• Interpretacja indywidualn...
  24.04.2025

IPPB3/423-530/10-2/MS

Interpretacja indywidualna
z dnia 19 listopada 2010

Artykuły przypisane do interpretacji

Do tego artykulu posiadamy jeszcze 51 interpretacje.
Kup dostęp i zobacz, do jakich przepisów odnosi się ta interpretacja podatkowa. Znajdź inne potrzebne interpretacje.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 23.08.2010 r. (data wpływu 26.08.2010 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie określenia momentu rozpoczęcia zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów kwot wynikających z naliczania odpisów amortyzacyjnych od praw ochronnych do znaków towarowych objętych jako składnik wkładu niepieniężnego stanowiącego przedsiębiorstwo w rozumieniu art. 551 ustawy kodeks cywilny lub zorganizowaną część przedsiębiorstwa, o której mowa w art. 4a pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych – jest prawidłowe.

Uzasadnienie

W dniu 26.08.2010 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie określenia momentu rozpoczęcia zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów kwot wynikających z naliczania odpisów amortyzacyjnych od praw ochronnych do znaków towarowych objętych jako składnik wkładu niepieniężnego stanowiącego przedsiębiorstwo w rozumieniu art. 551 ustawy kodeks cywilny lub zorganizowaną część przedsiębiorstwa, o której mowa w art. 4a pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawny.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Sp. z o.o. (dalej: Spółka) otrzyma od swojego wspólnika (dalej: Wspólnik) wkład niepieniężny (aport) w postaci zespołu składników majątkowych oraz innych elementów stanowiących łącznie przedsiębiorstwo w rozumieniu art. 551 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks Cywilny (Dz.U. Nr 16 poz. 93 ze zm.; dalej: KC) lub stanowiących łącznie zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 4a pkt 4 ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.jedn. Dz. U. z 2000 r., Nr 54, poz. 654 ze zm., dalej: UPDOP).

Decyzja Spółki o przyjęciu przedmiotowego wkładu niepieniężnego w postaci przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa ma na celu kontynuowanie przez Spółkę działalności prowadzonej przez poprzedniego właściciela (tj. Wspólnika) w ramach wniesionego wkładem niepieniężnym przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa. W przypadku, gdy Spółka otrzyma aport w postaci przedsiębiorstwa, w jego skład wejdą: wszystkie przenaszalne składniki majątkowe (w tym mogą być np. prawa ochronne na znaki towarowe, grunty oraz inne rzeczowe składniki majątkowe takie jak zapasy, produkcja w toku, środki trwałe w budowie), pasywa (zobowiązania), umowy, rozpoczęte prace i wszelkie inne składniki przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 551 KC należące do Wspólnika. Natomiast, w przypadku, gdy Spółka otrzyma aport w postaci zorganizowanej części przedsiębiorstwa wkład niepieniężny, który otrzyma Spółka, zgodnie z brzmieniem art. 4a pkt 4 UPDOP obejmować będzie organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania, przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, który zarazem mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania. W skład wkładu niepieniężnego, który otrzyma Spółka - niezależnie czy będzie to przedsiębiorstwo, czy zorganizowana część przedsiębiorstwa - mogą wchodzić środki trwałe i wartości niematerialne i prawne, które nie zostały wprowadzone do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych Wspólnika i nie podlegały amortyzacji, w tym wartości niematerialne i prawne w postaci praw majątkowych w rozumieniu ustawy o prawach autorskich i o prawach pokrewnych, jak również w postaci praw w rozumieniu ustawy z dnia 30 czerwca 2000 r. Prawo własności przemysłowej (t.jedn. Dz. U. 2003, Nr 119, poz. 1117 ze zm., dalej: PWP), w szczególności praw ochronnych na znaki towarowe wytworzone przez Wspólnika i w stosunku do których Wspólnik dokonał rejestracji oraz uzyskał w wyniku tego prawa ochronne na znaki towarowe w rozumieniu PWP. Po otrzymaniu aportu, w odniesieniu do otrzymanych w formie wkładu niepieniężnego praw ochronnych na znaki towarowe, Spółka podejmie odpowiednie kroki mające na celu dokonanie stosownego wpisu w rejestrze znaków towarowych prowadzonym przez Urząd Patentowy RP, potwierdzającego przeniesienie praw ochronnych na znaki towarowe na Spółkę.

Po przeniesieniu przez Wspólnika w formie aportu przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa do Spółki prawa ochronne na znaki towarowe, jeżeli zostaną one zaklasyfikowane jako wartości niematerialne i prawne zostaną niezwłocznie (w miesiącu wniesienia wkładu niepieniężnego do Spółki) wprowadzone do ewidencji wartości niematerialnych i prawnych Spółki.

