• Interpretacja indywidualn...
  30.11.2024

IBPBI/1/415-783/13/AB

Interpretacja indywidualna
z dnia 29 października 2013 r.

Artykuły przypisane do interpretacji

Do tego artykulu posiadamy jeszcze 378 interpretacje.
Kup dostęp i zobacz, do jakich przepisów odnosi się ta interpretacja podatkowa. Znajdź inne potrzebne interpretacje.


INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działający w imieniu Ministra Finansów, stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 2 sierpnia 2013 r. (data wpływu do tut. Biura 2 sierpnia 2013 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych, w zakresie skutków podatkowych darowizny znaku towarowego dokonanej na rzecz spółki komandytowo-akcyjnej, której Wnioskodawca będzie akcjonariuszem - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 2 sierpnia 2013 r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych, w zakresie skutków podatkowych darowizny znaku towarowego dokonanej na rzecz spółki komandytowo-akcyjnej, której Wnioskodawca będzie akcjonariuszem.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca jest osobą fizyczną mającą miejsce zamieszkania w Polsce oraz podlegającą w Polsce obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów (przychodów) bez względu na miejsce położenia źródeł przychodów (nieograniczony obowiązek podatkowy). W przyszłości Wnioskodawca zamierza utworzyć spółkę komandytowo-akcyjną (dalej: „SKA”), której będzie akcjonariuszem. Poprzez dokonanie odpowiednich procedur rejestracyjnych Wnioskodawca uzyska prawa ochronne do wspólnotowego znaku towarowego (znak graficzny) (dalej: „znak towarowy”). Rejestracja zostanie dokonana w Urzędzie Harmonizacji Rynku Wewnętrznego (OHIM) w Alicante. W celu uporządkowania sposobu zarządzania znakiem towarowym Wnioskodawca ma zamiar przekazać znak towarowy do powyższej SKA, w której będzie akcjonariuszem. Przekazanie nastąpi w formie darowizny dokonanej przez Wnioskodawcę na rzecz SKA.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy w związku z darowizną znaku towarowego na rzecz SKA, której Wnioskodawca będzie akcjonariuszem, powstanie po Jego stronie przychód do opodatkowania...

Zdaniem Wnioskodawcy, w związku z darowizną znaku towarowego na rzecz SKA, której będzie akcjonariuszem nie powstanie po Jego stronie przychód do opodatkowania. Przy czym przychód podatkowy powstanie dla Wnioskodawcy w przypadku podziału zysków (dywidendy) przez SKA.

Zgodnie z przepisem art. 4 § 1 pkt 1 ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (Dz.U. Nr 94 poz. 1037 ze zm.), spółka komandytowo-akcyjna jest spółką osobową, nieposiadającą osobowości prawnej. Na podstawie przepisów ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz.U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397ze zm. - dalej: „ustawa o CIT”), SKA nie jest podatnikiem CIT. W związku z tym jej dochód nie podlega opodatkowaniu CIT. Opodatkowaniu mogą podlegać jedynie wspólnicy takiej spółki. Wobec faktu, iż wspólnikiem (akcjonariuszem) SKA będzie Wnioskodawca, będący osobą fizyczną, należy zbadać powstanie przychodu po Jego stronie na gruncie przepisów ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2012 r. poz. 361 ze zm. - dalej: „ustawa o PIT”).

Wnioskodawca przekaże prawo ochronne na wspólnotowy znak towarowy zarejestrowany w Urzędzie Harmonizacji Rynku Wewnętrznego (OHIM) w Alicante na rzecz SKA w drodze umowy darowizny. Ustawa o PIT nie zawiera definicji pojęcia „darowizna”, dlatego też należy w tym zakresie odwołać się do odpowiednich przepisów ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz.U. Nr 16, poz. 93 ze zm. - dalej: „KC”). Zgodnie z art. 888 § 1 KC, przez umowę darowizny darczyńca zobowiązuje się do bezpłatnego świadczenia na rzecz obdarowanego kosztem swego majątku. Podstawową cechą umowy darowizny, a zarazem warunkiem koniecznym dla jej zaistnienia jest nieodpłatność umowy. Poprzez nieodpłatność należy rozumieć taką sytuację, gdy obdarowany, w zamian za otrzymaną darowiznę lub w związku z jej otrzymaniem, nie jest zobowiązany do jakichkolwiek świadczeń na rzecz darczyńcy. Tym samym, skutkiem darowizny jest wyłącznie jednostronne przysporzenie po stronie podmiotu obdarowanego; darczyńca w związku z dokonaniem darowizny nie otrzymuje od obdarowanego nic w zamian. W związku z samym faktem dokonania darowizny na rzecz SKA, po stronie Wnioskodawcy nie powstanie żadne przysporzenie majątkowe (przychód). Wnioskodawca nie otrzyma ekwiwalentu w zamian za dokonanie darowizny. W związku z tym, fakt przekazania darowizny nie będzie powodował dla Wnioskodawcy powstania przychodu w rozumieniu ustawy o PIT. Bez znaczenia pozostanie tu brak ustalenia odpłatności.

