ILPB2/415-343/13-2/TR
Interpretacja indywidualna
z dnia 3 lipca 2013 r.
Artykuły przypisane do interpretacji
Kup dostęp i zobacz, do jakich przepisów odnosi się ta interpretacja podatkowa. Znajdź inne potrzebne interpretacje.
INTERPRETACJA INDYWIDUALNA
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana, przedstawione we wniosku z dnia 5 kwietnia 2013 r. (data wpływu 8 kwietnia 2013 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie ulgi odsetkowej - jest:
- nieprawidłowe - w zakresie możliwości odliczenia odsetek faktycznie zapłaconych w roku 2007 w złożonej korekcie zeznania rocznego za 2008 r. oraz złożenia korekty zeznania za rok 2008 i 2009 oraz PIT-2K tylko z podpisem Wnioskodawcy.
- prawidłowe - w pozostałym zakresie.
Uzasadnienie
W dniu 8 kwietnia 2013 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie ulgi odsetkowej.
W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.
W 2000 r. Wnioskodawca się ożenił. Pomiędzy nim i jego żoną zaistniała wspólność ustawowa małżeńska. W roku 2004 Zainteresowany kupił razem z żoną działkę budowlaną.
W roku 2005 złożyli oni Projekt Budowlany i otrzymali Decyzję - Pozwolenia na budowę budynku mieszkalnego jednorodzinnego. W 2006 r. rozpoczęli oni budowę domu.
Dnia 30 czerwca 2006 r. Wnioskodawca wraz z żoną podpisali (oboje są Kredytobiorcami) umowę kredytu mieszkaniowego hipotecznego „W(...)” na kwotę 205.402,84 PLN na finansowanie budowy budynku jednorodzinnego.
We wrześniu 2007 r. zakończyli oni budowę i uzyskali pozwolenie na użytkowanie obiektu. Zgodnie z umową spłata zadłużenia Kredytobiorcy z tytułu kredytu i odsetek następuje w drodze potrącania przez Bank swoich wierzytelności z tytułu udzielonego kredytu w całości tylko z rachunku oszczędnościowego Wnioskodawcy do 2036 r.
Zainteresowany wraz z żoną nie posiadali wspólnego konta.
W czerwcu 2010 r. Wnioskodawca i jego żona rozwiedli się i wystawili dom na sprzedaż. Do dnia dzisiejszego dom nie został sprzedany ze względu na małe zainteresowanie kupnem i nadal muszą spłacać zaciągnięty kredyt.
Po rozwodzie Zainteresowany zażądał od byłej żony, aby wpłacała na jego konto swoją połowę kredytu. Zgodnie z umową kredytową, obowiązek jego spłaty obciąża kredytobiorców solidarnie. Wnioskodawca i jego była żona zobowiązali się zgodnie z umową do posiadania środków na jego rachunku oszczędnościowym w celu potrącania przez Bank swoich wierzytelności. Żona w trakcie małżeństwa nie wpłacała na ww. rachunek żadnych środków tytułem wpłaty za kredyt. Od sierpnia 2010 r. była żona Wnioskodawcy wpłaca na jego rachunek oszczędnościowy połowę raty kredytowej zgodnie z umową.
Rozliczenia podatkowe do 2009 r. robili oni wspólnie jako małżonkowie. Od 2010 r. po rozwodzie każde z nich rozlicza się samodzielnie. W rozliczeniach nie korzystali oni z ulgi odsetkowej.
W 2013 r. Wnioskodawca dowiedział się, że spełnia warunki, aby móc skorzystać z ulgi odsetkowej:
- Umowa kredytowa podpisana na budowę domu przed 01.01.2007 r. - tj. 30.06.2006 r.
- Budowa domu zakończyła się w ciągu trzech lat - pozwolenie na użytkowanie uzyskane w 2007 r.
- Wnioskodawca i jego była żona nie korzystali i nie korzystają z odliczenia od dochodu lub podatku wydatków poniesionych na własne cele mieszkaniowe (stare „ulgi budowlane”).
