ILPB2/415-440/11-7/ES
Interpretacja indywidualna
z dnia 22 lipca 2011 r.
Artykuły przypisane do interpretacji
Do tego artykulu posiadamy jeszcze 1617 interpretacje.
Kup dostęp i zobacz, do jakich przepisów odnosi się ta interpretacja podatkowa. Znajdź inne potrzebne interpretacje.
Kup dostęp i zobacz, do jakich przepisów odnosi się ta interpretacja podatkowa. Znajdź inne potrzebne interpretacje.
INTERPRETACJA INDYWIDUALNA
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2, § 6 i § 10 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 22 marca 2011 r. (data wpływu 28 marca 2011 r.), uzupełnionym pismem z dnia 3 lipca 2011 r. (data wpływu 5 lipca 2011 r.) oraz pismem z dnia 12 lipca 2011 r. (data wpływu 18 lipca 2011 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania przychodu ze sprzedaży spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego w części przeznaczonej na spłatę kredytu hipotecznego - jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 28 marca 2011 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania przychodu ze sprzedaży spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego.
Z uwagi na fakt, że przedmiotowy wniosek nie spełniał wymogów określonych w art. 14b § 3 ustawy Ordynacja podatkowa, pismem z dnia 17 czerwca 2011 r., nr ILPB2/415-440/11-2/ES, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów wezwał Wnioskodawczynię do uzupełnienia wniosku w terminie 7 dni od dnia doręczenia wezwania.
W ww. piśmie wezwano Wnioskodawczynię do uzupełnia przedmiotowego wniosku poprzez zaprezentowanie własnego stanowiska w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego w odniesieniu do każdego z przedstawionych w nim pytań podatkowych, tj. „Czy chcąc przeznaczyć otrzymane tytułem sprzedaży środki chciałbym przeznaczyć na cele mieszkaniowe (kupno nowego mieszkania), nadal jestem zobowiązana do zapłacenia podatku. Jeżeli tak to jakiej wysokości.”
Jednocześnie poinformowano Zainteresowaną, że stosownie do postanowień art. 139 § 4 w zw. z art. 14d Ordynacji podatkowej, okresu oczekiwania między wezwaniem przez organ a uzupełnieniem wniosku przez Wnioskodawczynie nie wlicza się do trzymiesięcznego terminu przewidzianego na wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego.
Wezwanie wysłano w dniu 17 czerwca 2011 r. (skuteczne doręczenie nastąpiło w dniu 27 czerwca 2011 r.), natomiast w dniu 5 lipca 2011 r. (data nadania 4 lipca 2011 r.) do tut. Organu wpłynęło pismo stanowiące odpowiedź na wezwanie.
W piśmie tym Wnioskodawczyni - w ramach uzupełnienia wniosku - przesłała akty notarialne sprzedaży poprzedniego mieszkania i zakupu nowego mieszkania oraz zaprezentowała kolejne pytanie podatkowe dotyczące opodatkowania przychodu ze sprzedaży spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego w części przeznaczonej na spłatę kredytu hipotecznego zaciągniętego na nabycie tego lokalu.
Zainteresowana nie przedstawiła natomiast własnego stanowiska w sprawie oceny prawnej zaistniałego stanu faktycznego w odniesieniu do żadnego z zadanych we wniosku jak i w uzupełnieniu pytań podatkowych.
W związku z powyższym wniosek dotyczący podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania przychodu ze sprzedaży spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego w części przeznaczonej na nabycie nowego mieszkania został w dniu 8 lipca 2011 r. rozpatrzony postanowieniem o pozostawieniu wniosku bez rozpatrzenia nr ILPB2/415-440/11-4/ES.
Natomiast ze względu na fakt, iż wniosek w części dotyczącej dodatkowego nowego pytania w zakresie opodatkowania przychodu ze sprzedaży spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego w części przeznaczonej na spłatę kredytu hipotecznego nie spełniał wymogów formalnych określonych w art. 14b § 3 ustawy Ordynacja podatkowa, pismem z dnia 8 lipca 2011 r. nr ILPB2/415-440/11-5/ES wezwano ponownie Wnioskodawczynię do usunięcia braków w terminie 7 dni od dnia doręczenia wezwania pod rygorem pozostawienia podania bez rozpatrzenia.
Drugie wezwanie wysłano w dniu 8 lipca 2011 r. (skuteczne doręczenie nastąpiło w dniu 11 lipca 2011 r.), natomiast w dniu 18 lipca 2011 r. (data nadania 14 lipca 2011 r.) do tut. Organu wpłynęło pismo stanowiące odpowiedź na to wezwanie, w której Zainteresowana uzupełniła ww. wniosek.
W uzupełnieniu Wnioskodawczyni przedstawiła także własne stanowisko w odniesieniu do pytania dotyczącego opodatkowania przychodu ze sprzedaży spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego w części przeznaczonej na nabycie nowego mieszkania.
