• Interpretacja indywidualn...
  22.05.2025

IPPB2/436-138/10-2/MZ

Interpretacja indywidualna
z dnia 22 czerwca 2010

Artykuły przypisane do interpretacji

Do tego artykulu posiadamy jeszcze 354 interpretacje.
Kup dostęp i zobacz, do jakich przepisów odnosi się ta interpretacja podatkowa. Znajdź inne potrzebne interpretacje.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana, przedstawione we wniosku z dnia 21.04.2010 r. (data wpływu 26.04.2010 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie zwrotu części wkładu w naturze, tj. przeniesienia własności nieruchomości ze Spółki Jawnej na Wnioskodawcę - jest prawidłowe.

Uzasadnienie

W dniu 26.04.2010 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie zwrotu części wkładu w naturze, tj. przeniesienia własności nieruchomości ze Spółki Jawnej na Wnioskodawcę.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca jest polskim rezydentem podatkowym, prowadzącym działalność gospodarczą. Wnioskodawca początkowo prowadził w ramach swojej działalności gospodarczej przedsiębiorstwo zajmujące się produkcją i sprzedażą wyrobów plastikowych. W skład przedsiębiorstwa wchodziła również nieruchomość w P., ujęta w ewidencji środków trwałych Wnioskodawcy.

W dniu 4 stycznia 2007 r. Wnioskodawca wniósł do spółki jawnej (dalej: „Spółka Jawna”) prowadzone przez siebie przedsiębiorstwo na pokrycie swojego wkładu do Spółki Jawnej. Wnioskodawca jest jednym z trzech wspólników w Spółce Jawnej.

W skład wniesionego do Spółki Jawnej przedsiębiorstwa o łącznej wartości 8.800.000 zł (według umowy spółki) wchodziła również nieruchomość w P., która została wyceniona przez rzeczoznawcę na dzień aportu (tj. na 4 stycznia 2007 r.) na kwotę 3.320.100 zł, tj. na kwotę wyższą od jej wartości początkowej pomniejszonej o dokonane odpisy amortyzacyjne.

Obecnie w związku z planami restrukturyzacji Wnioskodawca rozważa zmianę umowy spółki i zmniejszenie wysokości swojego wkładu przez wycofanie nieruchomości ze Spółki Jawnej. Wycofanie nieruchomości nie spowoduje zakłóceń w funkcjonowaniu Spółki Jawnej i jej działalności produkcyjno-handlowej.

Następnie Wnioskodawca rozważa wniesienie przedmiotowej nieruchomości aportem do spółki osobowej, która prowadzi działalność związaną z nieruchomościami (dalej: „Spółka Osobowa”), w celu bardziej efektywnego zarządzania tą nieruchomością.

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

1. Czy przychód Wnioskodawcy z tytułu otrzymania nieruchomości wniesionej uprzednio aportem do Spółki Jawnej w ramach przedsiębiorstwa będzie zwolniony z podatku dochodowego od osób fizycznych do wartości wniesionego wkładu do Spółki Jawnej...

2. Czy zwrot części wkładu w naturze (tj. przeniesienie własności nieruchomości ze Spółki Jawnej na Wnioskodawcę) będzie podlegał opodatkowaniu PCC...

3. Czy w przypadku powstania przychodu dla Wnioskodawcy z tytułu wniesienia aportem nieruchomości do Spółki Osobowej, koszt uzyskania przychodu powinien zostać ustalony na podstawie art. 22 ust. 1d ustawy PIT (tj. w wysokości przychodu Wnioskodawcy z tytułu otrzymania zwrotu nieruchomości ze Spółki Jawnej równego wartości rynkowej z dnia przeniesienia własności na Wnioskodawcę, pomniejszonego o ewentualne odpisy amortyzacyjne)...

Niniejsza interpretacja dotyczy podatku od czynności cywilnoprawnych. W zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych zostanie wydane odrębne rozstrzygnięcie.

Zdaniem Wnioskodawcy:

Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 ustawy PCC, podatkowi podlegają czynności sprzedaży lub zamiany rzeczy i praw majątkowych.

Należy podkreślić, że katalog czynności opodatkowanych PCC jest katalogiem zamkniętym, tj. przeniesienie własności rzeczy i praw majątkowych, jeżeli nie następuje na podstawie umowy sprzedaży lub zamiany, nie podlega opodatkowaniu tym podatkiem.