- Wnioskodawca posiada zaświadczenie z Banku o wysokości spłaconych rat odsetkowych za rok 2006, 2007, 2008, 2009, 2010, 2011 i 2012.
W związku z powyższym zadano następujące pytania.
- Czy prawdą jest, że w następującej sytuacji:
- kredyt zaciągnięty w 2006 r. i inwestycja zakończona w 2007 r.
- podatnik może zacząć odliczać odsetki, ale tego nie robi do 2013 r.
- Czy prawdą jest, że w następującej sytuacji:
- kredyt zaciągnięty w 2006 i inwestycja zakończona w 2007 r.
- podatnik może zacząć odliczać odsetki, ale tego nie robi do 2013 r.
- Czy prawdą jest, że w tym przypadku jeśli kredyt został zaciągnięty przez małżeństwo i spłata jest dokonywana z rachunku męża, to odliczenia ulgi odsetkowej dokonuje ten, kto dokonuje spłaty kredytu...
- Czy prawdą jest, że w tym przypadku jeśli kredyt został zaciągnięty przez małżeństwo i zgodnie z umową kredytową obowiązek jego spłaty obciąża małżonków solidarnie i zgodnie z umową spłata odbywa się z rachunku męża, to po rozwodzie odliczenia ulgi odsetkowej w całości dokonuje ten, kto dokonuje spłaty kredytu...
- Czy prawdą jest, że w tym przypadku jeśli po rozwodzie podatniczka (była żona) wpłaca na rachunek podatnika (byłego męża) swoją połowę kredytu - posiada dowód wpłaty pieniędzy na konto podatnika tytułem spłaty połowy raty kredytowej (zgodnie z umową obowiązek jego spłaty obciąża kredytobiorców - małżonków solidarnie) to podatnik nie może odliczyć ulgi odsetkowej od całości odsetek, tylko od połowy odsetek pomimo, że do Banku spłata jest wykonywana w całości z podatnika rachunku...
- Czy prawdą jest, że w tym przypadku kiedy zeznanie podatkowe za rok 2008 i 2009 było rozliczane wspólnie przez małżonków - PIT-36 i spłata kredytu bankowego odbywała się z rachunku Wnioskodawcy, to po rozwodzie może on złożyć korektę zeznania podatkowego za rok 2008 i 2009, uwzględniające odliczenie ulgi odsetkowej, podpisując korektę zeznania oraz PIT-2K samodzielnie bez podpisu podatniczki...
Zdaniem Wnioskodawcy, w odniesieniu do pytania pierwszego, może on rozpocząć i skorzystać z odliczenia ulgi odsetkowej, składając korekty zeznań podatkowych za lata 2008 - 2012. Natomiast w odniesieniu do pytania drugiego, Wnioskodawca uważa, że w sytuacji kiedy pierwszym rokiem, w którym można było skorzystać z odliczenia ulgi odsetkowej był 2008 rok, to w korekcie do tego zeznania może zsumować odsetki za lata 2006, 2007 i 2008.
Odnosząc się do pytania trzeciego, Zainteresowany uważa, że w przypadku kiedy spłacał on w całości zobowiązanie kredytowe, to z odliczenia ulgi odsetkowej może skorzystać osoba spłacająca, czyli Wnioskodawca.
Z kolei, stanowisko Wnioskodawcy odnośnie pytania czwartego jest takie, że skoro spłata odbywa się z jego rachunku, to po rozwodzie odliczenia ulgi odsetkowej w całości dokonuje ten, kto dokonuje spłaty kredytu, czyli Wnioskodawca.
Zdaniem Zainteresowanego, w odniesieniu do pytania piątego, jeśli po rozwodzie podatniczka (była żona) wpłaca na rachunek podatnika (byłego męża) swoją połowę kredytu - posiada dowód wpłaty pieniędzy na konto podatnika tytułem spłaty połowy raty kredytowej (zgodnie z umową obowiązek jego spłaty obciąża Kredytobiorców - małżonków solidarnie) to podatnik i podatniczka mogą odliczyć ulgę odsetkową po połowie.
