PD-III/415-12/13/2004
Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
z dnia 18 października 2004
Artykuły przypisane do interpretacji
Kup dostęp i zobacz, do jakich przepisów odnosi się ta interpretacja podatkowa. Znajdź inne potrzebne interpretacje.
Pytanie podatnika:
Czy poza deklaracją PIT-8A i opłaceniem zryczałtowanego podatku wynikającego z tej deklaracji, Spółka powinna do końca lutego 2005r. przekazać akcjonariuszom imienne informacje PIT-11/8B wykazując w nich kwoty wypłaconych w 2004roku dywidend i zapłaconego z tego tytułu podatku?
Wnoszący zapytanie przedstawił następujący stan faktyczny:
W dniu 30.06.2004r. Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy Spółki podjęło uchwałę o wypłacie akcjonariuszom dywidendy z zysku za rok 2003. Po zatwierdzeniu uchwały przez Sąd w miesiącu sierpniu b.r. Spółka dokonała wypłaty niniejszej dywidendy pomniejszając wcześniej jej kwotę o 19% tytułem zryczałtowanego podatku dochodowego. W dniu 24.08.2004r. złożyła w tut. Urzędzie deklarację PIT-8A, w której wykazała wysokość pobranego zryczałtowanego podatku od wypłaconych dywidend.
W związku z powyższym stawia pytanie: czy poza deklaracją PIT-8A i opłaceniem zryczałtowanego podatku wynikającego z tej deklaracji, Spółka powinna do końca lutego 2005r. przekazać akcjonariuszom imienne informacje PIT-11/8B wykazując w nich kwoty wypłaconych w 2004 roku dywidend i zapłaconego z tego tytułu podatku?
W art. 10 ust. 1 pkt 7 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. Nr 14 z 2000r. poz. 176 z późn. zm. ) wymienia się między innymi jako źródło przychodu, przychody z kapitałów pieniężnych. Za przychody z kapitałów pieniężnych stosownie do treści art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy uważa się dywidendy i inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych, których podstawą uzyskania są udziały (akcje) w spółce mającej osobowość prawną lub spółdzielni. Dochodem (przychodem) z udziału w zyskach osób prawnych w myśl przepisów art. 24 ust. 5 ustawy jest dochód (przychód) faktycznie uzyskany z tego udziału.
Od tych dochodów uzyskanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej zgodnie z art. 30a ust. 1 pkt 4 pobiera się 19% zryczałtowany podatek dochodowy (zryczałtowany podatek pobiera się bez pomniejszania przychodu o koszty uzyskania - art. 30a ust. 6 ustawy).
Osoby prawne wypłacające akcjonariuszom dywidendy z mocy przepisów art. 41 ust 4 ustawy zobowiązane są jako płatnicy do poboru wyżej wymienionego zryczałtowanego podatku dochodowego. Pobrane kwoty podatku zgodnie z art. 42 ust. 1 ustawy przekazują w terminie do dnia 20 miesiąca następującego po miesiącu, w którym pobrano podatek na rachunek urzędu skarbowego, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwego według miejsca swojej siedziby wraz z deklaracją sporządzoną według ustalonego wzoru - PIT 8A. Wzór deklaracji (obowiązujący od dnia 01.01.2004 roku) został określony w załączniku nr 10 do rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 22.12.2003r. w sprawie określenia niektórych wzorów oświadczeń, deklaracji i informacji podatkowych obowiązujących w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych (Dz. U. Nr 224 poz. 2225).
Zgodnie z wytycznymi zawartymi w ust. 7 powołanego wyżej art. 30a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, omawianych dochodów z dywidend nie łączy się z dochodami opodatkowanymi na zasadach określonych w art. 27. Oznacza to, że akcjonariusze będący krajowymi osobami fizycznymi (art. 3 ust. 1 ustawy) uzyskane z tytułu wypłaconych dywidend przychody oraz kwoty pobranego zryczałtowanego podatku nie wykazują w rocznych zeznaniach podatkowych.
W świetle powyższych unormowań ustawodawca nie przewidział dla płatników dodatkowego obowiązku sporządzania dla tych podatników imiennych informacji o uzyskanych przez nich dochodach z dywidend oraz pobranym zryczałtowanym podatku dochodowym.
Nieco odmienne postępowanie określa ustawa dla płatników w stosunku do akcjonariuszy nie mających miejsca zamieszkania na terenie Rzeczpospolitej Polskiej. Zwrócić należy uwagę, że w przypadku wypłaty dywidendy osobom zagranicznym przy poborze zryczałtowanego podatku dochodowego również mają zastosowanie przepisy art. 30a ust 1 ustawy jednakże z uwzględnieniem warunków określonych w ust. 2 tego artykułu. Ponadto w przypadku osób zagranicznych art. 42 ust. 2 pkt 2 ustawy nakłada na płatników zryczałtowanego podatku dochodowego obowiązek sporządzenia imiennej informacji o wysokości przychodu (dochodu) uzyskanego przez osoby fizyczne nie mające w Polsce miejsca zamieszkania IFT-1-1/IFT-1R (wzór deklaracji został określony w załączniku nr 19 do wyżej powołanego rozporządzenia). Informację należy przesłać podatnikom do końca lutego roku następującego po roku podatkowym oraz urzędom skarbowym, którymi kierują naczelnicy urzędów skarbowych właściwych w sprawach opodatkowania osób zagranicznych.
Z uwagi na powyższe Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Kaliszu stwierdza, że wyrażone w piśmie stanowisko Spółki jest prawidłowe przy założeniu, że dywidendy zostały wypłacone wyłącznie akcjonariuszom zamieszkującym na terenie Polski.
Informacji udzielono w oparciu o stan faktyczny przedstawiony w zapytaniu, zgodnie ze stanem prawnym obowiązującym w dniu jej sporządzenia.