• Decyzja o zakresie stosow...
  17.11.2024

1401/BP-II/4210-12/07/JM

Decyzja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
z dnia 11 maja 2007

Artykuły przypisane do interpretacji

Do tego artykulu posiadamy jeszcze 643 interpretacje.
Kup dostęp i zobacz, do jakich przepisów odnosi się ta interpretacja podatkowa. Znajdź inne potrzebne interpretacje.

Pytanie podatnika:

„czy dochody uzyskane z tytułu odsetek od środków pieniężnych stanowiących kapitał inwestycyjny należy uznać za zwolnione z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych, jako dochody uzyskane z działalności gospodarczej na podstawie zezwolenia w specjalnej strefie ekonomicznej? ”

Decyzja

Na podstawie art. 233 i art. 239 w związku z art. 14b § 5 ustawy z dnia 29.08.1997 r. Ordynacja podatkowa /j. t. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm./ Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie po rozpatrzeniu zażalenia z dnia 22.02.2007 r. wniesionego na postanowienie Naczelnika Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie z dnia 14.02.2007 r. Nr 1472/ROP1/423 – 382/06/RM w sprawie udzielenia pisemnej informacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie Podatnika w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych

orzeka:

- odmówić zmiany postanowienia Naczelnika Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie z dnia 14.02.2007 r. Nr 1472/ROP 1/423–382/06/RM i uznać stanowisko Spółki zawarte we wniosku z dnia 13.11.2006 r. za nieprawidłowe.

Uzasadnienie

Sp. z o.o. „C” (zwana dalej: Spółką lub Podatnikiem) zwróciła się w dniu 13.11.2006 r. do Naczelnika Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego z zapytaniem: „czy dochody uzyskane z tytułu odsetek od środków pieniężnych stanowiących kapitał inwestycyjny należy uznać za zwolnione z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych, jako dochody uzyskane z działalności gospodarczej na podstawie zezwolenia w specjalnej strefie ekonomicznej? ”

Ze stanu faktycznego przedstawionego we wniosku wynika, że Spółka zamierza podjąć działalność gospodarczą na terenie wałbrzyskiej specjalnej strefy ekonomicznej. W tym celu nabyła od gminy „S” działki pod zabudowę zakładu przemysłowego do produkcji gumy do żucia. Środki pieniężne na inwestycję pochodzą z wpłaty na kapitał zakładowy dokonanej przez udziałowca Spółki i są one wydawane zgodnie z poszczególnymi etapami inwestycji. Podatnik uzyskuje, dochód w postaci odsetek od kwot aktualnie nie zaangażowanych w prowadzoną inwestycję. Spółka nie prowadzi żadnej innej inwestycji poza specjalną strefą ekonomiczną ani również innej działalności gospodarczej. Pełnomocnik Spółki uważa, że dochody uzyskane z tytułu odsetek od kapitału inwestycyjnego należy uznać za zwolnione z opodatkowania na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 34 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Podkreśla również, że operowanie środkami inwestycyjnymi wynika z potrzeby zapewnienia możliwości swobodnego rozporządzania kapitałem w celu realizacji inwestycji w wałbrzyskiej specjalnej strefie ekonomicznej oraz lokowania środków pieniężnych w sposób bezpieczny i możliwie efektywny. Jedynym bowiem przeznaczeniem zgromadzonych środków, w tym dochodu otrzymanego z odsetek, jest realizacja inwestycji oraz, w dalszej perspektywie, prowadzenie działalności na jej terenie. Na potwierdzenie swojego stanowiska Pełnomocnik przytacza m. in. decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w Gdańsku z dnia 21.07.2005 r. Nr BI/005-0033/05 oraz decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w Rzeszowie z dnia 22.06.2004 r. Nr IS.I/3-423/51/04, decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z dnia 05.07.2005 r. sygn. PBB1/421 – 20/05 oraz postanowienie Naczelnika Pomorskiego Urzędu Skarbowego z dnia 12.05.2005 r. Nr DP/P1/423 – 0046/05/AP, a także postanowienie Naczelnika Urzędu Skarbowego w Tychach z dnia 28.04.2005 r. Nr US.OP/423/6/05/AP.