W odniesieniu do pytania szóstego, Wnioskodawca uważa, że w tym przypadku kiedy zeznanie podatkowe za rok 2008 i 2009 było rozliczane wspólnie przez małżonków - PIT-36, a spłata kredytu bankowego odbywała się tylko z rachunku Wnioskodawcy bez wpłat zobowiązań żony na konto męża (zgodnie z umową spłata kredytu odbywa się z rachunku męża) to po rozwodzie może podatnik (były mąż) złożyć korektę zeznania podatkowego za rok 2008 i 2009 uwzględniające odliczenie ulgi odsetkowej podpisując korektę zeznania oraz PIT-2K samodzielnie bez potrzeby podpisu podatniczki (byłej żony).
W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za:
- nieprawidłowe - w zakresie możliwości odliczenia odsetek faktycznie zapłaconych w roku 2007 w złożonej korekcie zeznania rocznego za 2008 r. oraz złożenia korekty zeznania za rok 2008 i 2009 oraz PIT-2K tylko z podpisem Wnioskodawcy.
- prawidłowe - w pozostałym zakresie.
Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 16 listopada 2006 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz o zmianie innych ustaw (Dz. U. Nr 217, poz. 1588 ze zm.) podatnikowi, któremu w latach 2002-2006 został udzielony kredyt (pożyczka), o którym mowa w art. 26b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym przed 1 stycznia 2007 r., zwany dalej „kredytem mieszkaniowym”, przysługuje na zasadach określonych w tej ustawie oraz w ustawie o podatku ryczałtowym w brzmieniu obowiązującym przed 1 stycznia 2007 r., prawo do odliczania wydatków na spłatę odsetek:
- od kredytu mieszkaniowego,
- od kredytu (pożyczki) zaciągniętego na spłatę kredytu mieszkaniowego,
- od każdego kolejnego kredytu (pożyczki) zaciągniętego na spłatę kredytu (pożyczki), o którym mowa w pkt 1 lub 2
- do upływu terminu spłaty określonego w umowie o kredyt mieszkaniowy zawartej przed dniem 1 stycznia 2007 r., nie dłużej jednak niż do dnia 31 grudnia 2027 r.
Zasady i warunki skorzystania z ulgi na spłatę odsetek od zaciągniętego kredytu, wykorzystanego przez podatnika na cele mieszkaniowe zostały uregulowane w art. 26b ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 361 ze zm.) w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 stycznia 2007 r. Zgodnie z art. 26b ust. 1 odliczeniu od podstawy opodatkowania podlegają faktycznie poniesione w roku podatkowym wydatki na spłatę odsetek od kredytu (pożyczki) udzielonego podatnikowi mającemu miejsce zamieszkania w Polsce (nieograniczony obowiązek podatkowy), na sfinansowanie inwestycji mającej na celu zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych, związanej m.in. z budową budynku mieszkalnego.