Z drugiej strony niezbędne jest określenie, czy Wnioskodawca powinien być zobowiązany do rozpoznania jakiegokolwiek przychodu w związku z faktem otrzymania darowizny przez SKA, w której będzie akcjonariuszem. Zgodnie z art. 11 ust. 1 ustawy o PIT, przychodami (...) są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń.

Wobec powyższego, nieodpłatne otrzymanie świadczenia powoduje powstanie przychodu na gruncie ustawy o PIT. Zgodnie z dalszymi przepisami tej ustawy, wartość takiego przychodu w przypadku darowizny prawa ochronnego do znaku towarowego byłaby równa jego wartości rynkowej. W konsekwencji, otrzymanie przez podatnika PIT nieodpłatnie prawa ochronnego do znaku towarowego będzie powodowało powstanie po jego stronie przychodu, podlegającego opodatkowaniu PIT. Zasada ta nie znajduje jednak zastosowania wobec akcjonariuszy SKA (może znaleźć zastosowanie jedynie w odniesieniu do komplementariusza SKA).

Zgodnie z art. 14 ust. li ustawy o PIT, w przypadku otrzymania przychodu z działalności gospodarczej, do którego nie stosuje się ust. lc, le i lh, za datę powstania przychodu uznaje się dzień otrzymania zapłaty. Cytowany przepis znajduje zastosowanie również do akcjonariusza SKA, którego przychód z tytułu udziału w zyskach SKA powstaje dopiero w momencie wypłaty przez SKA przysługującego mu udziału w zyskach spółki. O momencie dystrybucji zysków na rzecz akcjonariuszy SKA decyduje walne zgromadzenie wspólników SKA (art. 146 § 2 pkt 2 KSH). Z chwilą podjęcia uchwały następuje przekształcenie związanego z akcją uprawnienia do dywidendy w roszczenie o jej wypłatę. Biorąc pod uwagę przytoczone przepisy, zdaniem Wnioskodawcy, jego przychód, jako akcjonariusza SKA, powstaje dopiero w związku z dywidendą, która może zostać wypłacona przez SKA.

Przy czym, Wnioskodawca wskazuje, iż przedmiotem zapytania nie jest ustalenie, czy momentem powstania przychodu względem dywidendy wypłacanej przez SKA będzie moment dokonania wypłaty dywidendy, czy też moment podjęcia odpowiedniej uchwały o podziale zysku oraz czy akcjonariusz będzie zobowiązany do zapłaty zaliczki na podatek dochodowy w momencie podjęcia stosownej uchwały. Wnioskodawca pragnie potwierdzić jedynie, iż nie powstanie po Jego stronie przychód do opodatkowania w związku z darowizną, a zdarzenie powodujące konieczność rozpoznania przychodu będzie związane dopiero z dystrybucją zysków (dywidendy) przez SKA.

Wobec powyższego należy stwierdzić, iż wszelkie zdarzenia gospodarcze mające miejsce w SKA do czasu podziału zysków nie spowodują dla akcjonariusza SKA, jakim będzie Wnioskodawca obowiązku rozpoznania przychodu podatkowego. W konsekwencji, darowizna względem SKA prawa ochronnego na wspólnotowy znak towarowy zarejestrowany w Urzędzie Harmonizacji Rynku Wewnętrznego (OHIM) nie spowoduje dla Wnioskodawcy powstania przychodu podlegającego opodatkowaniu PIT.

Na potwierdzenie swojego stanowiska Wnioskodawca powołał:

  • interpretację ogólną Ministra Finansów z dnia 11 maja 2012 r. Znak: DD5/033/1/12/KSM/DD-125,
  • interpretację indywidualną wydaną przez Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z dnia 30 marca 2012 r., Znak: ITPB3/423-2c/12/AM.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Jednocześnie wskazać należy, iż stosownie do zadanego pytania, w kontekście opisanego zdarzenia przyszłego, przedmiotem niniejszej interpretacji indywidualnej była wyłącznie kwestia opodatkowania Wnioskodawcy w związku z darowizną znaku towarowego na rzecz spółki komandytowo-akcyjnej, której będzie akcjonariuszem. Nie była natomiast przedmiotem oceny kwestia opodatkowania komplementariusza spółki komandytowo-akcyjnej, który nie jest Wnioskodawcą w niniejszej sprawie.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach, ul. Prymasa S. Wyszyńskiego 2, 44-100 Gliwice, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - t.j. Dz.U. z 2012r., poz. 270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

Szukaj: Filtry
Ładowanie ...