• Postanowienie o zakresie ...
  08.05.2025

PUS.I/423/67-1/05

Postanowienie o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
z dnia 9 grudnia 2005

Artykuły przypisane do interpretacji

Do tego artykulu posiadamy jeszcze 1037 interpretacje.
Kup dostęp i zobacz, do jakich przepisów odnosi się ta interpretacja podatkowa. Znajdź inne potrzebne interpretacje.

Pytanie podatnika:

dotyczy zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków na nabycie akcji.

Działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz art. 16 ust. 1 pkt 8 ustawy z dnia 15.02.1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.), po rozpatrzeniu wniosku Z. S.A. w R. z dnia 12.10.2005 r.(...) o udzielenie pisemnej interpretacji w zakresie zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków na nabycie akcji, Naczelnik Podkarpackiego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie postanawia uznać, że w przedstawionym stanie faktycznym stanowisko wnioskodawcy jest prawidłowe.

Z przedstawionego we wniosku spółki Z. S.A. stanu faktycznego wynika, iż na mocy umowy z dnia 31.08.2005 r. dokonała ona sprzedaży posiadanych akcji w spółce akcyjnej "I." z siedzibą w I. (Federacja Rosyjska) o wartości nominalnej 451.800,17 zł za kwotę 1 $ amerykańskiego. Decyzja o sprzedaży za cenę możliwą do uzyskania była podyktowana brakiem możliwości kontroli spółki w zakresie prowadzonej działalności, jak również brakiem efektów ekonomicznych w postaci korzyści finansowych. W uzupełnieniu do wniosku spółka podała, iż udziały zostały nabyte częściowo za wniesiony aport w postaci środków trwałych, materiałów, wyrobów gotowych i części zamiennych, a częściowo w gotówce. Zapytanie spółki dotyczy uznania za koszt uzyskania przychodu wartości przedmiotowych akcji w momencie ich odpłatnej sprzedaży. Zdaniem podatnika, w kontekście przytoczonego we wniosku art. 16 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, wydatki na nabycie akcji uznaje się za koszty uzyskania przychodu.

Odnosząc się do przedstawionego we wniosku stanu faktycznego i stanowiska podatnika tut. organ podatkowy stwierdza, co następuje:

Stosownie do art. 16 ust. 1 pkt 8 ustawy z dnia 15.02.1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych wydatki na objęcie lub nabycie akcji nie są kosztem uzyskania przychodów, będą one jednak kosztem przy ustalaniu dochodu z odpłatnego ich zbycia. Sposób ustalania kosztów uzyskania przychodów z odpłatnego zbycia akcji uzależniony jest od sposobu ich nabycia (objęcia), tj. w zamian za gotówkę lub wkład niepieniężny. W sytuacji nabycia akcji w zamian za gotówkę, przy obliczaniu dochodu z odpłatnego ich zbycia podatnik będzie mógł zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów wszelkie koszty, które były związane z nabyciem akcji, a więc nie tylko cenę nabycia tych akcji, ale również koszty obsługi prawnej, koszty doradztwa inwestycyjnego, koszty czynności notarialnych czy maklerskich, a także odsetki od kredytu zaciągniętego na nabycie akcji. Natomiast w przypadku nabycia akcji w zamian za wkład niepieniężny zastosowanie znajdzie art. 4 ust. 3 ustawy z 9.06.2000 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. Nr 60, poz. , 700) w którym postanowiono, że jeśli takie objecie miało miejsce przed dniem 1.01.2001 r., koszt uzyskania przychodu określa się na podstawie przepisów obowiązujących w roku objęcia tych akcji.

Niezależnie od powyższego tut. organ podatkowy zwraca uwagę na treść art. 14 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych stanowiący: "Przychodem z odpłatnego zbycia rzeczy lub praw majątkowych, z zastrzeżeniem ust. 4 i 5, jest ich wartość wyrażona w cenie określonej w umowie. Jeżeli jednak cena bez uzasadnionej przyczyny znacznie odbiega od wartości rynkowej tych rzeczy lub praw, przychód ten określa organ podatkowy w wysokości wartości rynkowej." Zatem skuteczność zawartej przez spółkę umowy sprzedaży akcji uwarunkowana jest tym, czy nie jest ona sprzeczna z prawem podatkowym. Właściwa ocena umowy wymaga wnikliwej analizy jej treści przy uwzględnieniu wszystkich okoliczności faktycznych i prawnych, które miały wpływ na tę treść.

Szukaj: Filtry
Ładowanie ...