Zgodnie z art. 26b ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych odliczenie, o którym mowa wyżej stosuje się jeżeli:
- kredyt (pożyczka) został udzielony podatnikowi po dniu 1 stycznia 2002 r.,
- kredyt (pożyczka) był udzielony przez podmiot uprawniony na podstawie przepisów prawa bankowego albo przepisów o spółdzielczych kasach oszczędnościowo - kredytowych do udzielania kredytów (pożyczek), a z umowy kredytu (pożyczki) wynika, że dotyczy on jednej z inwestycji wymienionych w ust. 1,
- inwestycja dotyczy budynków mieszkalnych lub lokali mieszkalnych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej przeznaczonym pod budownictwo mieszkaniowe w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego, a w razie braku tego planu - określonym w decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, wydanej na podstawie obowiązujących ustaw,
- inwestycja dotyczy budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego którego budowa została zakończona nie wcześniej niż w 2002 r., a ponadto w przypadku inwestycji,
- których mowa w ust. 1 pkt 1 albo pkt 4 zakończenie nastąpiło przed upływem trzech lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym zgodnie z prawem budowlanym uzyskano pozwolenie na budowę, nadbudowę oraz rozbudowę budynku na cele mieszkalne lub przebudowę (przystosowanie) budynku niemieszkalnego, jego części lub pomieszczenia niemieszkalnego na cele mieszkalne i zostało potwierdzone określonym w przepisach prawa budowlanego pozwoleniem na użytkowanie budynku mieszkalnego, a w razie braku obowiązku jego uzyskania - zawiadomieniem o zakończeniu budowy takiego budynku,
- o których mowa w ust. 1 pkt 2 albo pkt 3 została zawarta umowa (...) w formie aktu notarialnego o ustanowieniu odrębnej własności lokalu, o przeniesieniu na podatnika własności budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego, której jedną ze stron jest podatnik.
- do zeznania podatkowego, składanego za rok, w którym po raz pierwszy dokonuje się odliczenia, podatnik dołączy oświadczenie, według określonego wzoru, o wysokości wszystkich poniesionych wydatków związanych z daną inwestycją, w tym o wysokości wydatków udokumentowanych fakturami wystawionymi przez podatników podatku od towarów i usług niekorzystających ze zwolnienia od tego podatku,
- odsetki zostały faktycznie zapłacone, a ich wysokość i termin zapłaty są udokumentowane dowodem wystawionym przez podmiot wymieniony w pkt 2, nie zostały zaliczone do kosztów uzyskania przychodów lub nie zostały zwrócone podatnikowi w jakiejkolwiek formie, chyba że zwrócone odsetki zwiększyły podstawę obliczenia podatku, oraz nie zostały odliczone od przychodów na podstawie art. 11 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym,
- podatnik lub jego małżonek nie korzystał lub nie korzysta z odliczeń od dochodu (przychodu) lub podatku wydatków poniesionych na własne cele mieszkaniowe, przeznaczonych na:
- zakup gruntu lub odpłatne przeniesienie prawa wieczystego użytkowania gruntu pod budowę budynku mieszkalnego,
- budowę budynku mieszkalnego,
- wkład budowlany lub mieszkaniowy do spółdzielni mieszkaniowej,
- zakup nowo wybudowanego budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego w takim budynku od gminy albo od osoby, która wybudowała ten budynek w wykonywaniu działalności gospodarczej,
- nadbudowę lub rozbudowę budynku na cele mieszkalne,
- przebudowę strychu, suszarni albo przystosowanie innego pomieszczenia na cele mieszkalne oraz wykończenie lokalu mieszkalnego w nowo wybudowanym budynku mieszkalnym, do dnia zasiedlenia tego lokalu,
- systematyczne gromadzenie oszczędności na rachunku oszczędnościowo - kredytowym w banku prowadzącym kasę mieszkaniową, według zasad określonych w odrębnych przepisach.
Należy zaznaczyć, że zgodnie z art. 26b ust. 3 pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, jeżeli przyznany kredyt wykorzystywany jest na inwestycję mieszkaniową oraz nabycie gruntu albo prawa wieczystego użytkowania gruntu, odliczeniu nie podlegają odsetki od części kredytu ustalonej w takiej proporcji, w jakiej pozostają wydatki na nabycie tego gruntu albo prawa wieczystego użytkowania gruntu w łącznych wydatkach mieszkaniowych.
Jednocześnie w przepisie art. 26b ust. 4 pkt 1-2 cytowanej ustawy, ustawodawca zawarł ograniczenie odliczania do odsetek naliczonych za okres począwszy od dnia 1 stycznia 2002 r. i zapłaconych do tego dnia i tylko od tej części kredytu, która nie przekracza kwoty stanowiącej iloczyn 70 m 2 powierzchni użytkowej i wskaźnika przeliczeniowego 1 m 2 powierzchni użytkowej budynku mieszkalnego, ustalonego do celów obliczenia premii gwarancyjnej od wkładów na oszczędnościowych książeczkach mieszkaniowych za III kwartał roku poprzedzającego rok podatkowy, określonej na rok zakończenia inwestycji.
Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych określa także terminy dokonywania odliczenia z tytułu spłaty odsetek od kredytu (pożyczki). Tak więc zgodnie z art. 26b ust. 5 ww. ustawy, pierwszego odliczenia odsetek można dokonać dopiero w zeznaniu podatkowym składanym za rok podatkowy, w którym inwestycja została zakończona. Odsetki zapłacone przed rokiem podatkowym, w którym została zakończona inwestycja mogą być odliczone od podstawy obliczenia podatku również za rok podatkowy, w którym podatnik po raz pierwszy odlicza odsetki (art. 26 ust. 6 ww. ustawy) oraz w roku podatkowym bezpośrednio następującym po roku, w którym podatnik po raz pierwszy odliczył odsetki; w tym przypadku odliczeniu podlega wyłącznie różnica między sumą odsetek przypadających do odliczenia a kwotą odsetek faktycznie odliczonych w roku, w którym podatnik dokonał pierwszego odliczenia (art. 26 ust. 7 ww. ustawy).
Z informacji przedstawionych we wniosku wynika, iż we wrześniu 2007 r. Wnioskodawca wraz z żoną zakończyli budowę budynku jednorodzinnego i uzyskali pozwolenie na użytkowane obiektu. Skoro w 2007 r. uzyskali oni pozwolenie na użytkowanie obiektu, to - stosownie do art. 26b ust. 5 ww. ustawy - w brzmieniu obowiązującym przed 1 stycznia 2007 r. - pierwszego odliczenia faktycznie zapłaconych odsetek można było dokonać w zeznaniu rocznym za rok 2007, a nie jak wskazał Wnioskodawca za 2008 r. Jednakże w sytuacji, gdy pierwszego odliczenia Wnioskodawca dokona w korekcie zeznania rocznego za 2008 r., to wówczas będzie można wykazać jedynie odsetki zapłacone w 2006 r., tj. przed rokiem zakończenia inwestycji oraz odsetki zapłacone w roku podatkowym 2008. Zatem, w takiej sytuacji Wnioskodawca nie będzie mógł odliczyć całej należności, a niewykorzystanej dotychczas ulgi, gdyż w korekcie zeznania rocznego za 2008 r. nie będzie mógł odliczyć odsetek zapłaconych w roku 2007.
Odnosząc się natomiast do kwestii możliwości uwzględnienia odliczeń odsetek w korektach zeznań podatkowych wskazać należy na treść art. 81 § 1 ustawy Ordynacja podatkowa, który stanowi: jeżeli odrębne przepisy nie stanowią inaczej, podatnicy, płatnicy i inkasenci mogą skorygować uprzednio złożoną deklarację. Zgodnie z § 2 tego artykułu, skorygowanie deklaracji następuje przez złożenie deklaracji korygującej wraz z dołączonym pisemnym uzasadnieniem przyczyn korekty.
Przepisy Ordynacji podatkowej nie określają szczególnych terminów, w których przysługuje powyższe uprawnienie. Należy więc powiązać tę możliwość z zobowiązaniem podatkowym, którego deklaracja (zeznanie) dotyczy. Prawo do korekty deklaracji (zeznania) istnieje tak długo, jak długo istnieje zobowiązanie podatkowe czyli 5 lat od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin płatności podatku (art. 70 § 1 Ordynacji podatkowej) o ile nie wystąpiły przesłanki do zawieszenia lub przerwania biegu przedawnienia, o których mowa w art. 70 § 2-6 oraz art. 70a Ordynacji podatkowej.
W związku z powyższym należy mieć na uwadze, iż podatnik w 2013 r. ma prawo dokonania korekty zeznania rocznego również za rok 2007.
