1433/NG/423/275/06/IW
Postanowienie o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
z dnia 1 czerwca 2006
Artykuły przypisane do interpretacji
Kup dostęp i zobacz, do jakich przepisów odnosi się ta interpretacja podatkowa. Znajdź inne potrzebne interpretacje.
Pytanie podatnika:
Czy wydatki poniesione z tytułu podatku od nieruchomości od gruntu inwestycyjnego w okresie trwania budowy są bezpośrednimi kosztami uzyskania przychodów, czy też powinny zwiększyć wartość początkową prowadzonej inwestycji?
POSTANOWIENIE
Działając na podstawie art. 216, art. 14a § 4 oraz art. 15 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8 poz. 60 ze zmianami) w związku ze złożonym wnioskiem z dnia 22.02.2006r. (data wpływu do urzędu - 22.03.2006r) w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego, Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Mokotów
postanawia uznać za prawidłowe stanowisko Spółki przedstawione we wniosku.
Uzasadnienie
Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że przedmiotem działalności Wnioskodawcy jest zagospodarowywanie i sprzedaż nieruchomości. Posiadany przez Spółkę grunt, który Spółka nabyła wraz z rozpoczętą inwestycją budowlaną, dzięki swej rozległości umożliwia oprócz kontynuowania rozpoczętej inwestycji także prowadzenie działalności gospodarczej polegającej na wynajmie znajdującej się na nim budowli magazynowej. Od całości posiadanego gruntu Spółka opłaca podatek od nieruchomości wg stawki związanej z prowadzeniem działalności gospodarczej.
Pytanie Wnioskodawcy brzmi: czy wydatki poniesione z tytułu podatku od nieruchomości od gruntu inwestycyjnego w okresie trwania budowy są bezpośrednimi kosztami uzyskania przychodu czy też powinny zwiększać wartość początkową prowadzonej inwestycji?
Stanowisko Spółki wyrażone we wniosku: Podatek od nieruchomości pobierany jest w związku z posiadaniem gruntu, tj. innego środka trwałego niż wytwarzany w ramach prowadzonej inwestycji, którego wartość początkowa, określona zgodnie z art.16g ust.3 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych nie pozostaje w związku z inwestycją budowlaną.Skoro wydatek z tytułu podatku od nieruchomości od gruntu, na którym prowadzona jest inwestycja nie stanowi kosztu wytworzenia nowego środka trwałego i jest jednocześnie kwalifikowany jako koszt uzyskania przychodu w rozumieniu art.15 ust.1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, zdaniem Spółki stanowi on w całości wydatek zaliczany do kosztów uzyskania przychodu w dacie jego poniesienia.
Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Mokotów po rozpatrzeniu wniosku Spółki informuje, że:
Z przedstawionego wniosku wynika, że Spółka nabyła środek trwały w rozumieniu nadanym art.3.1. pkt 15 ustawy z dnia 29 września 1994r. o rachunkowości (Dz. U. z 2002r. Nr 76 poz. 694 ze zm.) tj. grunt oraz środek trwały w budowie (art.3.1 pkt 16) na tym gruncie. Istniejąca na gruncie budowla (magazyn) jest źródłem przychodu z tytułu umowy najmu, natomiast środek trwały w budowie wiąże się z nakładami na tę budowę.
Zasady uznawania wydatków za koszty uzyskania przychodów określa art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.). Naczelna zasada przewiduje iż kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1. Ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych nie zawiera wykazu wydatków, które przesądzają o ich zaliczeniu do kosztów uzyskania przychodów. Za koszt uzyskania przychodów można jednak uznać jedynie te wydatki związane z prowadzoną działalnością, które łącznie spełniają następujące warunki:
- pozostają w związku przyczynowo-skutkowym z przychodami,
- nie zostały wymienione w treści art. 16 ust. 1 ustawy
- ich poniesienie zostało prawidłowo udokumentowane.
Aby wydatek mógł zostać zaliczony do kosztów uzyskania przychodów należy zatem ocenić jego związek z prowadzoną działalnością oraz możliwość osiągnięcia przychodu. Z oceny tego związku powinno wynikać, że poniesiony wydatek obiektywnie może przyczynić się do osiągnięcia przychodu lub realizacji celu statutowego - w okresie ponoszenia kosztów lub w przyszłości. Kosztami będą bowiem zarówno koszty pozostające w bezpośrednim związku z uzyskanymi przychodami, jak i pozostające w związku pośrednim takie jak na przykład wydatki związane z koniecznością odprowadzania podatku od nieruchomości. Podatek od nieruchomości osoba prawna obowiązana jest uiszczać od posiadanych nieruchomości. Podatek ten stanowi koszt stały, nie związany bezpośrednio z uzyskanym przychodem lecz niezbędny do funkcjonowania i prowadzenia przedsiębiorstwa co uzasadnia uznanie go za podatkowy koszt uzyskania przychodów.
Koszt wytworzenia środka trwałego definiuje natomiast art. 16g ust. 4 - 6 ustawy w sposób szczegółowy określając jakie rodzaje wydatków można zaliczyć do tej wartości:
"Za koszt wytworzenia uważa się wartość, w cenie nabycia, zużytych do wytworzenia środków trwałych: rzeczowych składników majątku i wykorzystanych usług obcych, kosztów wynagrodzeń za pracę wraz z pochodnymi, i inne koszty dające się zaliczyć do wartości wytworzonych środków trwałych. Do kosztu wytworzenia nie zalicza się: kosztów ogólnych zarządu, kosztów sprzedaży oraz pozostałych kosztów operacyjnych i kosztów operacji finansowych, w szczególności odsetek od pożyczek (kredytów) i prowizji, z wyłączeniem odsetek i prowizji naliczonych do dnia przekazania środka trwałego do używania. ... koszt wytworzenia, o którym mowa w ust. 4, koryguje się o różnice kursowe, naliczone do dnia przekazania do używania środka trwałego.... ... Wartość początkową składników majątku ... wymagających montażu, powiększa się o wydatki poniesione na ich montaż."
Przepis ten nie wymienia wydatków ponoszonych z tytułu podatku od nieruchomości jako element wpływający na wartość wytworzenia środka trwałego, a co za tym idzie mogą być zaliczone do kosztów w chwili ich poniesienia.
W związku z powyższym Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Mokotów postanowił jak w sentencji.