ITPP2/443-293/13/EK
Interpretacja indywidualna
z dnia 12 czerwca 2013 r.
Artykuły przypisane do interpretacji
Kup dostęp i zobacz, do jakich przepisów odnosi się ta interpretacja podatkowa. Znajdź inne potrzebne interpretacje.
INTERPRETACJA INDYWIDUALNA
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2012, poz. 749 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 25 marca 2013 r. (data wpływu 28 marca 2013 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku obowiązującej dla usług montażu wyposażenia technologicznego w budynkach inwentarskich położonych w różnych krajach Unii Europejskiej - jest prawidłowe.
Uzasadnienie
W dniu 28 marca 2013 r. został złożony wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku obowiązującej dla usług montażu wyposażenia technologicznego w budynkach inwentarskich położonych w różnych krajach Unii Europejskiej.
W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.
Prowadzi Pan jednoosobową działalność gospodarczą i jest zarejestrowanym podatnikiem podatku od towarów i usług w Polsce, niebędącym podmiotem zarejestrowanym dla celów podatku od wartości dodanej w żadnym innym państwie. W ramach prowadzonej działalności, wykonuje na umowę zlecenie - świadczenie usług (jako podwykonawca) podmiotu - kontrahenta, z siedzibą w Polsce, będącego zarejestrowanym podatnikiem podatku od towarów i usług w kraju, usługi montażowe, polegające na montażu w budynkach inwentarskich wyposażenia technologicznego, w skład którego wchodzą: klatki dla drobiu, grzędy, podajniki paszy, linie wodne wraz z poidłami, rury, zawory, taśmy do odbioru pomiotu, taśmy do odbioru jaj, itp. System jest montowany z gotowych elementów metalowych i plastikowych. Pewne elementy systemu są przytwierdzone do podłoża lub ścian budynku za pomocą śrub. Elementy systemu nie są montowane na stałe, gdyż istnieje możliwość ich zdemontowania i przeniesienia w inne miejsce. Można je również w każdej chwili zdemontować i zastąpić nowymi. Usługi montażowe wykonywane są w budynkach inwentarskich położonych w różnych krajach Unii Europejskiej.
W związku z powyższym zadano następujące pytanie:
Czy postępuje Pan prawidłowo wystawiając kontrahentowi - firmie mającej siedzibę i będącej podmiotem krajowym, faktury VAT za sprzedaż usług montażu wyposażenia technologicznego w budynkach inwentarskich położonych za granicą - w różnych krajach Unii Europejskiej, ze stawką podstawową - 23%...
Zdaniem Wnioskodawcy, postępuje prawidłowo wystawiając faktury za świadczone usługi na rzecz podmiotu krajowego - zarejestrowanego podatnika podatku od towarów i usług w Polsce, ze stawką podstawową 23%.
Wskazał Pan, iż w celu ustalenia, gdzie przedmiotowe usługi podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, należy ustalić, czy usługa jest świadczona na rzecz podatnika, zgodnie z definicją ustawową oraz ustalić miejsce opodatkowania świadczonych usług.
Ponownie stwierdził, że zleceniodawcą jest podmiot krajowy, który prowadzi samodzielną działalność gospodarczą i jest zidentyfikowany na potrzeby podatku od towarów i usług w Polsce. Zważywszy, że Pana firma świadczy usługi montażowe, na rzecz podatnika z siedzibą w Polsce, transakcje te są opodatkowane w miejscu siedziby nabywcy usług montażowych, czyli w Polsce, podstawową stawką podatku od towarów i usług, która wynosi 23%.
Wskazał Pan, iż stanowisko powyższe potwierdza interpretacji indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z dnia 22 grudnia 2010 r. (sygn. ITPP2/443-1032a/10/RS).
W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.
Zgodnie z dyspozycją zawartą w art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t.j. Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054 ze zm.), opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, zwanym dalej „podatkiem”, podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.
Z powyższego przepisu wynika tzw. zasada terytorialności, zgodnie z którą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów oraz odpłatne świadczenie usług, ale tylko w sytuacji, gdy miejscem ich świadczenia (określanym na podstawie przepisów ustawy) jest terytorium kraju, przez które - w myśl definicji zawartej w art. 2 pkt 1 ustawy - rozumie się terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, z zastrzeżeniem art. 2a.