Tak więc, stanowisko Wnioskodawcy, iż może on dokonać korekty zeznań podatkowych za lata 2008-2012 należy uznać za prawidłowe.
Ponadto wysokość odliczeń w myśl przepisu art. 26b ust. 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, dotyczy odsetek zapłaconych łącznie przez oboje małżonków. Jeżeli małżonkowie podlegają odrębnemu opodatkowaniu - odliczeń dokonuje się, zgodnie z wnioskami zawartymi w zeznaniach rocznych, bądź od dochodu każdego z małżonków, w proporcji wskazanej we wniosku, bądź od dochodu jednego z małżonków.
Nadmienia się, iż zgodnie z art. 26b ust. 2 pkt 5 cytowanej ustawy, do zeznania składanego za rok, w którym po raz pierwszy dokonuje się odliczenia z tytułu omawianej ulgi, należy dołączyć oświadczenie (PIT-2K), o wysokości poniesionych wydatków związanych z daną inwestycją.
Ponadto, podkreślenia wymaga, iż prawo do odliczenia - na zasadach określonych w wyżej przytoczonych przepisach ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych - przysługuje podatnikowi, który faktycznie w roku podatkowym dokonał spłaty odsetek od kredytu mieszkaniowego. Tak więc, w przypadku omawianej ulgi istotne znaczenie ma to, kto faktycznie dokonał spłaty przedmiotowych odsetek.
Jednocześnie należy wskazać, iż przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych - w zakresie ulgi odsetkowej - nie zawierają regulacji, zgodnie z która kwotę odliczeń przysługującą każdemu ze współkredytobiorców w ogólnej kwocie spłaconych odsetek należy ustalać proporcjonalnie do udziału w kredycie, a w razie braku dowodu określającego wysokość udziałów współkredytobiorców należy przyjąć, że udziały są równe.
Zatem, jeżeli z umowy kredytowej wynika, iż kredytobiorcą jest więcej niż jedna osoba i każda z tych osób odpowiada solidarnie za spłatę zadłużenia (w tym odsetek), to prawo do odliczeń - na podstawie art. 26b ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych - przysługuje temu kredytobiorcy (współkredytobiorcy), który faktycznie dokonał spłaty odsetek od udzielonego kredytu, o ile spełnia pozostałe warunki określone przez ustawodawcę.
Odliczeń tych ww. kredytobiorca dokonuje w kwocie faktycznie spłaconych odsetek, w ramach limitu, o którym mowa w art. 26b ust. 4 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Zgodnie z art. 26b ust. 2 pkt 6 ww. ustawy wysokość i termin zapłaty odsetek powinien być udokumentowany dowodem wystawionym przez podmiot wymieniony w pkt 2.
Jeżeli z zaświadczenia banku (lub innego uprawnionego podmiotu) nie wynika, w jakiej części poszczególni kredytobiorcy ponosili faktycznie wydatki na spłatę odsetek, należy przyjąć, że każdy z nich ponosił je w częściach równych, niezależnie od udziału we współwłasności - chyba że podatnicy wykażą, w jakiej wysokości zostały faktycznie poniesione przez nich wydatki. Każdy też z kredytobiorców ma wówczas prawo do odliczeń w ramach limitu, o którym mowa w art. 26b ust. 4 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
W przypadku, gdy spłata kredytu i odsetek następuje z rachunku bankowego, którego podatnik jest posiadaczem (współposiadaczem) przyjmuje się, iż to podatnik faktycznie dokonał spłaty odsetek - o ile zaświadczenie, o którym mowa w art. 26b ust. 2 pkt 6 ww. ustawy - wydane jest na jego imię i nazwisko.
W sytuacji natomiast, gdy małżeństwo zaciągnęło kredyt np. na budowę budynku mieszkalnego i nabyło prawo do korzystania z ulgi odsetkowej, a następnie nastąpił rozwód i kredyt jest spłacany z konta męża, a żona przelewa swoją część na jego konto, wówczas żona również ma prawo od odliczenia zapłaconych przez siebie odsetek w ramach ulgi odsetkowej, pod warunkiem, że posiada dowód wpłaty pieniędzy na konto męża tytułem spłaty swojej części kredytu.
