• Interpretacja indywidualn...
  06.11.2024

IPPB1/415-852/09-2/AG

Interpretacja indywidualna
z dnia 19 stycznia 2010 r.

Artykuły przypisane do interpretacji

Do tego artykulu posiadamy jeszcze 30 interpretacje.
Kup dostęp i zobacz, do jakich przepisów odnosi się ta interpretacja podatkowa. Znajdź inne potrzebne interpretacje.


INTERPRETACJA INDYWIDUALNA
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana przedstawione we wniosku z dnia 04.11.2009 r. (data wpływu 13.11.2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania podatkiem liniowym według stawki 19% dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej - jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 13.11.2009 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej podatkiem liniowym według stawki 19%.
W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.
Wnioskodawca Od 28 kwietnia 2000 roku pełnił zawodową służbę wojskową na podstawie kontraktu na pełnienie służby stałej, zajmując stanowisko służbowe starszego asystenta w Klinice A. W dniu 26 sierpnia 2008 roku Minister Obrony Narodowej decyzją nr 1280 wydaną na podstawie art. 111 pkt 9 lit. a i art. 114 ust. 5 oraz art. 115 ust. 1 pkt 1 i ust. 4 ustawy z dnia 11 września 2003 roku o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych /Dz. U. Nr 179, poz. 1750 ze zm./ oraz § 11 ust. 1, 2 i 4 rozporządzenia Ministra Obrony Narodowej z dnia 29 stycznia 2008 roku w sprawie zwalniania żołnierzy zawodowych z zawodowej służby wojskowej /Dz. U. nr 23 poz. 137/ zwolnił wnioskodawcę z zawodowej służby wojskowej i przeniósł do rezerwy wskutek upływu terminu wypowiedzenia stosunku służbowego zawodowej służby wojskowej dokonanego przez żołnierza zawodowego, przy czym zgodnie z treścią tej decyzji termin wypowiedzenia upłynął z dniem 31 stycznia 2009 roku. W 1999 roku, po wyrażeniu zgody przez przełożonych na wykonywanie pracy dodatkowej, wnioskodawca uzyskał zgodę Wojskowej Izby Lekarskiej na wykonywanie indywidualnej specjalistycznej praktyki lekarskiej w dziedzinie anestezjologii i intensywnej terapii /zezwolenie nr... W oparciu o powyższą zgodę wnioskodawca rozpoczął 2 lutego 1999 roku działalność gospodarczą /indywidualną praktykę lekarską, którą kontynuuję do dnia dzisiejszego. W ramach tej działalności, 16 lutego 2009 roku zawarł z W, publicznym zakładem opieki zdrowotnej, wpisanym do Krajowego Rejestru Sądowego, na podstawie art. 35 ustawy z dnia 30 sierpnia 1991 roku o zakładach opieki zdrowotnej /Dz. U. Nr 91, poz. 408 ze zm./ oraz Rozporządzenia Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej z dnia 13 lipca 1998 roku w sprawie umowy o udzielanie zamówienia na świadczenia zdrowotne, umowę o udzielenie zamówienia na świadczenia zdrowotne, na czas określony jednego roku, zgodnie z którą na zlecenie Udzielającego zamówienia, jako Przyjmujący zamówienie, wnioskodawca przyjął obowiązek udzielania świadczeń zdrowotnych w Klinice Neurochirurgii tego Instytutu, z zakresu anestezji, intensywnej terapii, reanimacji, leczenia bólu, jak również szkolenia lekarzy specjalizujących się. Umowa ta najprawdopodobniej ulegnie przedłużeniu na kolejny rok.
W związku z powyższym zadano następujące pytanie.
Jeśli do dnia 20 stycznia 2010 roku wnioskodawca złoży właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego pisemne oświadczenie o wyborze sposobu opodatkowania, o którym mowa w art. 9a ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym /t. j. Dz. U. z 2000 roku, Nr 14, poz. 176 ze zm./ w sposób określony w art. 30c od osób fizycznych, to czy w opisanej przez wnioskodawcę sytuacji ma zastosowanie art. 9a ust. 3 powołanej ustawy...
Zdaniem podatnika art. 9a ust. 3 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym nie ma zastosowania, gdyż podatnik nie pozostawał w stosunku pracy ani w spółdzielczym stosunku pracy z W.
W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.
