• Postanowienie o zakresie ...
  03.07.2024

1472/DPC/415-33/06/PK

Postanowienie o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
z dnia 6 lipca 2006

Artykuły przypisane do interpretacji

Do tego artykulu posiadamy jeszcze 100 interpretacje.
Kup dostęp i zobacz, do jakich przepisów odnosi się ta interpretacja podatkowa. Znajdź inne potrzebne interpretacje.

Pytanie podatnika:

Jak w przypadku gdy spółka matka przekuje pracownikom spółki córki akcje i opcje na akcje określić moment powstania przychodu?

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że 100% udziałowiec Spółki, podmiot prawa niemieckiego wprowadził plany motywacyjne w ramach których pracownicy Spółki otrzymują opcje na akcje lub obligacje, które również mogą być zamienione na akcje. Zarówno opcje jak i obligacje są imienne i niezbywalne. Spółka ponosi na rzecz podmiotu niemieckiego koszty organizacji i uczestnictwa swoich pracowników w ww. planach.

W związku z powyższym Spółka zwraca się z prośbą o udzielenie odpowiedzi na pytanie czy po jej stronie występują jakiekolwiek obowiązki płatnika podatku dochodowego od osób fizycznych w następujących sytuacjach:

1. w momencie realizacji opcji na akcje/obligacji zamiennych na akcje i objęcia akcji przez jej pracowników po cenie niższej od wartości rynkowej akcji;

2. w momencie odpłatnego zbycia akcji przez jej pracowników.

Spółka stoi na stanowisku, iż w pierwszym przypadku nie ciążą na niej obowiązki płatnika ze względu na fakt, iż po stronie pracownika nie powstaje przychód. Zaś w drugim przypadku, zdaniem Spółki, nie ciążą na niej obowiązki płatnika ze względu na fakt, iż zgodnie z przepisami o podatku dochodowym od osób fizycznych to na podatnikach ciąży obowiązek rozliczenia dochodów osiągniętych z tego tytułu.

Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego nie podziela w pełni stanowiska Spółki i wyjaśnia:

Ze względu na fakt, iż podatnicy o których mowa we wniosku są pracownikami wnioskodawcy, to wszelkie dochody przez nich otrzymywane od Spółki stanowić będą co do zasady przychody ze stosunku pracy. Obowiązki płatnika w zakresie przychodów ze stosunku pracy reguluje art. 31 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. Nr 14 z 2000r. poz. 176 ze zm.), który stanowi iż osoby fizyczne, osoby prawne oraz jednostki organizacyjne nie posiadające osobowości prawnej, zwane dalej "zakładami pracy", są obowiązane jako płatnicy obliczać i pobierać w ciągu roku zaliczki na podatek dochodowy od osób, które uzyskują od tych zakładów przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej lub spółdzielczego stosunku pracy, zasiłki pieniężne z ubezpieczenia społecznego wypłacane przez zakłady pracy. Z treści tego przepisu wynika, iż warunkiem istnienia obowiązków płatnika dla określonego podmiotu jest fakt dokonywania świadczeń przez ten podmiot na rzecz osób będących pracownikami tego podmiotu. W związku z tym w przedmiotowym stanie faktycznym na Spółce mogłyby ciążyć obowiązki płatnika jedynie w sytuacji gdyby to ona przekazywała opcje i obligacje w ramach poszczególnych programów. Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika iż podmiotem przekazującym ww. świadczenia jest podmiot zagraniczny, a Spółka jest jedynie obciążana kosztami tych świadczeń w terminie późniejszym.

Również w przypadku odpłatnego zbycia akcji przez pracowników Spółki nie będą na niej ciążyć obowiązki płatnika. Wynika to z faktu, iż ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych w zakresie zbycia akcji, przewiduje takie obowiązki jedynie w przypadku odpłatnego zbycia akcji na rzecz spółki celem ich umorzenia. Ze względu na fakt, iż akcje nie zostały wyemitowane przez Spółkę, a przez podmiot niemiecki i to ten podmiot a nie Spółka będzie ewentualnie wypłacać wynagrodzenie za to odpłatne zbycie, to taka sytuacja nie powstanie.

Reasumując, na Spółce nie będą ciążyć obowiązki płatnika wynikające z ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ze względu na fakt, iż nie jest ona podmiotem wypłacającym przedmiotowe świadczenia.

Szukaj: Filtry
Ładowanie ...