Jednocześnie tut. Organ zastrzega, iż rolą postępowania w sprawie wydania indywidualnej interpretacji przepisów podatkowych nie jest ustalanie, czy faktycznie to Wnioskodawca dokonywał spłaty odsetek, stanowi to bowiem domenę ewentualnego postępowania podatkowego. To na podatniku ciąży obowiązek udowodnienia w toku tego postępowania okoliczności faktycznych, z których wywodzi on dla siebie korzystne skutki prawne.
Nadmienić należy, iż skorzystanie przez podatnika z odliczeń w ramach ulgi odsetkowej jest jego uprawnieniem, zatem to na podatniku ciąży ciężar udowodnienia, w jakiej wysokości poniósł on faktycznie wydatki na spłatę odsetek. Należy przy tym mieć na uwadze naczelną zasadę postępowania dowodowego określoną w art. 180 Ordynacji podatkowej, zgodnie z którą jako dowód należy dopuścić wszystko, co może przyczynić się do wyjaśnienia sprawy, a nie jest sprzeczne z prawem. W przypadku omawianej ulgi istotne znaczenie ma bowiem to, kto faktycznie dokonał spłaty przedmiotowych odsetek.
Odnosząc się do kwestii podpisania korekty zeznania rocznego za rok 2008 i 2009 tylko przez jednego z małżonków należy mieć na uwadze art. 6 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2008 r., zgodnie z którym małżonkowie podlegający obowiązkowi podatkowemu, o którym mowa w art. 3 ust. 1, między którymi istnieje przez cały rok podatkowy wspólność majątkowa, pozostający w związku małżeńskim przez cały rok podatkowy, mogą być jednak, z zastrzeżeniem ust. 8, na wniosek wyrażony we wspólnym zeznaniu rocznym, z zastrzeżeniem art. 6a, opodatkowani łącznie od sumy swoich dochodów określonych zgodnie z art. 9 ust. 1 i 1a, po uprzednim odliczeniu, odrębnie przez każdego z małżonków, kwot określonych w art. 26 i art. 26c; w tym przypadku podatek określa się na imię obojga małżonków w podwójnej wysokości podatku obliczonego od połowy łącznych dochodów małżonków, z tym że do sumy tych dochodów nie wlicza się dochodów (przychodów) opodatkowanych w sposób zryczałtowany.
Natomiast zgodnie z art. 6 ust. 2 ww. ustawy, w brzmieniu obowiązującym w 2009 r. małżonkowie podlegający obowiązkowi podatkowemu, o którym mowa w art. 3 ust. 1, między którymi istnieje przez cały rok podatkowy wspólność majątkowa, pozostający w związku małżeńskim przez cały rok podatkowy, mogą być jednak, z zastrzeżeniem ust. 8, na wniosek wyrażony we wspólnym zeznaniu rocznym, z zastrzeżeniem art. 6a, opodatkowani łącznie od sumy swoich dochodów określonych zgodnie z art. 9 ust. 1 i 1a, po uprzednim odliczeniu, odrębnie przez każdego z małżonków, kwot określonych w art. 26 i art. 26c; w tym przypadku podatek określa się na imię obojga małżonków w podwójnej wysokości podatku obliczonego od połowy łącznych dochodów małżonków, z tym że do sumy tych dochodów nie wlicza się dochodów (przychodów) opodatkowanych w sposób zryczałtowany.
Zaznaczając kwadrat w punkcie 6.2 zeznania PIT-37 lub PIT-36 małżonkowie wyrażają jednoznacznie wolę wspólnego opodatkowania. Zgodnie z informacją zawartą na formularzu PIT-37 lub PIT-36 zaznaczenie odpowiednich kwadratów i złożenie podpisów traktuje się na równi ze złożeniem wniosku o zastosowanie wskazanego sposobu opodatkowania. Dlatego brak podpisów małżonków na zeznaniu prowadzi do braku możliwości skorzystania z łącznego opodatkowania dochodów małżonków.
