US.PPM/436-7/MS/05
Postanowienie o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
z dnia 12 grudnia 2005
Artykuły przypisane do interpretacji
Kup dostęp i zobacz, do jakich przepisów odnosi się ta interpretacja podatkowa. Znajdź inne potrzebne interpretacje.
Pytanie podatnika:
Dotyczy opodatkowania podatkiem PCC nabycia akcji i udziałów innych Spółek.
Stosownie do postanowień art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.), Naczelnik Warmińsko-Mazurskiego Urzędu Skarbowego w Olsztynie, po rozpatrzeniu wniosku Strony o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, w sprawie opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych nabycia akcji i udziałów innych Spółek,
uznaje stanowisko Wnioskodawcy za nieprawidłowe.
Z przedstawionego przez Spółkę stanu faktycznego wynika, że S. A. nabywa akcje i udziały spółek trzecich mających siedzibę i zarząd na terytorium Polski w drodze umowy sprzedaży. Spółki, od których S.A. nabywa akcje, udziały prowadzą działalność w branży spożywczej, nie prowadzą działalności maklerskiej ani polegającej na sprzedaży papierów wartościowych. Z wniosku wynika, iż celem nabycia akcji, udziałów jest zwiększenie udziału Spółki S. A. w kapitałach nabywanych spółek, zacieśnienie współpracy, a w dłuższej perspektywie połączenie ze Spółką.
Spółka pyta, czy nabycie akcji, udziałów jest przedmiotem opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych?
Wnioskodawca stoi na stanowisku, że czynność ta nie jest wymieniona w ustawie o podatku od czynności cywilnoprawnych jako czynność opodatkowana, ponadto Spółka wskazuje, iż w orzecznictwie sądowym upowszechniła się teza, że przedmiotowa czynność nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych, albowiem nabycie akcji, udziałów ma charakter usługi finansowej zwolnionej od podatku VAT, a stosownie do art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych nie podlegają podatkowi czynności cywilnoprawne, jeżeli przynajmniej jedna ze stron z tytułu dokonania tej czynności jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług lub jest z niego zwolniona.
Naczelnik Warmińsko - Mazurskiego Urzędu Skarbowego, mając na względzie stan faktyczny zawarty we wniosku Spółki, wyjaśnia co następuje.
Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz. U. nr 41, poz. 399 z późn zm.), podatkowi podlegają umowy sprzedaży rzeczy i praw majątkowych.
W powyższym przypadku nabycie udziałów i akcji przez S. A. podlega powyższej ustawie jako nabycie praw majątkowych.
Natomiast w myśl art. 2 pkt 4 w/c ustawy nie podlegają podatkowi czynności cywilnoprawne, jeżeli przynajmniej jedna ze stron z tytułu dokonania tej czynności jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług lub jest z niego zwolniona, z wyjątkiem umów sprzedaży i zamiany zwolnionych z podatku od towarów i usług, których przedmiotem są nieruchomości lub ich części albo prawo użytkowania wieczystego. Art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) stanowi, że opodatkowaniu podlega m.in. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. W myśl art. 8 ust. 1 świadczeniem usług dla potrzeb ustawy, jest każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7. Z powyższego wynika, że dla wyłączenia obowiązku zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych z tytułu konkretnej czynności niezbędne jest, aby czynność taka podlegała opodatkowaniu podatkiem VAT lub była z niego zwolniona. Stosownie do powyższego należy stwierdzić, iż obrót akcjami i udziałami kwalifikowany jest, jako usługa finansowa podlegająca przepisom ustawy o podatku od towarów i usług.
Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT zwalnia się od podatku od towarów i usług usługi wymienione w załączniku nr 4 do tej ustawy. W powołanym wyżej załączniku w poz. 3 wymienione są usługi pośrednictwa finansowego z wyłączeniem:
1. działalności lombardów, z wyjątkiem usług świadczonych przez banki,
2. usług polegających na oddaniu w odpłatne użytkowanie rzeczy ruchomej,
3. usług doradztwa finansowego (PKWiU ex 67.13.10-00.20),
4. usług doradztwa ubezpieczeniowego oraz wyceny dla towarzystw ubezpieczeniowych (PKWiU ex 67.20.10-00.20, -00.30), z wyjątkiem świadczonych przez zakład ubezpieczeń w rozumieniu przepisów o działalności ubezpieczeniowej oraz świadczonych w tym zakresie przez podmioty działające w imieniu i na rzecz zakładu ubezpieczeń,
5. usług ściągania długów oraz faktoringu,
6. usług zarządzania akcjami, udziałami w spółkach lub związkach, obligacjami i innymi rodzajami papierów wartościowych, z wyjątkiem wymienionych w art. 43 ust. 1 pkt 12 ustawy,
7. usług przechowywania akcji, udziałów w spółkach lub związkach, obligacji i innych rodzajów papierów wartościowych, z wyjątkiem wymienionych w art. 43 ust. 1 pkt 12 ustawy,
8. transakcji dotyczących dokumentów ustanawiających tytuł własności,
9. transakcji dotyczących praw w odniesieniu do nieruchomości.
Mając na względzie stan faktyczny przedstawiony przez Spółkę Naczelnik Warmińsko - Mazurskiego Urzędu Skarbowego w Olsztynie stwierdza, iż przy powyższym zakupie akcji i udziałów nie doszło do obrotu w rozumieniu ustawy wskazanymi prawami majątkowymi. Jak sama Spółka wskazała w uzupełnieniu wniosku celem nabycia akcji przez Spółkę jest zwiększenie udziałów w kapitałach nabywanych Spółek. Ponadto zbywcy akcji (Spółki lub osoby fizyczne prowadzące i nie prowadzące działalności gospodarczej) nie prowadzą działalności polegającej na sprzedaży papierów wartościowych, zatem nie są pośrednikami w obrocie akcjami.
Umowy sprzedaży zawarte pomiędzy Spółką a drugą stroną czynności nie wskazują na zamiar obrotu powyższymi akcjami. W związku z tym nie można zakwalifikować tej czynności cywilnoprawnej jako usługi finansowej podlegającej przepisom ustawy o podatku od towarów i usług.
W świetle powyższego Naczelnik Warmińsko-Mazurskiego Urzędu Skarbowego w Olsztynie stwierdza, iż zakup akcji i udziałów przez Spółkę podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.
Wobec powyższego organ podatkowy postanowił jak w sentencji.
Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.
Stosownie do art. 14b § 1 interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy. Wiąże natomiast organy podatkowe i organy kontroli skarbowej właściwe dla Wnioskodawcy do czasu zmiany lub uchylenia zgodnie z art. 14b § 2 ustawy - Ordynacja podatkowa.
Interpretacja traci moc w momencie zmiany stanu prawnego.
Na niniejsze postanowienie przysługuje prawo wniesienia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Olsztynie, za pośrednictwem Naczelnika Warmińsko - Mazurskiego Urzędu Skarbowego w Olsztynie w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia na podstawie art. 236 § 2 pkt 1 Ordynacja podatkowa.
Zażalenie powinno spełniać wymogi określone w art. 222 Ordynacji podatkowej.
W przypadku wniesienia zażalenia należy uiścić opłatę skarbową zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a ustawy z dnia 9 września 2000 r. o opłacie skarbowej (Dz. U. Nr 253, poz. 2532 z póżn. zm.).
