PD-I/4270-0018/07/I/1/AB
Decyzja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
z dnia 9 sierpnia 2007
Artykuły przypisane do interpretacji
Kup dostęp i zobacz, do jakich przepisów odnosi się ta interpretacja podatkowa. Znajdź inne potrzebne interpretacje.
Pytanie podatnika:
Dotyczy możliwości oraz momentu zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów strat z tytułu likwidacji elementów linii produkcyjnej stanowiącej towar handlowy.
Decyzja
Dyrektor Izby Skarbowej w Opolu, działając na podstawie art. 14 b § 5 pkt 2 i art. 207 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz.U. z 2005 r. nr 8, poz. 60 z późn. zm.) zmienia z urzędu postanowienie Naczelnika Opolskiego Urzędu Skarbowego w Opolu nr PD/423-5 /MM/07 z dnia 27.04.2007 r. wydane po rozpatrzeniu wniosku z dnia 29.01.2007 r. w sprawie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, uznające za prawidłowe stanowisko Jednostki w kwestii możliwości oraz momentu zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów strat z tytułu likwidacji elementów linii produkcyjnej stanowiącej towar handlowy.
Uzasadnienie
Pismem z dnia 29.01.2007 r. Jednostka zwróciła się do Naczelnika Opolskiego Urzędu Skarbowego z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania przepisów ustawy z dnia 15.02.1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych ( Dz. U. z 2000 r. nr 54, poz. 654 ze zm.). Opisując stan faktyczny Spółka wskazała, że zakupiła technicznie sprawną linię produkcyjną, którą zakwalifikowała jako towar handlowy, gdyż celem nabycia była dalsza jej odsprzedaż. W trakcie przeglądu technicznego zakupionego towaru stwierdzono konieczność zlikwidowania niektórych składowych elementów urządzenia, z której to likwidacji Jednostka uzyskała pewne przychody, nie pokrywające jednakże przypadających na nie kosztów poniesionych w momencie zakupu. W związku z tym Spółka zadała pytanie:
Czy różnicę pomiędzy przychodem a kosztem zakupu poszczególnych elementów linii można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w podatku dochodowym od osób prawnych?
Przedstawiając swoje stanowisko, powołując się na zapisy art. 15 ust. 1 oraz 16 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych Jednostka stwierdziła, że ma prawo zaliczyć różnicę pomiędzy uzyskanym przychodem a kosztem zakupu zlikwidowanych elementów linii w momencie ich poniesienia do kosztów podatkowych. Oznacza to, zdaniem tut. organu, że Spółka zamierza w momencie otrzymania przychodu z likwidacji zbędnego elementu przedmiotowego urządzenia, zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów różnicę pomiędzy uzyskanym z tej likwidacji przychodem a częścią kosztu zakupu linii, przypadającego na ten element.
Naczelnik Opolskiego Urzędu Skarbowego w postanowieniu nr PD/423-5/MM/07 z dnia 27.04.2007 r. uznał stanowisko Jednostki za prawidłowe.
Dyrektor Izby Skarbowej w Opolu w wyniku dokonanej z urzędu weryfikacji w/w postanowienia, po dokonaniu analizy przedmiotowej sprawy stwierdza, co następuje:
Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych kosztem uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1. Jednocześnie w art. 15 ust. 4 ustawodawca wskazuje, iż koszty uzyskania przychodów bezpośrednio związane z przychodami, poniesione w latach poprzedzających rok podatkowy oraz w roku podatkowym, są potrącane w tym roku podatkowym, w którym osiągnięte zostały odpowiadające im przychody, z zastrzeżeniem ust. 4b i 4c (zapisy ust. 4b i 4c nie dotyczą przedstawionego stanu faktycznego ).
W przypadku działalności handlowej oznacza to, że koszt zakupu towaru handlowego, będący bez wątpienia kosztem bezpośrednim tej działalności, może zostać odniesiony do kosztów podatkowych dopiero w momencie uzyskania przychodu z jego sprzedaży.