W dniu 14.02.2007 r. Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie wydał postanowienie Nr 1472/ROP1/423-382/06/RM, w którym uznał stanowisko Spółki za nieprawidłowe. W uzasadnieniu postanowienia stwierdził, że na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 34 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych /Dz. U. z 2000 r. Nr 54 poz. 654 ze zm./ - zwanej dalej ustawą – zwolnione od podatku, są dochody uzyskane z działalności gospodarczej prowadzonej na terenie specjalnej strefy ekonomicznej na podstawie zezwolenia, o którym mowa w art. 16 ust. 1 ustawy o specjalnych strefach ekonomicznych. Zwolnieniu od opodatkowania podlegają również odsetki, ale tylko te, które są związane z prowadzoną działalnością na terenie specjalnej strefy ekonomicznej. Organ I instancji uważa, że dochody uzyskane od środków zgromadzonych na rachunkach bankowych od środków wpłaconych na podwyższenie kapitału zakładowego Spółki, wykraczają poza zakres działalności gospodarczej prowadzonej na terenie specjalnej strefy ekonomicznej. Zdaniem Naczelnika Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego, uzyskiwanie odsetek od środków własnych zgromadzonych na rachunku bankowym, jest tylko pewną formą wynagrodzenia otrzymanego od banku za możliwość korzystania ze środków przechowywanych na rachunku bankowym.

W dniu 22.02.2007r. Pełnomocnik Spółki w złożonym zażaleniu, wnosi o zmianę wydanego postanowienia. W uzasadnieniu podał, że z uwagi na przedstawione okoliczności faktyczne – ścisły związek lokowanych środków pieniężnych z działalnością prowadzoną w strefie – jest to właśnie rodzaj działalności związany z działalnością strefową, z której dochody korzystają ze zwolnienia od podatku dochodowego od osób prawnych. Jego zdaniem, Spółka nie prowadzi żadnej rozbudowanej działalności finansowej (inwestycji, spekulacji finansowych), dającą się wyróżnić dla celów podatku dochodowego od osób prawnych. Spółka przechowuje posiadane środki pieniężne na rachunku bankowym lub lokuje je na depozytach (overnight lub krótko – i średnio – terminowych max. do 1 roku). Zdaniem Pełnomocnika, jest to sposób przechowywania środków pieniężnych zainwestowanych przez udziałowca, które są stopniowo zużywane na inwestycję w specjalnej strefie ekonomicznej. Spółka bowiem od samego początku, prowadziła, prowadzi i zamierza prowadzić działalność gospodarczą jedynie w zakresie objętym zezwoleniem strefowym.

Dyrektor Izby Skarbowej po rozpatrzeniu zażalenia, wydanego postanowienia i akt sprawy stwierdza, co następuje:

Z przepisu art. 17 ust. 1 pkt 34 ustawy wynika, że zwolnieniu przedmiotowemu od podatku dochodowego od osób prawnych podlegają dochody uzyskane przez podatnika z działalności gospodarczej prowadzonej na terenie specjalnej strefy ekonomicznej na podstawie zezwolenia, o którym mowa w art. 16 ust. 1 ustawy z dnia 20.10.1994 r. o specjalnych strefach ekonomicznych /Dz. U. Nr 123 poz. 600 ze zm./, przy czym wielkość pomocy publicznej udzielanej w formie tego zezwolenia nie może przekroczyć wielkości pomocy publicznej dla przedsiębiorcy, dopuszczalnej dla obszarów kwalifikujących się do uzyskania pomocy w największej wysokości, zgodnie z odrębnymi przepisami. Zgodnie natomiast z art. 17 ust. 4 ustawy w/w zwolnienie, przysługuje podatnikowi wyłącznie z tytułu dochodów uzyskanych z działalności gospodarczej prowadzonej na terenie strefy.

Odniesienie do przedstawionych zwolnień przedmiotowych zawiera przepis art. 12 ustawy o specjalnych strefach ekonomicznych (zwanej dalej ustawą o SSE), zgodnie z którym dochody uzyskane z działalności gospodarczej prowadzonej na terenie strefy w ramach zezwolenia, o którym mowa w art. 16 ust. 1, przez osoby fizyczne lub osoby prawne prowadzące działalność gospodarczą są zwolnione od podatku dochodowego, odpowiednio na zasadach określonych w przepisach o podatku dochodowym od osób prawnych lub w przepisach o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Zgodnie z art. 16 ust. 1 ustawy o SSE podstawą do korzystania z pomocy publicznej, udzielanej zgodnie z ustawą, jest zezwolenie na prowadzenie działalności gospodarczej na terenie danej strefy, uprawniające do korzystania z pomocy publicznej. W myśl ust. 2 tego artykułu, zezwolenie określa m. in. przedmiot działalności gospodarczej.