Zgodnie z art. 9a ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) dochody osiągnięte przez podatników ze źródła, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3, są opodatkowane na zasadach określonych w art. 27, z zastrzeżeniem ust. 2 i 3, chyba że podatnicy złożą właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego pisemny wniosek lub oświadczenie o zastosowanie form opodatkowania określonych w ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym.
Zgodnie z art. 9a ust. 2 ww. ustawy podatnicy, z zastrzeżeniem ust. 3, mogą wybrać sposób opodatkowania dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej na zasadach określonych w art. 30c. W tym przypadku są obowiązani do złożenia właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego do dnia 20 stycznia roku podatkowego pisemnego oświadczenia o wyborze tego sposobu opodatkowania, a jeżeli podatnik rozpoczyna prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej w trakcie roku podatkowego - do dnia poprzedzającego dzień rozpoczęcia tej działalności, nie później jednak niż w dniu uzyskania pierwszego przychodu.
W myśl art. 9a ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, jeżeli podatnik, który wybrał sposób opodatkowania, o którym mowa w ust. 2, uzyska z działalności gospodarczej prowadzonej samodzielnie lub z tytułu prawa do udziału w zysku spółki nie mającej osobowości prawnej przychody ze świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy, odpowiadających czynnościom, które podatnik lub, co najmniej jeden ze wspólników:
1. wykonywał w roku poprzedzającym rok podatkowy, lub
2. wykonywał lub wykonuje w roku podatkowym
* w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy, podatnik ten traci w roku podatkowym prawo do opodatkowania w sposób określony w art. 30c i jest obowiązany do wpłacenia zaliczek od dochodu osiągniętego od początku roku, obliczonych przy zastosowaniu skali podatkowej, o której mowa w art. 27 ust. 1, oraz odsetek za zwłokę od zaległości z tytułu tych zaliczek.
Stosownie do art. 30c ww. ustawy, podatek dochodowy od dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej lub działów specjalnych produkcji rolnej uzyskanych przez podatników, o których mowa w art. 9a ust. 2 lub ust. 7, z zastrzeżeniem art. 29, 30, 30d i art. 44 ust. 4, wynosi 19% podstawy obliczenia podatku.
Zgodnie z powyższymi przepisami możliwość opodatkowania dochodu z działalności gospodarczej w sposób określony w art. 30c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych jest wyłączona w stosunku do podatników, którzy uzyskują przychód z działalności gospodarczej z tytułu świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy i usługi te są tożsame z czynnościami, które podatnik lub przynajmniej jeden z jego wspólników, wykonywał na rzecz tegoż pracodawcy w roku podatkowym lub w roku poprzedzającym ten rok w ramach stosunku pracy.
Z przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego wynika, iż Wnioskodawca prowadzi od dnia 02.02.1999 r. działalność gospodarczą - indywidualna praktyka lekarska. W ramach tej działalności 16.02.2009 r. wnioskodawca zawarł z W, umowę o świadczenie usług zdrowotnych w Klinice Neurochirurgii tego Instytutu. Z W wnioskodawca do 31.01.2009 r. pozostawał w stosunku służbowym zawodowej służby wojskowej.
Zatem negatywne przesłanki przewidziane w art. 9a ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie zostaną spełnione, gdyż Wnioskodawca nie wykonywał i nie wykonuje czynności na rzecz W, w ramach stosunku pracy.
Reasumując, mając na uwadze przedstawiony stan faktyczny oraz przywołane przepisy prawa podatkowego uznać należy, iż fakt zawarcia umowy na udzielanie świadczeń zdrowotnych w ramach prowadzonej działalności gospodarczej z podmiotem, z którym Wnioskodawca związany był wcześniej stosunkiem służbowym zawodowej służby wojskowej, nie wyklucza z możliwości opodatkowania przychodów uzyskiwanych w ramach tej działalności 19% podatkiem liniowym, pod warunkiem, że w ustawowym terminie wnioskodawca złoży właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego pisemne oświadczenie o wyborze tego sposobu opodatkowania.
Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy). Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art.54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.
Szukaj: Filtry
Ładowanie ...