1435/DP1/423-35/05/MGA
Postanowienie o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
z dnia 30 maja 2005
Artykuły przypisane do interpretacji
Kup dostęp i zobacz, do jakich przepisów odnosi się ta interpretacja podatkowa. Znajdź inne potrzebne interpretacje.
Pytanie podatnika:
Pytanie dotyczy zwolnienia od podatku dochodowego od osób prawnych dochodów pochodzących ze środków Programu Phare
P O S T A N O W I E N I E
Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29.08.1997r - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r Nr 8, poz. 60) Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego Warszawa - Śródmieście po rozpatrzeniu wniosku z dnia 14.03.2005r (data wpływu 16.03.2005r), uzupełnionego pismem z 13.05.2005r., o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie Spółki dot. zwolnienia od podatku dochodowego od osób prawnych dochodów pochodzących ze środków Programu Phare.
postanawia
- potwierdzić stanowisko podatnika.
Uzasadnienie
Z przedstawionego w tej części wniosku stanu faktycznego wynika, że Spółka jako członek międzynarodowego konsorcjum podpisała z Rządem Rzeczypospolitej Polskiej reprezentowanym przez Urząd Komitetu Integracji Europejskiej, reprezentowany z kolei przez Fundację Fundusz Współpracy, Jednostkę Finansowo-Kontraktującą, umowę o świadczenie usług dla zewnętrznych działań Wspólnoty Europejskiej. Dnia 12 stycznia 2005r. została zawarta umowa pomiędzy A. BV z siedzibą w Holandii (lider Konsorcjum) a podatnikiem określająca zasady współpracy pomiędzy stronami działającymi w ramach Konsorcjum zawiązanego celem realizacji zadania: "Pomoc techniczna we wdrażaniu ramowej Dyrektywy Wodnej w Polsce" w ramach Projektu Phare 2002/000-580.05.01.02. Kontrakt zgodnie z umową finansowany jest w 90% ze środków Phare, a w 10% ze środków krajowych.
Z opisu stanu faktycznego wynika ponadto, iż umowa powyższa została zarejestrowana w Urzędzie Komitetu Integracji Europejskiej pod numerem rejestru 2005/01/100 z datą 26.01.2005r.
Zdaniem podatnika dochody Spółki w części finansowanej ze środków Programu Phare będą zwolnione od podatku dochodowego od osób prawnych.
Zgodnie z postanowieniami art. 17 ust. 1 pkt 23 ustawy z dnia 15 lutego 1992r. podatku dochodowym od osób prawnych ( Dz.U. Z 2000r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.) wolne od podatku są dochody uzyskane przez podatników od rządów państw obcych, organizacji międzynarodowych lub międzynarodowych instytucji finansowych, pochodzące ze środków bezzwrotnej pomocy, w tym także ze środków z programów ramowych badań, rozwoju technicznego i prezentacji Unii Europejskiej i programów NATO, przyznawanych na podstawie jednostronnej deklaracji lub umów zawartych z państwami, organizacjami lub instytucjami przez Radę Ministrów Rzeczypospolitej Polskiej, właściwego ministra lub agencje rządowe; w tym również w przypadkach, gdy przekazanie tych środków jest dokonywane za pośrednictwem podmiotu upoważnionego do rozdzielania środków bezzwrotnej pomocy zagranicznej na rzecz podmiotów, którym służyć ma ta pomoc.
Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że dochód uzyskany z Funduszu Phare jest wolny od podatku na podstawie powołanego przepisu art. 17 ust. 1 pkt 23 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.
Jednocześnie zwraca się uwagę, że wydatki i koszty Spółki sfinansowane z tych środków - w świetle przepisu zawartego w art. 16 ust. 1 pkt 58 ustawy - nie będą stanowiły kosztów uzyskania przychodów. Przy ustalaniu zatem dochodu stanowiącego podstawę opodatkowania - stosownie do art. 7 ust. 3 pkt 1 i 3 w/w ustawy - nie należy uwzględniać przychodów pochodzących z pomocy zagranicznej, jeżeli dochody z tych źródeł są wolne od podatku dochodowego, jak również kosztów uzyskania przychodów związanych z uzyskaniem tego dochodu.
Zważywszy zatem na wskazane wyżej obowiązujące regulacje dotyczące preferencji podatkowych w zakresie korzystania ze środków pomocowych z zagranicy należy w ewidencji finansowo-księgowej zabezpieczyć odrębne rozliczanie wydatków sfinansowanych za środków programu Phare.
Referencje: 1401/PD-4218Z-5/06/BB, decyzja w sprawie interpretacji prawa podatkowego.