W opisanym stanie faktycznym zatem, cały wydatek poniesiony na zakup linii produkcyjnej, jako towaru nabytego w celu sprzedaży, tj. uzyskania przychodu z jego sprzedaży, jest kosztem podatkowym, o którym mowa w w/w art. 15 ust. 1 ustawy. Jednakże, w związku z art. 15 ust. 4 ustawy, do kosztów podatkowych wydatek ten w całości zaliczony może być w momencie, w którym osiągnięty zostanie przychód, dla którego został poniesiony. Jeżeli zatem Jednostka zakupiła przedmiotową linię produkcyjną ( jako całość ) w celu uzyskania przychodu z jej sprzedaży, to wydatek poniesiony na zakup przedmiotowego urządzenia, będzie mogła w pełnej kwocie zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w roku (miesiącu) podatkowym, w którym dokona jej sprzedaży i uzyska należny przychód. Wydatek poniesiony na zakup towaru nie jest bowiem kosztem pośrednim ogólnie związanym z osiągniętymi lub potencjalnym przychodami, ale jest kosztem bezpośrednio związanym konkretnym przychodem uzyskanym ze sprzedaży tego towaru.
Nie można zatem, zdaniem tut. organu, dokonywać rozdziału kosztu zakupu linii na koszty przypadające na poszczególne jej części i – w przypadku likwidacji danej części – rozliczać podatkowo odrębnie każdą z nich. Przychód z likwidacji nie jest bowiem przychodem, dla którego poniesiono jakąkolwiek część kosztu zakupu towaru. Likwidacja elementów linii nie jest - w opisanym stanie faktycznym – zamierzonym działaniem w celu uzyskania przychodu, a przychód z niej uzyskany jest jedynie ubocznym skutkiem czynności przygotowujących towar do sprzedaży.
Powołany przez Jednostkę w uzasadnieniu stanowiska argument, iż straty w środkach obrotowych ( towarach ) nie są wyłączone z kosztów uzyskania przychodów jest nieadekwatny do omawianego stanu faktycznego. Podatkowa strata w towarach jako środkach obrotowych, może bowiem wystąpić w sytuacji, gdy dany towar traci przydatność do sprzedaży. Wówczas to nie można uzyskać przychodu ze sprzedaży czyli nie można zrealizować przychodu, dla którego poniesiony został wydatek na zakup przedmiotowego towaru. Tymczasem, w przedstawionym stanie faktycznym, likwidacja elementu linii nie powoduje straty towaru, bowiem z wyjaśnień Spółki wynika, że linia jest sprawna i będzie sprzedana, zaś likwidacji ulegają jedynie części zbędne lub zużyte.
Reasumując: Stanowisko przedstawione we wniosku Spółki nie jest prawidłowe, gdyż nie ma podstaw do podatkowego dzielenia całkowitej kwoty kosztu poniesionego na zakup towaru w postaci całej linii produkcyjnej, na poszczególne jej elementy. Wydatek poniesiony na zakup linii produkcyjnej nabytej w celu jej odsprzedaży - w całej wysokości - może zostać zaliczony do kosztów uzyskania przychodów w momencie uzyskania przychodu należnego z jej sprzedaży. Wówczas to, zgodnie z art. 15 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, do kosztów uzyskania przychodów Jednostka zaliczy całkowity koszt zakupu przedmiotowej linii produkcyjnej i określi zrealizowany dochód, bądź stratę, z tytułu dokonania obrotu przedmiotowym towarem.
Wymienione na wstępie postanowienie Naczelnika Opolskiego Urzędu Skarbowego narusza zatem art. 15 ust. 1 w związku art. 15 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, wobec czego konieczna była jego zmiana.
Wobec powyższego postanawia się jak w sentencji
Niniejsza decyzja interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Spółkę i stanu prawnego obowiązującego w czasie zaistnienia opisanej sytuacji. Interpretacja ważna jest w stanie prawnym obowiązującym w dniu wydania decyzji i aktualna do czasu zmiany stanu prawnego lub stanu faktycznego przedstawionego przez pytającego. Zgodnie z treścią art. 14b § 1 § 2 Ordynacji podatkowej zawarta w decyzji interpretacja nie jest wiążąca dla Jednostki, jednakże jest wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej.
