• Postanowienie o zakresie ...
  16.06.2024

1434/SD-DF/415/55/JG/05

Postanowienie o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
z dnia 17 maja 2005

Artykuły przypisane do interpretacji

Do tego artykulu posiadamy jeszcze 73 interpretacje.
Kup dostęp i zobacz, do jakich przepisów odnosi się ta interpretacja podatkowa. Znajdź inne potrzebne interpretacje.

Pytanie podatnika Czy mam obowiązek podatkowy wykazać w zeznaniu podatkowym PIT-38 za 2004 rok dochód z tytułu sprzedaży papierów wartościowych nabytych w 1996 roku od Skarbu Państwa?

Postanowienie

Na podstawie art. 14a § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (Dz.U z 2005r. Nr 8 poz.60) po rozpatrzeniu wniosku w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa - Praga.

postanawia uznać stanowisko Pana wyrażone we wniosku jako nieprawidłowe.

Uzasadnienie

Z przedłożonego wniosku wynika, iż w 2004 roku otrzymywała Pani dochody z odpłatnego zbycia papierów wartościowych.Pytanie Pani dotyczy obowiązku podatkowego w podatku dochodowym od osób fizycznych, w przypadku nabycia w 1996 roku akcji nieodpłatnie od Skarbu Państwa. Zdaniem strony nie stosuje się opodatkowania od uzyskanego w 2004 roku dochodu ze sprzedaży akcji pracowniczych, w przypadku ich nabycia przed dniem 1 stycznia 2004 roku.

Z uzupełnionych kserokopii dokumentów:

- umów nabycia akcji,

- umowy zlecenia sprzedaż akcjiwynika, iż na podstawie art. 46 ustawy z dnia 30 kwietnia 1993 roku o narodowych funduszach inwestycyinych i ich prywatyzacji (Dz.U Nr 44, poz.202), nabyła Pani w 1996 roku nieodpłatnie od Skarbu Państwa akcje spółki Polskie Zakłady S.A., których sprzedaż zleciła Pani X Bank S.A..

Dokonując oceny stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia należy stwierdzić, iż zgodnie z treścią art. 9 ust.1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U z 2000r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52 i 52a oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.Za przychody z kapitałów pieniężnych, o których mowa w art. 17 ust. 1 pkt 6 lit. a ustawy o p.d.o.f. uważa się należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, przychody z odpłatnego zbycia udziałów w spółkach mających osobowość prawną oraz papierów wartościowych.

Na mocy art. 52 pkt 1 lit b ustawy o p.d.o.f. ustawodawca zwolnił od podatku dochodowego w okresie od 1 stycznia 2001 roku do dnia 31 grudnia 2003 roku dochody uzyskane z odpłatnego zbycia papierów wartościowych, które są dopuszczone do publicznego obrotu papierami wartościowymi, nabytych na podstawie publicznej oferty lub na giełdzie papierów wartościowych, albo w regulowanym pozagiełdowym wtórnym obrocie publicznym, albo na podstawie zezwolenia udzielonego w trybie art.92 lub 93 przepisów ustawy z dnia z 21 sierpnia 1997 roku - Prawo o publicznym obrocie papierami wartościowymi (Dz.U z 2002r. Nr 49 , poz.447 i Nr 240, poz. 1151 i Nr 170, poz. 1651).

Jednocześnie na podstawie art. 19 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 listopada 2003 roku o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U Nr 202, poz. 1956) przepisów ustawy, o których mowa w art.1, nie stosuje się do dochodów (poniesionych strat) uzyskanych po dniu 31 grudnia 2003 roku z odpłatnego zbycia papierów wartościowych, o których mowa w art.52 pkt 1 lit b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w brzmieniu obowiązującym przed 1 stycznia 2004 roku, pod warunkiem, że papiery te zostały nabyte przed 1 stycznia 2004 roku.W świetle powołanego przepisu na osobach fizycznych, które zbyły papiery wartościowe, nabyte przed 1 stycznia 2004 roku nie ciąży obowiązek składania zeznania o osiągniętym dochodzie pod warunkiem, że papiery wartościowe zostały nabyte na podstawie publicznej oferty lub na giełdzie papierów wartościowych tj. w warunkach wskazanych w art.52 pkt 1 lit b ustawy o p.d.o.f.Niespełnienie w/w warunków wyklucza możliwość objęcia zwolnieniem sprzedaży akcji.

Pojęcie "oferty publicznej" nie zostało zdefiniowane na gruncie prawa podatkowego.Nie budzi jednak wątpliwości, iż oferta publiczna związana jest z definicją publicznego obrotu papierami wartościowymi i przepisami regulującymi ten obrót.Zgodnie z art. 5a pkt 10 ustawy o p.d.o.f. publiczny obrót oznacza obrót, o którym mowa w art. 2 powołanej wyżej ustawy o publicznym obrocie papierami wartościowymi. Publicznym obrotem papierami wartościowymi zgodnie z art.2 w/w ustawy o publicznym obrocie papierami wartościowymi jest proponowanie nabycia lub nabycie emitowanych w serii papierów wartościowych, przy wykorzystaniu środków masowego przekazu albo w inny sposób, jeżeli propozycja skierowana jest do więcej niż 300 osób albo do nie oznaczonego adresata. Jednocześnie ustawodawca określa przypadki, które mimo spełnienia warunków powyższej definicji nie stanowią publicznego obrotu. Do takich wyjątków należy zgodnie z art. 2 ust. 1 pkt 2 w/w ustawy prawo o publicznym obrocie papierami wartościowymi udostępnienie w procesie prywatyzacji przez Skarb Państwa akcji pracownikom danej spółki oraz producentom rolnym, na trwale związanym z przedsiębiorstwem.

Ustawodawca pozbawia ofertę nabycia akcji przez pracowników danej spółki charakteru publicznego.Ponieważ pracownikom spółki Polskie Zakłady udostępniono nieodpłatnie akcje w procesie prywatyzacji, ich nabycie nie stanowiło publicznego obrotu i w konsekwencji nie było nabyciem na podstawie publicznej oferty. Oznacza to, że przepis art. 19 ust.1 pkt 2 ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw nie ma zastosowania do zbycia akcji pracowniczych, nabytych przed 1 stycznia 2004 roku.

Zgodnie art. 45 ust.1 pkt 1a ustawy o p.d.o.f na podatnikach, którzy w 2004 roku uzyskiwali na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej dochody z odpłatnego zbycia akcji pracowniczych ciąży obowiązek w terminie do 30 kwietnia 2005 roku złożenia zeznania PIT-38 o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty)w 2004 roku.Sposób obliczenia dochodu ze zbycia papierów wartościowych określony został w art. 30b ust. 2 pkt 1 powołanej wyżej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Dochodem tym jest różnica między sumą przychodów uzyskanych z tytułu odpłatnego zbycia papierów wartościowych a kosztami uzyskania przychodów, określonymi na podstawie art.22 ust.1f lub 1g, lub art. 23 ust.1 pkt 38, z zastrzeżeniem art. 24 ust.13 i 14 ustawy o p.d.o.f.

Na podstawie imiennych informacji PIT-8C uzyskanych od płatników podatnicy wykazują w wierszu 2 poz. 22 zeznania podatkowego PIT-38 przychody z odpłatnego zbycia papierów wartościowych, a w poz. 23 dotyczącej kosztów uzyskania przychodów wydatki związane np. obsługą rachunku biura maklerskiego.

Szukaj: Filtry
Ładowanie ...