Jednakże należy wskazać, że uzupełnienie wniosku o własne stanowisko w odniesieniu do pytania dotyczącego opodatkowania przychodu ze sprzedaży spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego w części przeznaczonej na nabycie nowego mieszkania jest bezprzedmiotowe, bowiem w tym zakresie sprawa została już rozstrzygnięta w dniu 8 lipca 2011 r. postanowieniem o pozostawieniu wniosku bez rozpatrzenia nr ILPB2/415-440/11-4/ES.
W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.
W lipcu 2007 r. (w drodze darowizny od babci) Wnioskodawczyni nabyła spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego, które zostało sprzedane w marcu 2011 r. za kwotę 120 000. Zainteresowana wskazała na brak meldunku w ww. lokalu mieszkalnym.
W związku z powyższym zadano następujące pytanie w zakresie opodatkowania przychodu ze sprzedaży spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego w części przeznaczonej na spłatę kredytu hipotecznego.
Czy Wnioskodawczyni, jako własny cel mieszkaniowy może potraktować spłatę – z uzyskanych środków – kredytu hipotecznego...
Zdaniem Wnioskodawczyni, prawo do zwolnienia dają wydatki poniesione na:
nabycie lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość,
budowę, rozbudowę, nadbudowę, przebudowę lub remont własnego budynku mieszkalnego, jego części lub własnego lokalu mieszkalnego,
oraz
poza zakupem nieruchomości mieszkalnej można wydać pieniądze na spłatę kredytu wraz z odsetkami.
W związku z powyższym wyżej wymienionym celem mieszkaniowym może być jak najbardziej spłata kredytu hipotecznego zaciągniętego na kupno nowego mieszkania.
W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawczyni w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za nieprawidłowe.
Na podstawie art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 ze zm.), opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.
Zgodnie z treścią art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) ww. ustawy, jednym ze źródeł przychodów jest odpłatne zbycie:
nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,
spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,
prawa wieczystego użytkowania gruntów,
- jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.
Z kolei w myśl art. 8 ust. 1 ustawy z dnia 6 listopada 2008 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 209, poz. 1316), do przychodu (dochodu) z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) ustawy zmienianej w art. 1 (ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych), nabytych lub wybudowanych (oddanych do użytkowania) w okresie od dnia 1 stycznia 2007 r. do dnia 31 grudnia 2008 r., stosuje się zasady określone w ustawie zmienianej w art. 1, w brzmieniu obowiązującym na dzień 31 grudnia 2008 r.
Z uwagi na fakt, iż przedmiotowy lokal mieszkalny został nabyty w 2007 r. w rozpatrywanej sprawie mają zastosowanie przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym od dnia 1 stycznia 2007 r. do 31 grudnia 2008 r.
W myśl art. 30e ust. 1 i ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, od dochodu z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) podatek dochodowy wynosi 19% podstawy obliczenia podatku i jest płatny w terminie złożenia zeznania za rok podatkowy, w którym nastąpiło odpłatne zbycie.
Jednakże, zgodnie z zapisem art. 21 ust. 1 pkt 126 ww. ustawy, wolne od podatku dochodowego są przychody uzyskane z odpłatnego zbycia:
budynku mieszkalnego, jego części lub udziału w takim budynku,
lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość lub udziału w takim lokalu,
spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub udziału w takim prawie,
prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub udziału w takim prawie,
- jeżeli podatnik był zameldowany w budynku lub lokalu wymienionym w lit. a)-d) na pobyt stały przez okres nie krótszy niż 12 miesięcy przed datą zbycia.
Jednak powyżej wskazane zwolnienie podatkowe, w rozpatrywanej sprawie nie może mieć zastosowania, bowiem w opisie stanu faktycznego Wnioskodawczyni podkreśliła brak meldunku w przedmiotowym lokalu mieszkalnym.
Ponadto należy zaznaczyć, iż ww. zwolnienie podatkowe jest jednym, które ma zastosowanie w przypadku uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego nabytego w latach 2007–2008.
Mając na uwadze powyższe uregulowania prawne oraz opisany we wniosku stan faktyczny, stwierdzić należy, iż Wnioskodawczyni, w rozpatrywanej sprawie za własny cel mieszkaniowy skutkujący zwolnieniem z opodatkowania nie może potraktować spłatę kredytu hipotecznego, bowiem w przedstawionym stanie prawnym, tj. na gruncie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych obowiązującej w latach 2007–2008 brak jest przepisów konstytuujących zwolnienie przychodu uzyskanego ze sprzedaży lokalu mieszkalnego w związku z wydatkowaniem go na cele mieszkaniowe w postaci spłaty kredytu hipotecznego.
W konsekwencji, uzyskany przez Zainteresowaną przychód ze sprzedaży, w 2011 r. lokalu mieszkalnego będzie podlegał opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.
Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Zainteresowaną i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.
Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi, ul. Piotrkowska 135, 90-434 Łódź po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).
Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.