PO 4/AS-722-804/94
Wyjaśnienie Ministra Finansów
z dnia 11 października 1994
Artykuły przypisane do interpretacji
Kup dostęp i zobacz, do jakich przepisów odnosi się ta interpretacja podatkowa. Znajdź inne potrzebne interpretacje.
Odpowiadając na pismo z 19.7.1994 r. Ministerstwo Finansów uprzejmie wyjaśnia:
Ad 1
Do korzystania z ulg inwestycyjnych na warunkach i w zakresie przewidzianym w rozporządzeniu Rady Ministrów z 25.1.1994 r. w sprawie odliczeń od dochodu wydatków inwestycyjnych oraz obniżek podatku dochodowego (Dz.U. Nr 18, poz. 62 i Nr 68, poz. 295) uprawniony jest zarówno leasingodawca, jak i leasingobiorca.
Leasingodawca może odliczyć od dochodu wydatki inwestycyjne faktycznie poniesione w roku podatkowym na zakup składników majątkowych, oddanych następnie w leasing, nie zwrócone mu w jakiejkolwiek formie, pomniejszone o naliczony podatek od towarów i usług oraz podatek akcyzowy, jeżeli podatki te w całości lub w części podlegają odliczeniu od należnego podatku od towarów i usług. Jednakże w przypadku leasingu finansowego (składniki majątku zaliczane są do majątku leasingobiorcy), umowa leasingu nie może być zawarta na czas krótszy niż trzy lata od końca roku, w którym skorzystano z ulgi, tak jest bowiem określony termin, przed upływem którego otrzymany zwrot poniesionych wydatków inwestycyjnych powoduje utratę prawa do ulgi - § 7 ust. 1 pkt 5 cytowanego wyżej rozporządzenia. Leasingobiorca spłacając wartość kapitałową rzeczy przyjętej w leasing finansowy dokonuje sukcesywnego zwrotu wydatku inwestycyjnego poniesionego przez leasingodawcę. Aby zatem leasingodawca nie utracił prawa do ulgi, całkowity zwrot wydatku nie może nastąpić przez upływem terminu określonego w ww. przepisie.
Leasingobiorca natomiast ma prawo odliczyć - w całości lub w części - wydatki związane ze spłatą wartości kapitałowej przedmiotów przyjętych w leasing finansowy, bez względu na okres, na który została zawarta umowa leasingu.
Ad 2
Zgodnie z § 6a ust. 1 pkt 2 ww. rozporządzenia, prawo do dodatkowej obniżki podatku dochodowego nie przysługuje leasingodawcy w leasingu finansowym, jeżeli przedmiotem leasingu były składniki majątku wymienione w § 1 ust. 4 pkt 5 lit. a-f rozporządzenia. Przepis ten bowiem stanowi, iż do dodatkowej obniżki podatku dochodowego nie mają prawa podatnicy, którzy zakupione składniki majątku, o którym mowa w § 1 ust. 4 pkt 5 lit. a-f, oddali do odpłatnego korzystania i zgodnie z rozporządzeniem Ministra Finansów z 6.4.1993 r. w sprawie zaliczania przedmiotu umów najmu lub dzierżawy rzeczy, albo praw majątkowych do składników majątku stron tych umów (Dz.U. Nr 28, poz. 129) przedmioty te zaliczone są do składników majątku najemcy, dzierżawcy albo używającego.
Ad 3
W leasingu finansowym leasingobiorca ma prawo do odliczania od dochodu do opodatkowania wydatków inwestycyjnych, jak i do dokonywania odpisów amortyzacyjnych od miesiąca następującego po miesiącu, w którym środki trwałe przyjęte w leasing zostały oddane do używania.
Ad 4
Stosownie do § 4 ust. 3 rozporządzenia z 27.3.1992 r w sprawie składników majątkowych uznawanych za środki trwałe ... (Dz.U. Nr 30, poz. 130 ze zm.) w przypadku leasingu finansowego odpisów amortyzacyjnych w ciężar kosztów dokonuje leasingobiorca.
Tak więc w sytuacji przedstawionej w piśmie, leasingodawca korzysta co prawda z ulgi inwestycyjnej, ale nie ma prawa do amortyzowania środka przekazanego w leasing i w konsekwencji odliczenia wydatku inwestycyjnego nie traktuje się u niego jako odpisu amortyzacyjnego.
Sytuację leasingobiorcy w leasingu finansowym omówiono w pkt 3.
Należy przy tym dodać, iż stosownie do § 1 ust. 4 pkt 5 lit. g rozporządzenia, w przypadku leasingu operacyjnego leasingobiorcy nie przysługuje prawo do odliczeń spłat rat leasingowych od dochodu przed opodatkowaniem.
Ad 5
Przewidziane w § 3 ust. 2a "usługi proinnowacyjne" dotyczą podatników, którzy począwszy od 1994 r. poniosą wydatki na zakup oraz montaż maszyn i urządzeń objętych ulgami, a związanych jedynie z wdrożeniem licencji, patentów oraz wyników krajowych prac naukowych i badawczo-rozwojowych.
Przepis ten swoim zakresem nie obejmuje natomiast zakupu i montażu maszyn i urządzeń umożliwiających prowadzenie prac naukowych i badawczych mających na celu opracowanie rozwiązań chronionych następnie licencjami i patentami lub przeprowadzenie krajowych prac naukowych i badawczo-rozwojowych.
Ad 6
Dodatkowa obniżka podatku, o której mowa w § 6a rozporządzenia nie jest elementem składowym sumy odliczeń oraz odpisów amortyzacyjnych, o których mowa w § 2 rozporządzenia.
Jeżeli chodzi o prawo do odliczeń poniesionych wydatków inwestycyjnych na podstawie przepisów rozporządzenia Rady Ministrów z 22.6.1993 r. w sprawie odliczeń od dochodu wydatków inwestycyjnych na terenie gmin o szczególnym zagrożeniu wysokim bezrobociem strukturalnym (Dz.U. Nr 59, poz. 266), Ministerstwo Finansów pragnie zwrócić uwagę, iż podatnik spełniający warunki do odliczeń, może dokonać tych odliczeń po oddaniu inwestycji do używania (§ 3 ust. 1 rozporządzenia). Oznacza to, że podatnicy w okresie realizacji inwestycji nie mają możliwości dokonywania miesięcznych (zaliczkowych) odliczeń poniesionych wydatków inwestycyjnych.
Kończąc, Ministerstwo Finansów wyraża zdziwienie, że Firma tej klasy jak "A." zadaje Ministerstwu pytania, na które odpowiedź zawarta jest wprost w stosowanych przepisach prawa.
