IPPP1/443-93/11-4/ISz
Interpretacja indywidualna
z dnia 6 kwietnia 2011 r.
Artykuły przypisane do interpretacji
Do tego artykulu posiadamy jeszcze 1623 interpretacje.
Kup dostęp i zobacz, do jakich przepisów odnosi się ta interpretacja podatkowa. Znajdź inne potrzebne interpretacje.
Kup dostęp i zobacz, do jakich przepisów odnosi się ta interpretacja podatkowa. Znajdź inne potrzebne interpretacje.
INTERPRETACJA INDYWIDUALNA
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółdzielni, przedstawione we wniosku z dnia 11.01.2011 r. (data wpływu 21.01.2011 r.), uzupełnionym w dniu 16.03.2011 r. (data wpływu 21.03.2011 r.) na wezwanie tut. Organu z dnia 02.03.2011 r. o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku VAT przy sprzedaży lokalu użytkowego – jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 21.01.2011 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku VAT przy sprzedaży lokalu użytkowego.
Wniosek uzupełniony został pismem z dnia 16.03.2011 r. (data wpływu 21.03.2011 r.), będącym odpowiedzią na wezwanie Organu z dnia 02.03.2011 r.
W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.
Spółdzielnia w ramach budowy budynku mieszkalnego wybudowała lokal użytkowy. Budynek oddany do użytkowania w dniu 01.01.2001 r. Decyzją władz Spółdzielni lokal został przeznaczony na tymczasową siedzibę działu inwestycyjnego Spółdzielni. Obecnie lokal ma być sprzedany. Spółdzielni nie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.
W myśl art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku od towarów i usług zwalnia się od podatku dostawę towarów używanych, pod warunkiem że w stosunku do tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.
W uzupełnieniu Spółdzielnia dodała, że:
Budynek został zasiedlony od dnia 01.01.2001 r. na podstawie decyzji Urzędu Gminy z dnia 5.12.2000r.
Spółdzielnia planuje zbyć lokal w II półroczu 2011r. lub w okresie późniejszym.
Lokal użytkowy nie był użytkowany na podstawie umowy najmu ani innej umowy o podobnym charakterze. Decyzją Rady Nadzorczej Spółdzielni został przeznaczony na tymczasową siedzibę Działu Inwestycji Spółdzielni.
Po wybudowaniu Spółdzielnia nie ponosiła wydatków na jego ulepszenie w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym.
W związku z powyższym zadano następujące pytanie:
Czy podlega opodatkowaniu podatkiem VAT sprzedaż lokalu użytkowego znajdującego się w budynku mieszkalnym oddanym do użytkowania dnia 01.01.2001 r....
Wnioskodawca uważa, że sprzedaż lokalu użytkowego podlega zwolnieniu od podatku VAT.
W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.
Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.
Według art. 7 ust. 1 ustawy, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (…).
W myśl art. 2 pkt 6 cyt. ustawy, w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2011 r., nadanym treścią art. 1 pkt 1 ustawy z dnia 29 października 2010 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 226, poz. 1476), przez towary rozumie się rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.
Stawka podatku, zgodnie z art. 41 ust. 1 ustawy, wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2-12c, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1.
Jednakże zgodnie z art. 146a pkt 1 ustawy, wprowadzonym na mocy art. 19 ustawy z dnia 26 listopada 2010 r. o zmianie niektórych ustaw związanych z realizacją ustawy budżetowej (Dz.U. Nr 238, poz. 1578), zmienionym treścią art. 9 pkt 1 ustawy z dnia 16 grudnia 2010 r. o zmianie ustawy o finansach publicznych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U nr 257, poz. 1726), w okresie od dnia 1 stycznia 2011 r. do dnia 31 grudnia 2013 r., z zastrzeżeniem art. 146f, stawka podatku, o której mowa w art. 41 ust. 1 i 13, art. 109 ust. 2 i art. 110, wynosi 23 %.
Przepisy ustawy o podatku od towarów i usług oraz rozporządzeń wykonawczych do tej ustawy, przewidują dla niektórych towarów i usług stawki obniżone lub zwolnienie od podatku.
Na mocy art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy, zwalnia się od podatku dostawę budynków, budowli lub ich części, z wyjątkiem gdy:
dostawa jest dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim,
pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą budynku, budowli lub ich części upłynął okres krótszy niż 2 lata.
Przez pierwsze zasiedlenie, stosownie do art. 2 ust. 14 ww. ustawy, rozumie się oddanie do użytkowania, w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu, pierwszemu nabywcy lub użytkownikowi budynków, budowli lub ich części, po ich:
wybudowaniu lub
ulepszeniu, jeżeli wydatki poniesione na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej.
