• Decyzja o zakresie stosow...
  07.07.2024

PDI-42190/J/4/KB/05

Decyzja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
z dnia 19 lipca 2005

Artykuły przypisane do interpretacji

Do tego artykulu posiadamy jeszcze 643 interpretacje.
Kup dostęp i zobacz, do jakich przepisów odnosi się ta interpretacja podatkowa. Znajdź inne potrzebne interpretacje.

Pytanie podatnika:

Czy dopłaty bezpośrednie, stosowane w ramach Wspólnej Polityki Rolnej UE, podlegają zwolnieniu z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych, na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 36 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych?

Decyzja

Działając na podstawie art. 14 b § 5 pkt 2 i 207 ustawy z dnia 29.08.1997 r.Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 20.05 r. Nr 8 poz. 60) Dyrektor Izby Skarbowej w Opolu zmienia z urzędu interpretację co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego udzieloną postanowieniem Naczelnika Drugiego Urzędu Skarbowego w Opoluz dnia 15.02.2005 r. nr PDP/423-1/MD/OS w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych.

Uzasadnienie

Pismem z dnia 14.01.2005r., uzupełnionym pismem z dnia 3.02.2005r. Spółka zwróciła się z wnioskiem o udzielenie pisemnej informacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie. Ze stanu faktycznego przedstawionego w pismach wynika, że Jednostka prowadzi działalność rolnicza i pozarolniczą. Dochody Jednostki uzyskane z działalności pozarolniczej nie korzystają ze zwolnienia przedmiotowego na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 4 e. W grudniu 2004r. Spółka otrzymała decyzję o dopłatach bezpośrednich do gruntów rolnych na podstawie ustawy z dnia 18.12.2003 r. o płatnościach bezpośrednich do gruntów rolnych (Dz. U. z 2004r. nr 6 poz. 40 ze zm.). W związku z tym, zwróciła się do Urzędu Skarbowego z zapytaniem, czy dopłaty podlegają zwolnieniu z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych, na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 36 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r., Nr 54, poz. 654 ze zm.). Zdaniem podatnika, otrzymane dopłaty są zwolnione na podstawie tego przepisu z opodatkowania.

Organ pierwszej instancji, po zapoznaniu się ze sprawą, postanowieniem z dnia 15.02.2005 r. nr PDP/423-1/MD/O5, potwierdził prawidłowość stanowiska Spółki zawartego w ww. piśmie.

Tut. organ po rozpatrzeniu sprawy stwierdził, co następuje.

Dla celów podatku dochodowego od osób prawnych, działalność rolniczą definiuje przepis art. 2 pkt 2 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Definicja ta określa rodzaje działalności zaliczone do działalności rolniczej. Przyjmując tę działalność za źródło przychodów, uzasadnione jest uznanie wszystkich przychodów z tego źródła, a więc również uzyskanych przychodów ze środków pomocowych wspierających bezpośrednio działalność rolniczą w gospodarstwach rolnych, za przychody z działalności rolniczej.

W związku z powyższym, należy stwierdzić, ze dopłaty bezpośrednie w przypadku Spółki nie podlegają zwolnieniu z opodatkowania na podstawie ww. art. 17 ust. 1 pkt 36, ale jako Jej przychody z działalności rolniczej, w myśl art. 2 ust. 1 pkt 1 cyt. ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, w ogóle nie podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym.

Ponieważ postanowienie organu pierwszej instancji rażąco narusza prawo w zakresie nie zastosowania w przedmiotowej sprawie art. 2 ust. 1 pkt 1 cyt. ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, tut. organ niniejszą decyzją dokonuje zmiany interpretacji organu pierwszej instancji.

Powyższej interpretacji udzielono w oparciu o stan faktyczny przedstawiony w zapytaniu oraz obowiązujące przepisy prawa podatkowego.

W tym stanie faktycznym i prawnym orzeka się jak w sentencji. Decyzja niniejsza jest ostateczna w administracyjnym toku instancji.

Od decyzji niniejszej służy odwołanie do Dyrektora Izby Skarbowej w Opolu w terminie 14 dni od daty doręczenia decyzji.

Szukaj: Filtry
Ładowanie ...