• Wyjaśnienie Ministra Fina...
  17.06.2024

PO 4/RN-722-62/95

Wyjaśnienie Ministra Finansów
z dnia 13 kwietnia 1995

Artykuły przypisane do interpretacji

Do tego artykulu posiadamy jeszcze 1037 interpretacje.
Kup dostęp i zobacz, do jakich przepisów odnosi się ta interpretacja podatkowa. Znajdź inne potrzebne interpretacje.

Odpowiadając na pismo z 9.1.1995 r. Ministerstwo Finansów uprzejmie wyjaśnia:

Z treści pisma oraz załączonej umowy sprzedaży zawartej między "D." SA a "P." SA wynika, że "P." SA za cenę 1 mln starych złotych nabyła oddziały, będące własnością zbywcy, tj. "D." SA, których bilanse sporządzone na dzień 30.11.94 r. wykazywały stratę w wysokości 180 mld 356 mln starych złotych. Przedmiotem sprzedaży objęte zostały wszelkie rzeczy i prawa majątkowe związane z prowadzeniem tych oddziałów, z wyjątkiem firmy zbywcy oraz jego nieruchomości położonej we Wrocławiu.

Wątpliwości związane z tą transakcją dotyczą zaś zasad opodatkowania jej stron oraz opodatkowania podatkiem dochodowym strat "D." SA przeniesionych w wyniku umowy sprzedaży na "P." SA.

Biorąc powyższe pod uwagę należy stwierdzić, co następuje:

1. W przypadku dotyczącym "P." SA jako nabywcy, należy uznać, iż wydatek, wyłącznie w kwocie 1 mln starych złotych, z tytułu ww. umowy, jako wydatek o charakterze inwestycyjnym, związany z nabyciem środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych wchodzących w skład przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanych części, nie jest kosztem uzyskania przychodów w rozumieniu art. 16 ust. 1 pkt 1b ustawy z 15.2.1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz.U. Nr 106, poz. 482 ze zm.). Kosztem uzyskania przychodów są natomiast odpisy amortyzacyjne, które od 1.1.1995 r., stosownie do art. 15 ust. 6 tej ustawy są dokonywane wyłącznie zgodnie z przepisami rozporządzenia Ministra Finansów z 20.1.1995 r. w sprawie amortyzacji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych ... (Dz.U. Nr 7, poz. 34). W przypadku gdy wartość początkowa, tzn. w tej sytuacji cena nabycia określona w umowie, jest niższa od 2000 nowych złotych, podatnik ma prawo dokonać odpisu amortyzacyjnego jednorazowo - raz w miesiącu oddania do używania lub zgodnie z § 5-8 tego rozporządzenia.

2. W przypadku dotyczącym "S." SA jako zbywcy, należy stwierdzić, iż na ustalenie jego dochodu mają wpływ następujące okoliczności:

a)

dochód uzyskany z tytułu sprzedaży stanowi różnicę między ceną określoną w umowie a wydatkami poniesionymi na środki trwałe oraz wartości niematerialne i prawne, będące przedmiotem sprzedaży, pomniejszone o dokonane uprzednio odpisy amortyzacyjne,

b)

przychód z tytułu przejętych przez "P." SA zobowiązań ciążących na oddziałach "D." SA.

Z treści załączonej umowy sprzedaży wynika bowiem jednoznacznie, iż nabywca przejmuje wszystkie zobowiązania (pasywa) wchodzące w skład przedmiotu umowy, a wartość tych zobowiązań przewyższa wartość wszystkich aktywów oddziałów zbywcy (środków trwałych, należności i innych) o kwotę 180 mld 356 mln starych złotych.

Należy uznać, że przejęcie tych zobowiązań przez nabywcę zwalnia zbywcę z ciążącego na nim długu, co w skutkach podatkowych jest równoznaczne z umorzeniem zobowiązań. Zatem wartość tych zobowiązań, stosownie do art. 12 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, jest przychodem "D." SA. wpływającym na wysokość dochodu do opodatkowania podatkiem dochodowym (straty podatkowe).

Szukaj: Filtry
Ładowanie ...