Żeby można było mówić o pierwszym zasiedleniu, musi dojść do oddania budynków (budowli lub ich części) do użytkowania w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu. Jeżeli zatem podatnik wybuduje obiekt lub go zmodernizuje, przy czym nakłady na ulepszenie przekroczą 30% wartości początkowej, a następnie obiekt ten (lub ulepszenie) zostanie oddany do użytkowania (wprowadzony przez podatnika do ewidencji środków trwałych), nie oznacza to, że został on zasiedlony. Oddanie do użytkowania nie nastąpiło bowiem w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu. Pierwsze zasiedlenie, w rozumieniu przepisów ustawy o podatku od towarów i usług będzie miało miejsce wówczas, gdy wybudowany lub zmodernizowany obiekt zostanie sprzedany lub np. oddany w najem, dzierżawę. Zarówno sprzedaż, jak i najem, dzierżawa lub inna czynność o podobnym charakterze, są bowiem czynnościami podlegającymi opodatkowaniu.
Z powyższych przepisów wynika, iż dostawa nieruchomości, spełniających określone w przepisach warunki, może korzystać ze zwolnienia od podatku VAT. Wykluczenie z tego zwolnienia następuje w sytuacjach, gdy dostawa jest dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim oraz w sytuacji, gdy od momentu pierwszego zasiedlenia nie minęły co najmniej dwa lata.
W myśl art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy, zwalnia się od podatku dostawę budynków, budowli lub ich części nieobjętą zwolnieniem, o którym mowa w pkt 10, pod warunkiem, że:
w stosunku do tych obiektów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego,
dokonujący ich dostawy nie ponosił wydatków na ich ulepszenie, w stosunku do których miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, a jeżeli ponosił takie wydatki, to były one niższe niż 30% wartości początkowej tych obiektów.
Z przedstawionego zdarzenia przyszłego wynika, iż Spółdzielnia w ramach budowy budynku mieszkalnego wybudowała lokal użytkowy. Budynek oddany do użytkowania w dniu 01.01.2001r. i decyzją władz Spółdzielni ww. lokal został przeznaczony na tymczasową siedzibę działu inwestycyjnego Spółdzielni. Spółdzielni nie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.
W uzupełnieniu dodano, że:
Budynek został zasiedlony od dnia 01.01.2001 r. na podstawie decyzji Urzędu Gminy z dnia 5.12.2000r.
Spółdzielnia planuje zbyć lokal w II półroczu 2011r. lub w okresie późniejszym.
Lokal użytkowy nie był użytkowany na podstawie umowy najmu ani innej umowy o podobnym charakterze. Decyzją Rady Nadzorczej Spółdzielni został przeznaczony na tymczasową siedzibę Działu Inwestycji Spółdzielni.
Po wybudowaniu Spółdzielnia nie ponosiła wydatków na jego ulepszenie w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym.
Mając na uwadze powyższe oraz treść powołanych przepisów należy stwierdzić, że skoro przedmiotowy lokal użytkowy został wybudowany przez Wnioskodawcę i użytkowany tylko i wyłącznie przez Spółdzielnię (jako siedziba Działu Inwestycji Spółdzielni), a do momentu oddania do użytkowania nie dokonywano ulepszeń przekraczających 30% wartości początkowej, zatem nie nastąpiło pierwsze zasiedlenie w rozumieniu art. 2 pkt 14 ustawy ww. lokalu użytkowego. Lokal ten nie został oddany w ramach wykonania czynności podlegających opodatkowaniu (tj. nie nastąpiło jego zbycie, nie był użytkowany na podstawie umowy najmu ani innej umowy o podobnym charakterze). Jego sprzedaż przez Spółdzielnię zostanie dokonana w ramach pierwszego zasiedlenia, w rozumieniu w art. 2 pkt 14 ustawy. Tym samym nie ma podstaw do zastosowania zwolnienia, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy, gdyż nie została spełniona pierwsza przesłanka, t.j. dostawa ww. lokalu użytkowego odbędzie się w ramach pierwszego zasiedlenia w myśl przepisów ustawy o VAT.
W rozpatrywanej sprawie znajdzie natomiast zastosowanie art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy o VAT, z uwagi na fakt, iż jak Wnioskodawca wskazał, Spółdzielni nie przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego związanego z budową ww. lokalu oraz po wybudowaniu Spółdzielnia nie ponosiła wydatków na jego ulepszenie w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym.
Zatem stanowisko Wnioskodawcy należało uznać za prawidłowe.
Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie wydania interpretacji w przedstawionym zdarzeniu przyszłym.
Stosownie do przepisu art. 14f § 1 ustawy Ordynacja podatkowa, wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej podlega opłacie w wysokości 40 zł, którą należy wpłacić w terminie 7 dni od dnia złożenia wniosku. Natomiast § 2 tego artykułu stanowi, iż w przypadku wystąpienia w jednym wniosku odrębnych stanów faktycznych lub zdarzeń przyszłych pobiera się opłatę od każdego przedstawionego we wniosku odrębnego stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego.
Z uwagi na to, iż przedmiotowy wniosek zawiera jedno zdarzenie przyszłe, opłata wynosi 40,00 zł. Wnioskodawca dokonał wpłaty w wysokości 40,00 zł w dniu 12.01.2011 r. oraz w wysokości 40,00 zł w dniu 16.03.2011 r. W związku z powyższym, wpłata w wysokości 40zł dokonana w dniu 16.03.2011r. zostanie zwrócona zgodnie z 14f § 2a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8 poz. 60 ze zm.) na rachunek bankowy Wnioskodawcy, wskazany w części B3 we wniosku.
Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).
Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.