Otrzymanie aportu będzie wiązało się z podwyższeniem kapitału zakładowego Spółki, a udziały w podwyższonym kapitale zakładowym o wartości nominalnej odpowiadającej wartości przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części wniesionego tytułem wkładu niepieniężnego zostaną wydane Wspólnikowi. Wniesienie przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa tytułem wkładu niepieniężnego do Spółki, wiązać się powinno z powstaniem dodatniej wartości firmy w rozumieniu przepisów UPDOP, tj. nadwyżki wartości nominalnej wydanych udziałów nad wartością rynkową składników majątkowych odpowiednio przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa.

Spółka zadała następujące pytanie:

Czy prawidłowe jest stanowisko Spółki, zgodnie z którym w odniesieniu do praw ochronnych do zarejestrowanych znaków towarowych nabytych przez Spółkę w ramach aportu przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa, Spółka będzie uprawniona do rozpoznania kosztów wynikających z naliczenia odpisów amortyzacyjnych od tychże praw ochronnych do znaków towarowych, począwszy od miesiąca następującego po miesiącu w którym prawa te zostaną wprowadzone do ewidencji wartości niematerialnych i prawnych Spółki (tj. od miesiąca następującego po miesiącu wniesienia przez Wspólnika wkładu niepieniężnego do Spółki)...

Stanowisko Wnioskodawcy:

Zasada ustalania wartości początkowej wartości niematerialnych i prawnych nieujętych w ewidencji środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych podmiotu wnoszącego aport które wchodzą w skład wnoszonego wkładem niepieniężnym przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa - która w odniesieniu do Spółki została potwierdzona interpretacją indywidualną z dnia 8 lipca 2010 r. wydaną przez Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie (nr IPPB3/423-300/10-3/MS) - nie rozstrzyga o momencie rozpoczęcia dokonywania odpisów amortyzacyjnych od nabytych przez Spółkę w formie aportu praw ochronnych na znaki towarowe.

W tym zakresie Spółka uważa, że będzie ona uprawniona do rozpoznawania w kosztach uzyskania przychodów odpisów amortyzacyjnych naliczanych przez Spółkę począwszy od miesiąca następującego po miesiącu wprowadzenia praw ochronnych do znaków towarowych do ewidencji wartości niematerialnych i prawnych Spółki, tj. zgodnie z zasadami określonymi w art. 16h ust. 1 pkt 1 UPDOP.

Zdaniem Spółki na dokonywanie powyższych odpisów amortyzacyjnych od praw ochronnych do zarejestrowanych znaków towarowych nie będzie miało wpływu późniejsze dokonanie wpisu w rejestrze znaków towarowych potwierdzające przeniesienie prawa ochronnego do znaku towarowego ze Wspólnika na Spółkę. Analogiczne stanowisko prezentuje Departament Podatków Dochodowych Ministerstwa Finansów w piśmie zatytułowanym: „Skutki podatkowe otrzymania przez spółkę znaku towarowego, wchodzącego w skład przedsiębiorstwa, wniesionego do niej tytułem wkładu niepieniężnego” opublikowanym w Biuletynie Skarbowym 4/2007. Zgodnie z powyższym pismem: „Wpis do rejestru stanowi jedynie przesłankę domniemania co do praw własności, nie decyduje jednak o prawie do korzystania. Wobec powyższego, skoro zgodnie z art. 16b ust. 1 UPDOP amortyzacji podlegają nabyte, nadające się do gospodarczego wykorzystania w dniu ich przyjęcia do używania prawa, o których mowa w Prawie własności przemysłowej, to w konsekwencji spółka, do której został wniesiony wkład obejmujący prawo do znaku towarowego, może na podstawie art. 16b ust. 1 pkt 6 UPDOP dokonywać amortyzacji tego prawa. Bez znaczenia w tym przypadku pozostaje to, czy i kiedy dokonany zostanie wpis w rejestrze patentowym przeniesienia prawa do znaku towarowego”.

Mając powyższe na uwadze Spółka stoi na stanowisku, zgodnie z którym w odniesieniu do praw ochronnych do zarejestrowanych znaków towarowych nabytych przez Spółkę w ramach aportu przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa, Spółka będzie uprawniona do rozpoznania kosztów wynikających z naliczenia odpisów amortyzacyjnych od tychże praw ochronnych do znaków towarowych, począwszy od miesiąca następującego po miesiącu w którym prawa te zostaną wprowadzone do ewidencji wartości niematerialnych i prawnych Spółki (tj. od miesiąca następującego po miesiącu wniesienia przez Wspólnika wkładu niepieniężnego do Spółki).

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.

Szukaj: Filtry
Ładowanie ...