I-1/423-70/05
Decyzja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
z dnia 2 grudnia 2005
Artykuły przypisane do interpretacji
Kup dostęp i zobacz, do jakich przepisów odnosi się ta interpretacja podatkowa. Znajdź inne potrzebne interpretacje.
Pytanie podatnika:
Czy otrzymane z PFRON miesięczne dofinansowanie do wynagrodzeń pracowników będących osobami niepełnosprawnymi zobowiązuje podmiot posiadający status zakładu pracy chronionej do wyłączenia równowartości otrzymanego miesięcznego dofinansowania z kosztów wynagrodzeń jako koszty niestanowiące kosztów uzyskania przychodów?
Decyzja
Na podstawie art. 14b § 5 pkt 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. nr 8, poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu zażalenia Spółki z o.o. O. z dnia 05.10.2005 r. na postanowienie Naczelnika Lubuskiego Urzędu Skarbowego w Zielonej Górze z dnia 26.09.2005 r., nr LUS/I-3/423-3/51/EM/2005 w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych Dyrektor Izby Skarbowej w Zielonej Górze:
- odmawia zmiany zaskarżonego postanowienia
Uzasadnienie
Spółka z o.o. O. pismem z dnia 30.06.2005 r., na podstawie przepisu art. 14a § 1 Ordynacji podatkowej, wystąpiła do Naczelnika Lubuskiego Urzędu Skarbowego w Zielonej Górze z zapytaniem o zakres stosowania prawa podatkowego. Podatnik posiada osobowośc prawną i status zakładu pracy chronionej. Na podstawie art. 26a ustawy z dnia 27.08.1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnieniu osób niepełnosprawnych (Dz. U. Nr 123, poz. 776 ze zm.) Spółka otrzymuje "miesięczne dofinansowanie" do wynagrodzeń pracowników będących osobami niepełnosprawnymi. Zgodnie z § 3 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 18.05.2004 r. (Dz. U. Nr 114, poz. 1194 ze zm.), otrzymywane "miesięczne dofinansowanie" do wynagrodzeń osób niepełnosprawnych jest pomocą udzielaną przedsiębiorcom zatrudniającym osoby niepełnosprawne w związku z ponoszeniem podwyższonych kosztów zatrudnienia osób niepełnosprawnych. Wyżej wymienione dofinansowanie Spółka otrzymuje ze środków PFRON według następującego harmonogramu:
- za styczeń i luty- po złożeniu informacji (INF-D) o wynagrodzeniach, zatrudnieniu i stopniach niepełnosprawności do dnia 20 marca Spółka składa wniosek o wypłatę miesięcznego dofinansowania,
- faktyczne dofinansowanie jest przekazywane w następnym miesiącu po miesiącu złożenia wniosku.
Podatnik pyta, czy otrzymane z PFRON ww. miesięczne dofinansowanie do wynagrodzeń pracowników będących osobami niepełnosprawnymi zobowiązuje podmiot posiadający status zakładu pracy chronionej do wyłączenia równowartości otrzymanego miesięcznego dofinansowania z kosztów wynagrodzeń jako koszty niestanowiące kosztów uzyskania przychodów w celu wyliczenia dochodu do opodatkowania? Czy wynagrodzenia są lub nie są bezpośrednio sfinansowane z dochodów (przychodów), o których mowa w art. 17 ust. 1 pkt 25 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych w brzmieniu obowiązującym do 31.12.2004 r. w związku z art. 58 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, czyli nie są kosztami uzyskania przychodów? Podatnik uznał, że dofinansowanie miesięczne nie stanowi kosztu uzyskania przychodów. Ma jednak wątpliwości w tym zakresie, gdyż dofinansowanie to jest wypłacane z opóźnieniem.
Organ pierwszej instancji postanowieniem z dnia 26.09.2005 r. nr LUS/I-3/423-3/51/EM/2005 uznał stanowisko podatnika za prawidłowe, tj. uznał, że dofinansowanie miesięczne nie stanowi kosztu uzyskania przychodów.
W dniu 05.10.2005 r. Podatnik złożył zażalenie na ww. postanowienie Naczelnika Lubuskiego Urzędu Skarbowego w Zielonej Górze, w którym wniósł o zmianę postanowienia. Zdaniem Podatnika środki pieniężne otrzymywane z PFRON-u nie są dotacją, ponieważ w ww. ustawie o rehabilitacji użyto pojęcia "dofinansowanie miesięczne", a nie dotacja. Ponadto Spółka podkreśla, że dofinansowanie jest wypłacane de facto co dwa miesiące, w związku z czym nie dochodzi tu do bezpośredniego finansowania kosztów wynagrodzenia osób niepełnosprawnych. Nie ma więc tu zastosowania przepis art. 16 ust. 1 pkt 58 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ponieważ wynagrodzenia zostały wypłacone ze środków własnych. Podatnik podnosi także, że wyłączenie "statystyczne" kosztów uzyskania przychodów o kwotę otrzymanego dofinansowania skutkuje zmniejszeniem otrzymanego dofinansowania o 19 % stawkę podatku dochodowego od osób prawnych, co nie mieści się w pojęciu dofinansowania wg "Słownika języka polskiego" PWN.
Organ odwoławczy po rozpatrzeniu zebranych w sprawie dokumentów stwierdza, że brak jest podstaw do zmiany zaskarżonego postanowienia.
Podatnik posiada status zakładu pracy chronionej, w związku z czym otrzymuje na podstawie art. 26a ustawy z dnia 27.08.1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnieniu osób niepełnosprawnych miesięczne dofinansowanie do wynagrodzeń tych pracowników niepełnosprawnych, wypłacane raz na dwa miesiące. Uzyskane przez podatnika dochody są zwolnione z podatku dochodowego od osób prawnych na mocy art. 17 ust. 1 pkt 25 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych w brzmieniu obowiązującym do 31.12.2003 r., który stosuje się do nia 31.12.2006 r. W konsekwencji również wydatki sfinansowane tymi dochodami nie mogą stanowić kosztów uzyskania przychodów. Zgodnie bowiem z art. 16 ust. 1 pkt 58 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych wydatki i koszty bezpośrednio sfinansowane z dotacji, subwencji i dopłat otrzymanych z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych przez zakład pracy chronionej na podstawie przepisów o zatrudnieniu i rehabilitacji osób niepełnosprawnych nie stanowią kosztów uzyskania przychodu.
W tym zakresie chybione jest stanowisko podatnika wskazujące, że poprzez otrzymanie "miesięcznego dofinansowania" nie dochodzi do bezpośredniego finansowania kosztów wynagrodzeń osób niepełnosprawnych, co stanowi przesłankę zastosowania art. 16 ust. 1 pkt 58 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Zgodnie z art. 26a ustawy o rehabilitacji osób niepełnosprawnych podatnikowi przysługuje z mocy prawa określone w ustawie dofinansowanie i po spełnieniu zawartych w ustawie warunków zostaje ono wypłacone podatnikowi. "Dofinansowanie miesięczne" przysługuje w celu sfinansowania podwyższonych kosztów zatrudnienia osób niepełnosprawnych w wysokości ściśle określonej przez ustawodawcę i w powiązaniu ze stopniem niepełnosprawności zatrudnionych osób. W tym stanie rzeczy, zdaniem organu odwoławczego, uzyskane "dofinansowanie miesięczne" pozostaje w bezpośrednim związku z wynagrodzeniami wypłacanymi osobom niepełnosprawnym bez względu na faktyczny termin dokonania wypłaty przysługującego dofinansowania.