W związku z powyższym w przedmiotowej sprawie należy stwierdzić, iż składając korektę zeznania za 2008 r. i 2009 r. niezbędne jest zarówno zaznaczenie kwadratu w punkcie 6.2 stosownego zeznania i podpisanie oświadczenia przez byłych małżonków.
Reasumując, należy stwierdzić, iż w sytuacji gdy kredyt zaciągnięty został przez Wnioskodawcę i jego żonę w 2006 r., a inwestycja zakończona została w 2007 r., wówczas Zainteresowany może złożyć korekty zeznań podatkowych z odliczeniem ulgi odsetkowej za lata 2008-2012. Mając na uwadze powołany art. 26b ust. 5 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych należy stwierdzić, iż w sytuacji, gdy pierwszego odliczenia Wnioskodawca dokona w korekcie zeznania rocznego za 2008 r., to wówczas będzie mógł wykazać jedynie odsetki zapłacone w 2006 r., tj. przed rokiem zakończenia inwestycji oraz odsetki zapłacone w roku podatkowym 2008, natomiast nie będzie mógł odliczyć odsetek zapłaconych w 2007 r. Zatem, w tym zakresie stanowisko Wnioskodawcy uznano za nieprawidłowe.
W przypadku, gdy kredyt został zaciągnięty przez małżeństwo i spłata jest dokonywana z rachunku męża, to odliczenia ulgi odsetkowej dokonuje ten, kto faktycznie spłaca kredyt. Również w sytuacji, gdy kredyt został zaciągnięty przez małżeństwo i zgodnie z umową kredytową obowiązek jego spłaty obciąża małżonków solidarnie oraz zgodnie z umową spłata odbywa się z rachunku męża to po rozwodzie odliczenia ulgi odsetkowej w całości dokonuje ten, kto dokonuje spłaty kredytu. Jednakże w przypadku, gdy po rozwodzie była żona wpłaca na rachunek Wnioskodawcy swoją połowę kredytu i posiada dowód wpłaty pieniędzy na jego konto, tytułem spłaty połowy raty kredytowej, to Wnioskodawca nie może skorzystać z ulgi odsetkowej od całości zapłaconych odsetek, tylko od połowy odsetek pomimo, że do Banku spłata jest wykonywana w całości z rachunku Zainteresowanego.
Ponadto należy stwierdzić, iż składając korektę zeznania za 2008 r. i 2009 r. niezbędne jest zarówno zaznaczenie kwadratu w punkcie 6.2 stosownego zeznania i podpisanie oświadczenia przez byłych małżonków. Brak jednego z wymienionych elementów uniemożliwia skuteczne złożenie korekty zeznania rocznego za 2008 r. i 2009 r.
Ponadto, tut. Organ informuje, że zgodnie z art. 14b § 1 ww. ustawy Ordynacja podatkowa Minister właściwy do spraw finansów publicznych, na pisemny wniosek zainteresowanego, wydaje, w jego indywidualnej sprawie, pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego (interpretację indywidualną).
Mając powyższe na względzie, należy stwierdzić, iż interpretacje prawa podatkowego wydaje się wyłącznie na pisemny wniosek zainteresowanego i tylko w jego indywidualnej sprawie.
Z uwagi na to, że wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, został złożony przez Wnioskodawcę, tj. jednego ze współkredytobiorców zaznacza się, iż interpretacja nie wywiera skutku prawnego dla pozostałego współkredytobiorcy (byłej żony).
W przypadku, gdy pozostały współkredytobiorca będzie zainteresowany uzyskaniem interpretacji indywidualnej powinien wystąpić - z odrębnym wnioskiem - o jej udzielenie.
Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.
Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu, ul. Św. Mikołaja 78/79, 50-126 Wrocław po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).
Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.
