekazane na konto działalności Wnioskodawcy z konta bankowego spółki prowadzonego przez Oddział Banku w Polsce.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy wskazana pożyczka jest objęta zakresem przedmiotowym ustawy o podatku od towarów i usług i jednocześnie korzysta ze zwolnienia od tego podatku i w związku z tym pożyczkobiorca będzie mógł zastosować się do art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych i nie opłacać podatku PCC...

Niniejsza interpretacja indywidualna dotyczy podatku od czynności cywilnoprawnych. W zakresie podatku od towarów i usług została wydana w dniu 15.03.2011 r. odrębna interpretacja indywidualna Nr IPPP1-443-30/11-2/KG.

Zdaniem Wnioskodawcy

Wnioskodawca uważa, że przedstawiona czynność jest pożyczką w rozumieniu art. 720 Kodeksu cywilnego i jednocześnie jest usługą udzielania pożyczek świadczonych poza systemem bankowym sklasyfikowaną wg PKWiU pod numerem 65.22 wg rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 18 marca 1997 r. obowiązującą do 31 grudnia 2010 r., czyli w okresie, w którym była udzielona pożyczka. Czynność ta powinna być zakwalifikowana jako usługa w rozumieniu art. 8 ustawy o VAT, a usługi co do zasady są opodatkowane zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1. Nie ma znaczenia częstotliwość wykonywania tej czynności. Spółka jako osoba prawna nie może działać „prywatnie” tj. nie może udzielać pożyczki poza prowadzoną działalnością gospodarczą (wszystkie posiadane środki finansowe przez osoby prawne są bowiem środkami finansowymi zwianymi z prowadzoną działalnością gospodarczą). Mając to na uwadze Wnioskodawca uważa, że spółka udzielając pożyczki w każdym przypadku ma status usługodawcy w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy o VAT, nawet wówczas, gdy udziela pożyczek sporadycznie. Nie ma przy tym wpływu okoliczność, czy świadczenie usług pośrednictwa finansowego jest wpisane w umowie spółki jako przedmiot działalności. Ponieważ czynność podlega opodatkowaniu VAT i jako usługa pośrednictwa finansowego jest zwolniona z podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 1 jako wymieniona z wyłączenia w poz. 4 załącznika nr 4 pożyczkobiorca może nie opłacać podatku PCC zgodnie z art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, który stanowi że nie podlegają podatkowi czynności cywilnoprawne, inne niż umowa spółki i jej zamiany, jeżeli przynajmniej jedna ze stron z tytułu dokonania tej czynności jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług lub zwolniona z podatku od towarów i usług.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. b) ustawy z dnia 09 września 2000 roku o podatku od czynności cywilnoprawnych (t. j. Dz. U. z 2010 r. Nr 101, poz. 649), umowa pożyczki pieniędzy lub rzeczy oznaczonych tylko co do gatunku podlega opodatkowaniu tym podatkiem.

Elementami przedmiotowo istotnymi określonej w art. 720 § 1 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 ze zm.) umowy pożyczki są: obowiązek pożyczkodawcy przeniesienia na własność pożyczkobiorcy określonej ilości pieniędzy albo rzeczy oznaczonych co do gatunku oraz obowiązek pożyczkobiorcy zwrotu tej samej ilości pieniędzy albo rzeczy tego samego gatunku i tej samej jakości.

Czynności cywilnoprawne zawarte w katalogu zamkniętym określonym w art. 1 wymienionej ustawy podlegają omawianemu podatkowi od czynności cywilnoprawnych, o ile spełniają przesłanki zawarte w art. 1 ust. 4 cytowanej ustawy.

W myśl powyższego artykułu czynności cywilnoprawne w tym umowy pożyczki podlegają omawianemu podatkowi, jeżeli ich przedmiotem są:

rzeczy znajdujące się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub prawa majątkowe wykonywane na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej;

rzeczy znajdujące się za granicą lub prawa majątkowe wykonywane za granicą, w przypadku gdy nabywca ma miejsce zamieszkania lub siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i czynność cywilnoprawna została dokonana na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego, wynika, że Wnioskodawca jako osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą otrzymał pożyczkę od spółki kapitałowej, w której posiada 51% udziałów. Wnioskodawca jest podatnikiem VAT, a spółka też posiada status czynnego podatnika VAT. Spółka zgodnie z zapisami umowy i wpisami do rejestru przedsiębiorców nie prowadzi działalności gospodarczej w zakresie udzielania pożyczek. Spółka w oparciu o umowę pożyczyła Wnioskodawcy określoną sumę pieniędzy za wynagrodzeniem w postaci oprocentowania, a Wnioskodawca będąc pożyczkobiorcą zobowiązał się do zwrotu tych środków w ustalonym terminie wraz z odsetkami. Transakcja jest dla spółki czynnością sporadyczną. Umowa pożyczki pomiędzy działalnością prowadzoną pod nazwiskiem Wnioskodawcy, a spółką w której Wnioskodawca jest jedynym udziałowcem została zawarta w dniu 26 listopada 2010 roku w Warszawie. Środki pieniężne będące przedmiotem pożyczki w chwili jej zawarcia znajdowały się w Polsce. Zostały przekazane na konto działalności Wnioskodawcy z konta bankowego spółki prowadzonego przez Oddział Banku w Polsce.

Z uwagi na powyższe, należy stwierdzić, że pożyczka podlegała podatkowi od czynności cywilnoprawnych zgodnie z art. 1 ust. 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.

W ustawie przewidziano jednak sytuacje, w których czynność cywilnoprawna mieszcząca się w zakresie przedmiotowym ustawy nie podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Stosownie do zapisu art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych nie podlegają podatkowi czynności cywilnoprawne, inne niż umowa spółki i jej zmiany, jeżeli przynajmniej jedna ze stron z tytułu dokonania tej czynności jest:

opodatkowana podatkiem od towarów i usług,

zwolniona z podatku od towarów i usług, z wyjątkiem:

umów sprzedaży i zamiany, których przedmiotem jest nieruchomość lub jej część, albo prawo użytkowania wieczystego, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, prawo do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub prawo do miejsca postojowego w garażu wielostanowiskowym lub udział w tych prawach,

(uchylona),

umowy sprzedaży udziałów i akcji w spółkach handlowych.

Zaznaczyć jednakże należy, że o wyłączeniu z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych nie decyduje okoliczność, że strony tej umowy posiadają status podatnika podatku od towarów i usług lecz wyłącznie fakt, że przynajmniej jedna ze stron z tytułu dokonania tej konkretnej czynności jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług lub jest z tego podatku zwolniona.

W interpretacji indywidualnej Nr IPPP2-443-30/11-2/KG z dnia 15.03.2011 r. dotyczącej podatku od towarów i usług Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdził, że udzielenie na rzecz Wnioskodawcy pożyczki mieści się w grupowaniu PKWiU 65.22 „usługi udzielania pożyczek świadczone poza systemem bankowym”, a więc stanowi czynność podlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, zgodnie z art. 5 cytowanej ustawy, przy czym korzysta ona ze zwolnienia wynikającego z art. 43 ust. 1 pkt 1 powołanej ustawy, jako usługa wymieniona w poz. 3 załącznika nr 4 do tej ustawy.

Reasumując należy stwierdzić, iż skoro umowa pożyczki została objęta zakresem ustawy o podatku od towarów i usług, powyższa czynność została wyłączona z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych zgodnie z art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistniałego zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 24, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy). Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.

Szukaj: Filtry
Ładowanie ...