• Wyjaśnienie Ministra Fina...
  03.10.2024

PO 3-3772/722-361 AS/97

Wyjaśnienie Ministra Finansów
z dnia 16 października 1997

Artykuły przypisane do interpretacji

Do tego artykulu posiadamy jeszcze 643 interpretacje.
Kup dostęp i zobacz, do jakich przepisów odnosi się ta interpretacja podatkowa. Znajdź inne potrzebne interpretacje.

Odpowiadając na pismo z 9.5.1997 r. Nr L.dz. 2297/97 w sprawie sponsorowania działalności kulturalnej Ministerstwo Finansów uprzejmie wyjaśnia:

l. Stosownie do art. 204 § 1 ustawy z 16.9.1982 r. Prawo spółdzielcze (Dz.U. z 1995 r. Nr 54, poz. 288 ze zm.) przedmiotem działalności spółdzielni mieszkaniowej jest zaspokajanie potrzeb mieszkaniowych członków i ich rodzin oraz potrzeb gospodarczych i kulturalnych, wynikających z zamieszkiwania w spółdzielczym osiedlu lub budynku.

Jak wynika z nadesłanego pisma Spółdzielnia "JARY" zgodnie ze statutem w celu zaspokojenia potrzeb kulturalnych mieszkańców osiedla, prowadzi działalność kulturalno-wychowawczą w klubach dziecięcych i młodzieżowych oraz w Domu Sztuki.

Na mocy ustawy z 15.2.1992 r. PDOPrU niektóre rodzaje dochodów uzyskiwanych przez spółdzielnie mieszkaniowe są wolne od podatku dochodowego. Warunki i zasady zwolnienia określone zostały w art. 17 ust. 1 pkt 4f PDOPrU. Zgodnie z tym przepisem wolne od podatku są dochody spółdzielni mieszkaniowych, uzyskiwane z gospodarki zasobami mieszkaniowymi i z innych źródeł przychodów - w części przeznaczonej na cele związane z utrzymaniem zasobów mieszkaniowych i inne cele statutowe, z wyjątkiem działalności gospodarczej.

W tym konkretnym przypadku zwolnieniu podlegać będzie dochód Spółdzielni uzyskany z całokształtu działalności, w części przeznaczonej na cele kulturalne określone w Statucie Spółdzielni "JARY".

Na podstawie obowiązujących przepisów podatkowych osoby fizyczne i osoby prawne dokonując wpłat pieniężnych na cele kulturalne mogą odliczyć od podstawy opodatkowania kwotę przekazanych darowizn - łącznie do 15% dochodu, odpowiednio:

osoby prawne - na podstawie art. 18 ust. 1 pkt 1 lit. a) PDOPrU,

osoby fizyczne - na podstawie art. 26 ust. 1 pkt 9 lit. a) PDOFizU.

Jednocześnie Ministerstwo Finansów zauważa, iż wpłaty członków Spółdzielni uiszczane w stawce eksploatacyjnej nie stanowią darowizny w rozumieniu KC.

2. Obowiązek zawierania umowy darowizny wynika z art. 890 § 1 KC, który stanowi, że oświadczenie darczyńcy powinno być złożone w formie aktu notarialnego. Jednakże umowa darowizny zawarta bez zachowania tej formy staje się ważna, jeżeli przyrzeczone świadczenie zostało spełnione. Jak z tego wynika Kodeks cywilny dopuszcza inne formy zawierania umów darowizny niż forma pisemna. Umowa pomiędzy stronami o przekazaniu darowizny na cele kulturalne może być zawarta w formie pisemnej lub ustnej.

W rachunku podatkowym kwotę przekazanej darowizny uwzględnia się, jeżeli z umowy bądź dowodu przekazania należności (faktura, rachunek uproszczony, przekaz pocztowy) wynika cel na jaki podatnik (osoba prawna lub fizyczna) przekazała darowiznę.

Szukaj: Filtry
Ładowanie ...