ZD/406-41/PIT/05
Postanowienie o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
z dnia 23 sierpnia 2005
Artykuły przypisane do interpretacji
Kup dostęp i zobacz, do jakich przepisów odnosi się ta interpretacja podatkowa. Znajdź inne potrzebne interpretacje.
Pytanie podatnika:
Czy dochód uzyskany ze sprzedaży akcji pracowniczych, nabytych przed 2004 r. przez pracowników S.A. po cenach preferencyjnych, powinien zostać wykazany w informacji PIT-8C w części E poz. 41, czy w części F w poz. 55?
W dniu 2 czerwca 2005r. Spółka Akcyjna złożyła wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji, co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.
Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż w 1991 roku Jednostka sprzedała pracownikom akcje po cenach preferencyjnych. Pracownicy mogli nabyć akcje po cenach obniżonych o połowę w stosunku do ustalonej ceny akcji. W 2004 roku nastąpił przymusowy wykup akcji przez Spółkę. W lutym 2005 roku Wnioskująca sporządziła dla pracowników oraz dla osób nie będących już pracownikami, informacje PIT-8C, w których wykazała dochód z tytułu sprzedaży akcji (część E poz. 41 informacji PIT-8C). Jednostka przyjęła, iż przychód uzyskany z tytułu sprzedaży akcji podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych w wysokości 19%.
Jednakże jedna z osób, która otrzymała informację PIT-8C zakwestionowała jej poprawność, bowiem uważa, iż przychód z tytułu sprzedaży akcji, zakupionych przed 2004 rokiem podlega zwolnieniu z podatku dochodowego od osób fizycznych. W związku z powyższym zwróciła się do Wnioskującej o korektę informacji PIT-8C.
Wątpliwości Wnioskującej budzi fakt, czy dochód uzyskany ze sprzedaży akcji, nabytych przed 2004 rokiem, powinien zostać wykazany w informacji PIT-8C w części E poz. 41, czy w części F w poz. 55?
Zdaniem Jednostki, uzyskany z tytułu sprzedaży akcji przychód, należy wykazać w informacji PIT-8C, w części E w poz. 41.
Ustosunkowując się do przedstawionej powyżej kwestii, Naczelnik Pierwszego Wielkopolskiego Urzędu Skarbowego w Poznaniu, stwierdza, iż w przedmiotowej sprawie zastosowanie znajduje art. 42a ustawy dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jednolity Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm) w brzmieniu obowiązującym w 2004 r. Stanowi się w nim, iż osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, osoby prawne i ich jednostki organizacyjne oraz jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej, które dokonują wypłaty należności lub świadczeń, o których mowa w art. 20 ust. 1, z wyjątkiem dochodów (przychodów) wymienionych w art. 21, art. 52, art. 52a oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku, od których nie są obowiązane pobierać zaliczki na podatek lub zryczałtowanego podatku dochodowego, są obowiązane sporządzić informację według ustalonego wzoru o wysokości przychodów i w terminie do końca lutego następnego roku podatkowego przekazać podatnikowi oraz urzędowi skarbowemu, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania podatnika, a w przypadku podatników, o których mowa w art. 3 ust. 2a, urzędowi skarbowemu, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy w sprawach opodatkowania osób zagranicznych.
Jednocześnie, zgodnie z regulacją art. 17 ust. 1 pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się m.in. należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane przychody z odpłatnego zbycia udziałów w spółkach mających osobowość prawną oraz papierów wartościowych.
Stosownie do art. 19 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 listopada 2003r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw ( Dz. U. Nr 202, poz. 1956 ), przepisów dotyczących opodatkowania dochodów ze zbycia papierów wartościowych uzyskanych po dniu 31 grudnia 2003r. nie stosuje się do dochodów z odpłatnego zbycia papierów wartościowych, o których mowa w art. 52 ust. 1 lit b, w brzmieniu obowiązującym przed 1 stycznia 2004r., pod warunkiem, że papiery te zostały nabyte przed 1 stycznia 2004r. Zgodnie z powołanym art. 52 ust. 1 lit. b powołanej ustawy podatkowej, zwalnia się od podatku dochodowego dochody m.in. z odpłatnego zbycia papierów wartościowych, które są dopuszczone do publicznego obrotu papierami wartościowymi, nabytych na podstawie publicznej oferty lub na giełdzie papierów wartościowych, albo w regulowanym pozagiełdowym wtórnym obrocie publicznym, albo na podstawie zezwolenia udzielonego w trybie art. 92 i art. 93 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997r. - Prawo o publicznym obrocie papierami wartościowymi. W świetle powyższych przepisów, aby dochód uzyskany ze sprzedaży akcji był zwolniony z podatku dochodowego od osób fizycznych, zbywane akcje muszą być : dopuszczone do obrotu publicznego i nabyte na podstawie publicznej oferty, bądź dopuszczone do publicznego obrotu i nabyte na giełdzie papierów wartościowych, lub dopuszczone do obrotu publicznego i nabyte w regulowanym pozagiełdowym wtórnym obrocie publicznym.
Biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny, stwierdzić należy, iż pracownicy nabyli akcje na podstawie oferty, która nie miała charakteru publicznego, bowiem propozycja nabycia akcji skierowana była do ściśle określonego adresata. Zatem, forma nabycia przez pracowników akcji Spółki nie spełnia wszystkich wymogów określonych w art. 52 ust. 1 lit b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i uzyskany ze zbycia akcji dochód nie będzie podlegał regulacji art. 19 ust.1 pkt 2 ustawy z dnia 12 listopada 2003r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw.
Mając na uwadze powyższe przepisy oraz przedstawiony przez Wnioskującą stan faktyczny, Naczelnik Pierwszego Wielkopolskiego Urzędu Skarbowego w Poznaniu, uprzejmie informuje, iż art. 42a powołanej ustawy podatkowej nakłada na określone podmioty obowiązek sporządzenia informacji PIT-8C. Druk ten nie jest w pełni dokumentem informacji płatniczej, ponieważ sporządzają go wskazane w ustawie podmioty, nie będące płatnikami. Tak więc obowiązkowi temu podlega każdy podmiot, który powziął jakąkolwiek informację na temat dochodów kapitałowych osób fizycznych.
W części E informacji PIT-8C należy wykazać wysokość przychodów uzyskanych danym roku podatkowym z tytułów wymienionych w art. 30b ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz koszty ich uzyskania, a także ich łączną sumę, gdyż dopiero zsumowanie wartości przychodów i kosztów pozwoli na ustalenie dochodu lub straty z kapitałów pieniężnych.
W informacji nie wykazuje się przychodów (dochodów) wolnych od podatku na podstawie art. 21, 52, 52a ustawy oraz dochodów, od których zaniechano poboru podatku na podstawie przepisów ustawy Ordynacja podatkowa.
Reasumując, Naczelnik Pierwszego Wielkopolskiego Urzędu Skarbowego w Poznaniu, uprzejmie informuje, iż działanie Wnioskującej, polegające na wykazaniu w części E w poz. 41 informacji PIT-8C, przychodu uzyskanego z odpłatnego zbycia akcji Spółki jest prawidłowe.
Przedmiotowa interpretacja, co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego dotyczy stanu faktycznego, przedstawionego przez Wnioskującą i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.