US.PD/423-28/IB/06
Postanowienie o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
z dnia 2 sierpnia 2006
Artykuły przypisane do interpretacji
Kup dostęp i zobacz, do jakich przepisów odnosi się ta interpretacja podatkowa. Znajdź inne potrzebne interpretacje.
Pytanie podatnika:
dotyczy zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych sprzedaży nieruchomości, w skład której wchodzą las i nieużytki, Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad Oddział w Olsztynie pod budowę drogi krajowej.
Pismem z dnia 28 kwietnia 2006r. (data wpływu do tutejszego Urzędu 04.05.2006r.) uzupełnionym w dniu 10.05.2006r., 21.06.2006r., 22.06.2006r., 05.07.2006r. i 24.07.2006r., Spółka złożyła wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w podatku dochodowym od osób prawnych.
Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że Spółka zamierza sprzedać Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad Oddział w O., nieruchomość nabytą w dniu 10.09.1997r., w skład której wchodzą: las i nieużytki, z przeznaczeniem na przebudowę drogi krajowej.
Spółka wyjaśniła, że las o powierzchni 3,66 ha, użytkowany przez Spółkę, jest na mocy ustawy o lasach zwolniony od opodatkowania podatkiem leśnym z tytułu wieku.
Z kserokopii protokołu z rokowań z dnia 28.02.2006r. przesłanego do tut. Urzędu w dniu 22.06.2006r. wynika, że Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad Oddział w Olsztynie zaproponowała nabycie w/w nieruchomości w drodze umowy kupna-sprzedaży. Spółka nie wyraziła zgody na sprzedaż w/w nieruchomości. Z protokołu rokowań wynika również, iż w przypadku nie wyrażenia zgody przez właściciela na sprzedaż nieruchomości zostaną podjęte czynności zmierzające do wywłaszczenia nieruchomości.
Natomiast z wyjaśnienia Spółki z dnia 21.07.2006r. wynika, że w wyniku późniejszych negocjacji z przedstawicielem Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, Spółka wyraziła zgodę na sprzedaż gruntów i w rezultacie sprzedaż ta odbędzie się na zasadach ogólnych, na podstawie aktu notarialnego.
W związku z powyższym Spółka ma wątpliwość czy sprzedaż nieruchomości w skład której wchodzą: las i nieużytki, podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych.
Zdaniem podatnika sprzedaż nieruchomości opisanej wyżej jest wolna od podatku dochodowego od osób prawnych na podstawie art. 17 ust.1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.
Na tle przedstawionego stanu faktycznego Naczelnik Warmińsko-Mazurskiego Urzędu Skarbowego w Olsztynie stwierdza co następuje:
Zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 15.02.1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000r. Nr 54, poz. 654, z późn. zm.), w brzmieniu obowiązującym w 2006 roku, wolne od podatku są: dochody z tytułu sprzedaży całości lub części nieruchomości wchodzącej w skład gospodarstwa rolnego; zwolnienie nie dotyczy dochodu uzyskanego ze sprzedaży, jeżeli sprzedaż ta następuje przed upływem pięciu lat licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie całości lub części zbywanej nieruchomości.
Z postanowień zaś art. 2 ust. 4 cytowanej wyżej ustawy wynika, że ilekroć w ustawie jest mowa o gospodarstwie rolnym, oznacza to gospodarstwo rolne w rozumieniu przepisów ustawy o podatku rolnym.
Za gospodarstwo rolne według art. 2 ust. 1 ustawy z dnia 15 listopada 1984r. o podatku rolnym (Dz. U. z 1993r. Nr 94, poz.431 z późn. zm.) uważa się obszar gruntów, o których mowa w art. 1, o łącznej powierzchni przekraczającej 1 ha lub 1 ha przeliczeniowy, stanowiących własność lub znajdujących się w posiadaniu osoby fizycznej, osoby prawnej albo jednostki organizacyjnej, w tym spółki nieposiadającej osobowości prawnej.
Natomiast opodatkowaniu podatkiem rolnym w myśl art. 1 ustawy o podatku rolnym podlegają grunty sklasyfikowane w ewidencji gruntów i budynków jako użytki rolne lub jako grunty zadrzewione i zakrzewione na użytkach rolnych, z wyjątkiem gruntów zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej innej niż działalność rolnicza.
Z przedstawionych przepisów wynika zatem, że o tym, jakie rodzaje gruntów wchodzą w skład gospodarstwa rolnego, a przez to o zakresie zwolnienia od podatku dochodowego, przychodu ze sprzedaży gruntów decyduje informacja z ewidencji gruntów prowadzonej na podstawie rozporządzenia Ministra Rozwoju Regionalnego i Budownictwa z dnia 29 marca 2001r. w sprawie ewidencji gruntów i budynków (Dz. U. z 2001r. Nr 38, poz. 454).
Zgodnie z § 67 w/w rozporządzenia użytki gruntowe wykazane w ewidencji dzielą się na następujące grupy:
1. użytki rolne,
2. grunty leśne oraz zadrzewione i zakrzewione,
3. grunty zabudowane i zurbanizowane,
4. użytki ekologiczne (...),
5. nieużytki (...),
6. grunty pod wodami,
7. tereny różne (...).
Stosownie zaś do klasyfikacji wynikającej z § 68 ust. 1 rozporządzenia Ministra Rozwoju Regionalnego i Budownictwa w sprawie ewidencji gruntów i budynków, użytki rolne dzielą się na:
1. grunty orne,
2. sady,
3. łąki trwałe,
4. pastwiska trwałe,
5. grunty rolne zabudowane,
6. grunty pod stawami,
7. rowy.
Według § 68 ust. 2 w/w rozporządzenia grupa użytków gruntowych, grunty leśne oraz zadrzewione i zakrzewione dzieli się na: lasy oraz grunty zadrzewione i zakrzewione.
Mając zatem na uwadze wskazane przepisy prawa zdaniem tutejszego organu podatkowego nieużytki oraz lasy nie wchodzą w skład gospodarstwa rolnego. Tym samym uzyskany dochód z ich sprzedaży, nie korzysta ze zwolnienia od podatku dochodowego od osób prawnych przewidzianego w art. 17 ust. 1 pkt 1 ustawy, ani też z innego zwolnienia określonego w art. 17 ust. 1 tej ustawy.
