• Postanowienie o zakresie ...
  16.05.2025

ŁUS-II-2-423/102/06/JR

Postanowienie o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
z dnia 21 sierpnia 2006

Artykuły przypisane do interpretacji

Do tego artykulu posiadamy jeszcze 126 interpretacje.
Kup dostęp i zobacz, do jakich przepisów odnosi się ta interpretacja podatkowa. Znajdź inne potrzebne interpretacje.

Pytanie podatnika:

Czy do przychodów uzyskanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej z tytułu zawartej umowy agencyjnej przez podatnika mającego siedzibę w kraju stosującym szkodliwą konkurencję podatkową ma zastosowanie przepis art. 21 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz czy w związku z dokonywaną wypłatą z ww. tytułu należy zgodnie z art. 26 ustawy pobrać zryczałtowany podatek w dniu dokonania wypłaty?

Naczelnik Łódzkiego Urzędu Skarbowego w Łodzi na podstawie art. 14a § 1 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego w sprawie obowiązku pobrania zryczałtowanego podatku dochodowego od wypłat należności z tytułu realizacji umowy agencyjnej w świetle art. 21 ust. 1 pkt 2a i art. 26 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) podatnikom, o których mowa w art. 3 ust. 2 ww. ustawyuznaje za nieprawidłowe stanowisko przedstawione we wniosku.

W dniu 23 maja 2006 r. do Urzędu Skarbowego Łódź-Śródmieście wpłynął wniosek Sp. z o.o. o udzielenie pisemnej interpretacji, w którym wystąpiono z pytaniem: czy do przychodów uzyskanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej z tytułu zawartej umowy agencyjnej przez podatnika mającego siedzibą w kraju stosującym szkodliwą konkurencję podatkową ma zastosowanie przepis art. 21 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz czy w związku z dokonywaną wypłatą należności z ww. tytułu należy zgodnie z art. 26 ustawy pobrać zryczałtowany podatek w dniu dokonania wypłaty? Pismem z dnia 25.05.2006 r. (data wpływu 30.05.2006 r.) Naczelnik Urzędu Skarbowego Łódź-Śródmieście na podstawie § 6 ust. 1 pkt. 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22.08.2005 r. w sprawie właściwości organów podatkowych (Dz.U. z 2005 r. Nr 165, poz. 1371 ze zm.) przekazał przedmiotowy wniosek do Naczelnika Łódzkiego Urzędu Skarbowego w Łodzi. Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż Spółka w ramach prowadzonej działalności gospodarczej zawarła "umowę agencyjną" z przedsiębiorstwem zagranicznym (nierezydentem), z tytułu której będzie zobowiązana do zapłaty wynagrodzenia za wykonane usługi agencyjne poza terytorium Polski. Wartość wynagrodzenia dla agenta jest określana w formie prowizji - procentowo od ilości lub wartości sprzedanych lub wyeksportowanych przez Spółkę towarów będącej wynikiem działalności agenta.W opinii Spółki treść przepisu art. 21 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych nie daje podstaw do uznania tego wynagrodzenia - prowizji wypłaconej pośrednikowi, za uzyskane przychody, przy wypłacie których należy pobierać zryczałtowany podatek dochodowy na podstawie art. 26 ww. ustawy.

Naczelnik Łódzkiego Urzędu Skarbowego w Łodzi informuje, iż zgodnie z treścią art. 3 ust. 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992r. (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) podatnicy, jeżeli nie mają na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej siedziby lub zarządu, podlegają obowiązkowi podatkowemu tylko od dochodów, które osiągają na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Stosownie do art. 21 ust. 1 pkt. 2a ww. ustawy podatek dochodowy z tytułu uzyskanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej przez podatników, o których mowa w art. 3 ust. 2, przychodów z tytułu świadczeń: doradczych, księgowych, badania rynku, usług prawnych, usług reklamowych, zarządzania i kontroli, przetwarzania danych, usług rekrutacji pracowników i pozyskiwania personelu, gwarancji i poręczeń oraz świadczeń o podobnym charakterze ustala się w wysokości 20% przychodów. Przepisy ust. 1 stosuje się z uwzględnieniem umów w sprawie zapobieżenia podwójnemu opodatkowaniu, których stroną jest Rzeczypospolita Polska. Jednocześnie na podstawie art. 26 ust. 1 ww. ustawy osoby prawne i jednostki organizacyjne nie posiadające osobowości prawnej oraz będące przedsiębiorcami osoby fizyczne, które dokonują wypłat należności z tytułów wymienionych w art. 21 ust. 1 są obowiązane, jako płatnicy, pobierać z zastrzeżeniem ust. 2 w dniu dokonania wypłaty, zryczałtowany podatek dochodowy od tych wypłat. Jednakże zastosowanie stawki podatku wynikającej z właściwej umowy w sprawie zapobieżenia podwójnemu opodatkowaniu albo niepobranie podatku zgodnie z taką umową jest możliwe pod warunkiem udokumentowania miejsca siedziby podatnika do celów podatkowych, uzyskanym od niego zaświadczeniem (certyfikat rezydencji), wydanym przez właściwy organ administracji podatkowej.

Ze stanu faktycznego przedstawionego we wniosku wynika, iż Spółka zawarła umowę agencyjną z podatnikiem określonym w art. 3 ust. 2 ww. ustawy, na podstawie której stosownie do treści art. 758 § 1 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 ze zm.) przyjmujący zlecenie (agent) zobowiązuje się, w zakresie działalności swego przedsiębiorstwa, do stałego pośredniczenia, za wynagrodzeniem, przy zawieraniu z klientami umów na rzecz dającego zlecenie przedsiębiorcy albo do zawierania ich w jego imieniu. W przedmiotowej sprawie umowa agencyjna (pośrednictwa) zawarta przez Spółkę z kontrahentem zagranicznym ma charakter niematerialny, ponieważ jej istotą nie jest wytworzenie określonego dobra o charakterze materialnym. Zatem wypłacone nierezydentowi należności mieszczą się w katalogu świadczeń wymienionych w art. 21 ust. 1 pkt 2a ww. ustawy.

Reasumując, Spółka jako płatnik stosownie do treści art. 26 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, dokonując wypłat należności z tytułów określonych w art. 21 ust. 1, tj. wynagrodzenia prowizyjnego przedsiębiorstwu zagranicznemu, o którym mowa w art. 3 ust. 2 ww. ustawy, mającemu siedzibę w kraju, z którym Polski nie łączy umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania, ma obowiązek poboru w dniu dokonania wypłaty zryczałtowanego podatku dochodowego w wysokości 20% przychodów. W związku z powyższym, Naczelnik Łódzkiego Urzędu Skarbowego w Łodzi uznając stanowisko Spółki za nieprawidłowe orzekł jak w sentencji.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie wydania postanowienia. Interpretacja nie jest wiążąca dla Wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia na podstawie art. 14b § 1 i 2 Ordynacji podatkowej.

Szukaj: Filtry
Ładowanie ...