• Wyjaśnienie Ministra Fina...
  17.06.2024

PO 4/N-722-393/95

Wyjaśnienie Ministra Finansów
z dnia 20 kwietnia 1994

Artykuły przypisane do interpretacji

Do tego artykulu posiadamy jeszcze 43 interpretacje.
Kup dostęp i zobacz, do jakich przepisów odnosi się ta interpretacja podatkowa. Znajdź inne potrzebne interpretacje.

Uprzejmie informuję, że Polskie Sieci Elektroenergetyczne S.A. zwróciły się do Ministerstwa Finansów z prośbą o uznanie zasad rozliczania odpisów amortyzacyjnych przez jednoosobowe spółki Skarbu Państwa - zakłady energetyki zawodowej utworzone w wyniku restrukturyzacji przedsiębiorstw państwowych sektora energetycznego.

Spółka w piśmie z 28 lutego 1995 r. podnosi, że w 1993 r. wprowadzone zostały zmiany organizacyjne podmiotów sektora energetycznego. W wyniku tych zmian majątek byłych przedsiębiorstw państwowych został rozdzielony nieodpłatnie pomiędzy nowo utworzone spółki prawa handlowego. Składniki majątkowe zostały przekazane spółkom z zachowaniem ciągłości bilansowej według stanu ewidencyjnego na dzień sporządzenia bilansu zamknięcia przez zakłady energetyczne przedsiębiorstw państwowych. W ten sposób spółki energetyczne przejmując majątek wprowadzały go według wartości brutto z uwzględnieniem dotychczasowego umorzenia i w związku z tym naliczały amortyzację od przejętych środków trwałych, przyjmując za podstawę ich wartość brutto. Zdaniem Spółki przyjęcie takiego sposobu amortyzacji podyktowane było koniecznością zachowania spójności kosztów amortyzacji w sektorze energetycznym. Amortyzacja jest bowiem jednym z podstawowych elementów kalkulacji cen sprzedaży i dystrybucji energii elektrycznej ustalonych przez Ministra Przemysłu i Handlu. Przyjęcie innych zasad ustalania poziomu amortyzacji spowodowałoby "rozregulowanie" podstaw kalkulacji w latach 1993-1994.

Odnosząc się do tych kwestii pragnę zauważyć, co następuje:

Zastosowana metoda ustalania stawek odpisów amortyzacyjnych od wartości brutto przejętych składników majątku przez nowo utworzone spółki energetyczne była niezgodna z §8 ust. 3 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 marca 1992 r. w sprawie składników majątkowych uznawanych za środki trwałe (...) (Dz.U. Nr 30, poz. 130 ze zm.). Jest również niezgodna z §7 ust. 3 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 stycznia 1995 r. w sprawie amortyzacji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, a także aktualizacji wyceny środków trwałych (Dz.U. Nr 7, poz.34). W wyniku zastosowania przez spółki energetyczne zasad odpisów amortyzacyjnych liczonych od wartości brutto, zawyżone zostały zarówno wielkość naliczonych odpisów amortyzacyjnych, jak i należny podatek od nieruchomości, a w konsekwencji, poprzez zawyżenie kosztów uzyskania przychodu, zaniżony należny podatek dochodowy.

Biorąc jednakże pod uwagę, że analogiczne lub zbliżone efekty spółki te oraz przedsiębiorstwo Polskie Sieci Elektroenergetyczne S.A. mogłyby uzyskać wykorzystując postanowienia §8 ust.3 wspomnianego wyżej rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 marca 1992 r. zalecam:

1) odstąpić od zobowiązania spółek energetycznych oraz przedsiębiorstwa Polskie Sieci Elektroenergetyczne S.A. do dokonania na dzień przekształcenia korekt w ewidencji przejętych składników majątku trwałego poprzez zastąpienie wartości brutto wartością netto i w konsekwencji wprowadzeniem stosownych zmian w wysokości naliczonych odpisów amortyzacyjnych, kosztów uzyskania przychodów, dochodów oraz podatku dochodowego i od nieruchomości;

2) przyjąć zasadę, że wspomniane spółki powinny wprowadzić od 1995 r. składniki majątku trwałego według ich wartości netto, po uprzednim dokonaniu aktualizacji wyceny środków trwałych według ich stanu na dzień 1 stycznia 1995 r.

Biorąc pod uwagę, że przejęte w wyniku przekształcenia środki trwałe są środkami trwałymi używanymi -od 1995 r. możliwe jest określenie indywidualnych stawek amortyzacyjnych dla przejętych składników majątku trwałego według ich wartości netto zgodnie z przepisami §7 ust. 3 wymienionego wyżej rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 stycznia 1995 r. lub kontynuowanie stosowania metod i stawek amortyzacyjnych dotychczasowych.

Rozliczenie przyrostu kwoty odpisów amortyzacyjnych w 1995 r., obliczonych od zaktualizowanej wartości środków trwałych (wartości netto) w stosunku do kwoty odpisów amortyzacyjnych za 1994 r., powinno być dokonane na zasadach określonych w § 10 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 stycznia 1995 r.

Na zakończenie informuję, że w razie stwierdzenia, że powyższe nieprawidłowości wystąpiły także w innych jednoosobowych spółkach Skarbu Państwa powstałych w wyniku przekształcenia przedsiębiorstw państwowych należy zastosować zalecone wyżej zasady korekty rozliczeń amortyzacji.

Szukaj: Filtry
Ładowanie ...