• Interpretacja indywidualn...
  25.05.2025

ITPP2/443-1327/12/PS

Interpretacja indywidualna
z dnia 24 stycznia 2013 r.

Artykuły przypisane do interpretacji

Do tego artykulu posiadamy jeszcze 542 interpretacje.
Kup dostęp i zobacz, do jakich przepisów odnosi się ta interpretacja podatkowa. Znajdź inne potrzebne interpretacje.


INTERPRETACJA INDYWIDUALNA
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r. poz. 749 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 24 października 2012 r. (data wpływu 30 października 2012 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie określenia danych jakie powinny zawierać faktury VAT – jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 30 października 2012 r. złożono wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie określenia danych jakie powinny zawierać faktury VAT.
W przedmiotowym wniosku przedstawiony został następujący stan faktyczny.
Prowadzi Pan działalność gospodarczą w zakresie obrotu samochodami, częściami oraz serwisu samochodowego i jest podatnikiem podatku od towarów i usług. Wystawia Pan faktury VAT co najmniej w dwóch egzemplarzach, oryginał otrzymuje nabywca, a kopię zatrzymuje sprzedawca. Oryginał faktury i faktura korygująca zawierają wyraz „ORYGINAŁ”, a kopie tych faktur wyraz „KOPIA”. Faktury korygujące nie zawierają wyrazu „KOREKTA”, lecz w uwagach jest ręczny dopisek „Korekta do faktury nr…”. Numeracja jest ciągła dla wszystkich faktur (zwykłych i korekt).
W związku z powyższym zadano następujące pytania.
Czy faktury VAT muszą zawierać wyrazy „ORYGINAŁ”, „KOPIA” lub „KOREKTA”...
Czy w przypadku korekty wystarczy dopisek w uwagach, czy faktura powinna mieć oznaczenie „FAKTURA”, „KOREKTA” („KORYGUJĄCA”)...
Zdaniem Wnioskodawcy, zgodnie z § 5 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 28 marca 2011 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług, faktura stwierdzająca dokonanie sprzedaży powinna zawierać „co najmniej pkt 1-12”. Pomija się oznaczenie faktur oryginał, kopia. Pana zdaniem, to samo dotyczy § 19, na podstawie zmian do rozporządzenia usunięto pkt 2, który obligował do umieszczania w fakturach wyrazów „ORYGINAŁ” i „KOPIA”. W związku z powyższym uważa Pan, że wyrazy „ORYGINAŁ” i „KOPIA” nie są konieczne na wystawianych fakturach VAT. W przypadku faktury korygującej system powinien generować dokument z dopiskiem „KOREKTA” lub „faktura korygująca do faktury nr…”. W związku z tym faktury korygujące wystawiane są nieprawidłowo.
W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.
Z uwagi na fakt, iż zgodnie ze wskazanym przedmiotem wniosku (pkt 35 części D.1. wniosku sporządzonego na formularzu ORD-IN) złożonego w dniu 30 października 2012 r. dotyczy on jedynie stanu faktycznego, interpretacja została wydana w oparciu o przepisy w brzmieniu obowiązującym do dnia 31 grudnia 2012 r.
Zgodnie z art. 106 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t. j. Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054 ze zm.), podatnicy, o których mowa w art. 15, są obowiązani wystawić fakturę stwierdzającą w szczególności dokonanie sprzedaży, datę dokonania sprzedaży, cenę jednostkową bez podatku, podstawę opodatkowania, stawkę i kwotę podatku, kwotę należności oraz dane dotyczące podatnika i nabywcy, z zastrzeżeniem ust. 1a, 2, 4 i 5 oraz art. 119 ust. 10 i art. 120 ust. 16.
Na podstawie § 5 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 28 marca 2011 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 68, poz. 360 ze zm.), w brzmieniu obowiązującym do dnia 31 grudnia 2012 r., faktura stwierdzająca dokonanie sprzedaży powinna zawierać co najmniej:
imiona i nazwiska lub nazwy bądź nazwy skrócone sprzedawcy i nabywcy oraz ich adresy;
numery identyfikacji podatkowej sprzedawcy i nabywcy, z zastrzeżeniem ust. 10 i 11;
numer kolejny faktury oznaczonej jako „FAKTURA VAT”;
dzień, miesiąc i rok wystawienia faktury, a w przypadku, gdy data ta różni się od daty sprzedaży, również datę sprzedaży; w przypadku sprzedaży o charakterze ciągłym podatnik może podać na fakturze miesiąc i rok dokonania sprzedaży, pod warunkiem podania daty wystawienia faktury;
nazwę (rodzaj) towaru lub usługi;
miarę i ilość sprzedanych towarów lub zakres wykonanych usług;
cenę jednostkową towaru lub usługi bez kwoty podatku (cenę jednostkową netto);
wartość towarów lub wykonanych usług, których dotyczy sprzedaż, bez kwoty podatku (wartość sprzedaży netto);
stawki podatku;
sumę wartości sprzedaży netto towarów lub wykonanych usług z podziałem na poszczególne stawki podatku i zwolnionych od podatku oraz niepodlegających opodatkowaniu;
kwotę podatku od sumy wartości sprzedaży netto towarów (usług), z podziałem na kwoty dotyczące poszczególnych stawek podatku;
kwotę należności ogółem wraz z należnym podatkiem.
Zgodnie z § 13 ust. 8 cyt. rozporządzenia, faktury korygujące powinny zawierać wyraz „KOREKTA” albo wyrazy „FAKTURA KORYGUJĄCA”.
Z treści złożonego wniosku wynika, że jest Pan podatnikiem podatku od towarów i usług. Sprzedaż dokumentuje fakturami VAT. Powziął Pan wątpliwość jakie konkretnie dane powinny zawierać wystawiane dokumenty.
Biorąc pod uwagę powyższe oraz powołane przepisy prawa należy stwierdzić, że przepisy ustawy o podatku od towarów i usług oraz powołanego rozporządzenia Ministra Finansów nie zobowiązują Pana do umieszczania w wystawianych fakturach wyrazów „ORYGINAŁ” i „KOPIA”. Natomiast na podstawie § 13 ust. 8 cyt. rozporządzenia, jest Pan zobowiązany do umieszczania na wystawianych fakturach korygujących wyrazu „KOREKTA” albo wyrazów „FAKTURA KORYGUJĄCA”.
Niezależnie od powyższego wskazać należy, iż nowelizacja ww. rozporządzenia, która weszła w życie z dniem 1 stycznia 2013 r. – rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 11 grudnia 2012 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów (Dz. U. poz. 1428) – nie wprowadziła zmian w kwestiach, których dotyczy złożony wniosek.
Jednocześnie informuje się, że niniejsza interpretacja nie rozstrzyga kwestii sposobu prowadzenia ewidencji wystawionych faktur, gdyż nie przedstawiono w tym zakresie własnego stanowiska w sprawie oraz nie postawiono pytania.
Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.
Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku, Al. Zwycięstwa 16/17, 80-219 Gdańsk, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t. j. Dz. U. z 2012 r. poz. 270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).
Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.
Szukaj: Filtry
Ładowanie ...