• Wyjaśnienie Ministra Fina...
  16.05.2025

PL-835/59/JB/07/153

Wyjaśnienie Ministra Finansów
z dnia 29 marca 2007

Artykuły przypisane do interpretacji

Kup dostęp i zobacz, do jakich przepisów odnosi się ta interpretacja podatkowa. Znajdź inne potrzebne interpretacje.

Zastępcy Dyrektora Departamentu Podatków i Opłat Lokalnych z 29 marca 2007 r. do wiadomości Prezydenta Miasta Stołecznego Warszawy

Odpowiadając na pismo z dnia 19 stycznia 2007 r. w sprawie opłaty skarbowej od pełnomocnictw składanych w postępowaniu sądowym, Ministerstwo Finansów uprzejmie informuje:

Zgodnie z przepisem art. 1 kodeksu postępowania cywilnego (KPC) kodeks ten normuje postępowanie sądowe w sprawach z zakresu prawa cywilnego. Postępowanie egzekucyjne jest unormowane w Części trzeciej KPC, a zatem jest tym samym postępowaniem sądowym. Mając na uwadze powołane regulacje, w tym przepisy art. 91 KPC, należy stwierdzić, że jeżeli pełnomocnictwo procesowe zostało złożone w postępowaniu rozpoznawczym przed sądem, obejmuje ono także umocowanie do reprezentacji w postępowaniu egzekucyjnym, chyba że uprawnienie to wyłączono w jego treści. Oznacza to, że nie jest konieczne złożenie nowego pełnomocnictwa w postępowaniu egzekucyjnym, a złożenie przez pełnomocnika jego kopii lub drugiego egzemplarza tego samego pełnomocnictwa w tym postępowaniu należy traktować jedynie jako informację dla organu egzekucyjnego, a nie nowe pełnomocnictwo. W konsekwencji złożenie kopii pełnomocnictwa w postępowaniu egzekucyjnym nie implikuje ponownego obowiązku zapłaty opłaty skarbowej, jeżeli oryginał tego dokumentu lub uwierzytelniony odpis został złożony przy pierwszej czynności procesowej do akt sprawy i dokonano stosownej zapłaty opłaty skarbowej od tego dokumentu. Jednocześnie Ministerstwo Finansów uprzejmie informuje, że powyższe stanowisko nie stanowi interpretacji Ministra Finansów w rozumieniu art. 14 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), a jedynie opinię Ministerstwa w przedmiotowej sprawie i ma charakter kierunkowy, gdyż minister właściwy do spraw finansów publicznych nie dokonuje interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnych sprawach podatników.

Zgodnie z art. 14a, stosownie do swojej właściwości wójt, burmistrz lub prezydent miasta na pisemny wniosek podatnika ma obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w jego indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. Składając wniosek do właściwego organu podatkowego, podatnik jest obowiązany do wyczerpującego przedstawienia stanu faktycznego oraz własnego stanowiska w sprawie (art. 14a § 2 Ordynacji podatkowej).

Szukaj: Filtry
Ładowanie ...