Zgodnie z art. 535 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (t. j. Dz. U. z 1964 r., Nr 16, poz. 934 ze zm., dalej „Kodeks cywilny”), przez umowę sprzedaży sprzedawca zobowiązuje się przenieść na kupującego własność rzeczy i wydać mu rzecz, a kupujący zobowiązuje się rzecz odebrać i zapłacić sprzedawcy cenę.

W świetle powyższego należy stwierdzić, iż cena obok oznaczenia przedmiotu sprzedaży stanowi element przedmiotowo istotny umowy sprzedaży. Zapłata ceny jest podstawowym obowiązkiem kupującego. Cena jest ekwiwalentem rzeczy lub praw nabytych w drodze umowy sprzedaży. Zawiera ona w sobie trzy elementy: wartość rzeczy, zysk sprzedawcy oraz koszty po jego stronie.

W przypadku wycofania części wkładu, nie występują essentialia negotii umowy sprzedaży, w szczególności nie występuje pojęcie ceny. Własność przedmiotu wkładu zostaje przeniesiona ze Spółki jawnej na wspólnika na mocy zmiany umowy spółki, a wkład wspólnika ulega odpowiednio zmniejszeniu.

W konsekwencji, wycofanie części wkładu (tj. przeniesienie własności nieruchomości ze Spółki Jawnej na Wnioskodawcę na podstawie zmiany umowy spółki), jako czynność szczególna, nie wymieniona w katalogu czynności cywilnoprawnych podlegających opodatkowaniu PCC, nie podlega opodatkowaniu tym podatkiem.

W świetle obowiązującego stanu faktycznego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Na podstawie art. 1 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 09 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (t. j. Dz. U. z 2010 r. Nr 101, poz. 649) podatkowi od czynności cywilnoprawnych podlegają następujące czynności cywilnoprawne:

1. umowy sprzedaży oraz zamiany rzeczy i praw majątkowych,

2. umowy pożyczki pieniędzy lub rzeczy oznaczonych tylko co do gatunku,

3. (uchylona),

4. umowy darowizny – w części dotyczącej przejęcia przez obdarowanego długów i ciężarów albo zobowiązań darczyńcy,

5. umowy dożywocia,

6. umowy o dział spadku oraz umowy o zniesienie współwłasności – w części dotyczącej spłat lub dopłat,

7. (uchylona),

8. ustanowienie hipoteki,

9. ustanowienie odpłatnego użytkowania, w tym nieprawidłowego, oraz odpłatnej służebności,

10. umowy depozytu nieprawidłowego,

11. umowy spółki;

Podatkowi od czynności cywilnoprawnych podlegają też zmiany ww. umów, jeżeli powodują one podwyższenie podstawy opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych oraz orzeczenia sądów, w tym również polubownych, oraz ugody, jeżeli wywołują one takie same skutki prawne (art. 1 ust. 1 pkt 2 i 3 ww. ustawy).

Ustawodawca wprowadził zasadę enumeratywnego określenia czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Jednocześnie ustawowe wyliczenie zostało wzmocnione zasadą, zgodnie z którą o kwalifikacji określonej czynności prawnej, a w konsekwencji o jej podleganiu tym podatkiem decyduje jej treść (elementy przedmiotowo istotne), a nie nazwa. Tym samym, jeżeli strony zawierają umowę i układają stosunki w jej ramach w określony sposób to dla oceny, czy powstanie obowiązek podatkowy w podatku od czynności cywilnoprawnych, w związku z dokonaniem wskazanej w ustawie czynności, miarodajne będą rzeczywiste prawa i obowiązki stron tej umowy pozwalające na ich kwalifikacje pod względem prawnym.

Z przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego wynika, iż Wnioskodawca wniósł do spółki jawnej prowadzone przez siebie przedsiębiorstwo na pokrycie swojego wkładu do Spółki Jawnej. Wnioskodawca jest jednym z trzech wspólników w Spółce Jawnej. Obecnie w związku z planami restrukturyzacji Wnioskodawca rozważa zmianę umowy spółki i zmniejszenie wysokości swojego wkładu przez wycofanie nieruchomości ze Spółki Jawnej. Wycofanie nieruchomości nie spowoduje zakłóceń w funkcjonowaniu Spółki Jawnej i jej działalności produkcyjno-handlowej.

Reasumując stwierdza się, iż wycofanie części wkładu, tj. przeniesienie własności nieruchomości ze Spółki Jawnej na Wnioskodawcę nie zostało wymienione w art. 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych. A zatem, powyższa czynność nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock

Szukaj: Filtry
Ładowanie ...