W myśl art. 8 ust. 1 tej ustawy, przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 (...).
W przypadku świadczenia usług bardzo istotnym, dla prawidłowego rozliczenia podatku od towarów i usług, jest określenie miejsca ich świadczenia. Od poprawności określenia miejsca świadczenia zależy, czy dane świadczenie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług w Polsce.
Zgodnie z zasadą ogólną, wyrażoną w art. 28b ust. 1 ustawy, miejscem świadczenia usług w przypadku świadczenia usług na rzecz podatnika jest miejsce, w którym podatnik będący usługobiorcą posiada siedzibę działalności gospodarczej, z zastrzeżeniem ust. 2-4 oraz art. 28e, art. 28f ust. 1 i 1a, art. 28g ust. 1, art. 28i, art. 28j ust. 1 i 2 oraz art. 28n.
W myśl art. 28a pkt 1 ustawy, na potrzeby stosowania niniejszego rozdziału, ilekroć jest mowa o podatniku - rozumie się przez to:
- podmioty, które wykonują samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w art. 15 ust. 2, lub działalność gospodarczą odpowiadającą tej działalności, bez względu na cel czy rezultat takiej działalności, z uwzględnieniem art. 15 ust. 6,
- osobę prawną niebędącą podatnikiem na podstawie lit. a, która jest zidentyfikowana lub obowiązana do identyfikacji do celów podatku lub podatku od wartości dodanej.
Stawka podatku, na podstawie art. 41 ust. 1 ww. ustawy, wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2-12c, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1.
Jednakże w myśl art. 146a pkt 1 tej ustawy, w okresie od dnia 1 stycznia 2011 r. do dnia 31 grudnia 2013 r., z zastrzeżeniem art. 146f, stawka podatku, o której mowa w art. 41 ust. 1 i 13, art. 109 ust. 2 i art. 110, wynosi 23%.
Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż jako zarejestrowany podatnik podatku od towarów i usług w Polsce, świadczy Pan (jako podwykonawca) na rzecz kontrahenta, z siedzibą w Polsce, będącego zarejestrowanym podatnikiem podatku od towarów i usług w kraju, usługi montażowe. Polegają one na montażu w budynkach inwentarskich wyposażenia technologicznego, w skład którego wchodzą: klatki dla drobiu, grzędy, podajniki paszy, linie wodne wraz z poidłami, rury, zawory, taśmy do odbioru pomiotu, taśmy do odbioru jaj, itp. System jest montowany z gotowych elementów metalowych i plastikowych. Pewne elementy systemu są przytwierdzone do podłoża lub ścian budynku za pomocą śrub. Elementy systemu nie są montowane na stałe, gdyż istnieje możliwość ich zdemontowania i przeniesienia w inne miejsce. Można je również w każdej chwili zdemontować i zastąpić nowymi. Usługi montażowe wykonywane są w budynkach inwentarskich położonych w różnych krajach Unii Europejskiej.
Mając na uwadze powyższe oraz treść powołanych przepisów należy stwierdzić, że skoro przedmiotowe usługi są świadczone na rzecz podatnika w rozumieniu art. 28a pkt 1 ustawy, miejscem ich świadczenia i opodatkowania, zgodnie z ogólną zasadą wyrażoną w art. 28b ust. 1 ustawy, jest terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, czyli miejsce, w którym znajduje się siedziba nabywcy. Nie ma w tym przypadku znaczenia, że ww. usługi wykonywane są w budynkach inwentarskich położonych w różnych krajach Unii Europejskiej. Z uwagi na fakt, iż do świadczonych usług nie znajdują zastosowania zwolnienia od podatku ani stawki obniżone, przewidziane w przepisach ustawy o podatku od towarów i usług oraz przepisach wykonawczych, podlegają one opodatkowaniu stawką 23%.
Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu zaistnienia zdarzenia.
Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy, ul. Jana Kazimierza 5, 85-035 Bydgoszcz, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - t.j. Dz. U. z 2012 r., poz. 270 ze zm.).
Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).
Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.