Organ odwoławczy zwraca uwagę, że zarówno ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych, jak i ustawa o specjalnych strefach ekonomicznych, posługują się pojęciem działalności gospodarczej, które nie zostało w tych ustawach zdefiniowane. Definicję pojęcia „działalność gospodarcza” zawiera art. 2 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej /Dz. U. Nr 173 poz. 1807 ze zm./. Zgodnie z tym przepisem działalnością gospodarczą jest zarobkowa działalność wytwórcza, budowlana, handlowa usługowa oraz poszukiwanie, rozpoznawanie i wydobywanie kopalin ze złóż, a także działalność zawodowa wykonywana w sposób zorganizowany i ciągły.

Organ II instancji odnosząc powyższe do stanu faktycznego w niniejszej sprawie, stwierdza, że Spółka uzyskała zezwolenie na podjęcie działalności gospodarczej na terenie wałbrzyskiej specjalnej strefy ekonomicznej. Jest w nim mowa o produkcji gum do żucia. Strona jeszcze nie podjęła w/w działalności gospodarczej (co sama przyznaje w złożonym wniosku z dnia 13.11.2006 r.), a jedynie poczyniła pierwsze nakłady inwestycyjne w celu pojęcia strefowej działalności gospodarczej na podstawie uzyskanego zezwolenia. Zatem organ odwoławczy stwierdza, że Spółka jeszcze nie uzyskała dochodu, który mógłby zostać zwolniony z opodatkowania na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 34 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Dyrektor Izby Skarbowej zauważa, że w przypadku uzyskania przez Podatnika dochodu z działalności gospodarczej na terenie wałbrzyskiej specjalnej strefy ekonomicznej (tj. z produkcji gum, do żucia), będzie on mógł skorzystać ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 34 ustawy.

Dyrektor Izby Skarbowej uważa, że przechowywanie przez Spółkę, otrzymanych środków pieniężnych w depozytach lub na rachunku bankowym, nie można uznać za „działalność gospodarczą prowadzoną na terenie specjalnej strefy ekonomicznej”, o której mowa w art. 17 ust. 1 pkt 34 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Zdaniem organu odwoławczego, otrzymany przez Spółkę dochód z odsetek, stanowi kapitał inwestycyjny i nie może zostać uznany za dochód z prowadzonej działalności gospodarczej na terenie wałbrzyskiej specjalnej strefy ekonomicznej. Zatem organ odwoławczy uważa, że w niniejszym przypadku, uzyskany przez Spółkę dochód, nie spełnia przesłanek określonych w art. 17 ust. 1 pkt 34 ustawy.

W kwestii przytoczonego przez Spółkę we wniosku i w zażaleniu przepisu §5 rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie wałbrzyskiej specjalnej strefy ekonomicznej (obecnie obowiązuje rozporządzenie z dnia 05.12.2006 r. – Dz. U. z 2007 r. Nr 17 poz. 99) należy zauważyć, że przepisu tego nie można interpretować w oderwaniu od przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Do uzyskania zwolnienia przedmiotowego, o którym mowa w art. 17 ust. 1 pkt 34 ustawy, nie wystarczy jedynie uzyskanie zezwolenia na prowadzenie działalności gospodarczej na terenie danej strefy i poczynienie pierwszych wydatków inwestycyjnych. Zgodnie z art. 17 ust. 4 ustawy, zwolnienie z opodatkowania przysługuję podatnikowi wyłącznie z dochodów uzyskanych z działalności gospodarczej prowadzonej na terenie strefy.

Dyrektor Izby Skarbowej uważa, że wszelkiego rodzaju ulgi podatkowe, w tym również ulga wynikająca z art. 17 ust. 1 pkt 34 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, stanowią odstępstwo od zasady powszechności opodatkowania wyrażonych w art. 2, art. 84 i art. 217 Konstytucji Rzeczpospolitej Polskiej i winny być interpretowane w sposób ścisły, co oznacza, że nie jest dopuszczalne stosowanie wykładni rozszerzającej. Ponadto, organ II instancji stwierdza, że zgodnie z przepisem art. 17 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, zwolnienie określone w art. 17 ust. 1 pkt 34, przysługuje podatnikowi wyłącznie z dochodów uzyskiwanych z działalności gospodarczej prowadzonej na terenie specjalnej strefy ekonomicznej.

Reasumując, przechowywanie przez Spółkę, otrzymanych środków pieniężnych w depozytach lub na rachunku bankowym i uzyskiwanie z niego dochodu w postaci odsetek, wykracza poza pojęcie „działalności gospodarczej prowadzonej na terenie specjalnej strefy ekonomicznej”, o którym mowa w art. 17 ust. 1 pkt 34 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych i nie jest objęte zwolnieniem z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych.

Szukaj: Filtry
Ładowanie ...