• Interpretacja indywidualn...
  15.06.2024

ILPB2/415-601/10-4/ES

Interpretacja indywidualna
z dnia 21 maja 2010

Artykuły przypisane do interpretacji

Do tego artykulu posiadamy jeszcze 223 interpretacje.
Kup dostęp i zobacz, do jakich przepisów odnosi się ta interpretacja podatkowa. Znajdź inne potrzebne interpretacje.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. u. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. u. z 2007 r. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pani przedstawione we wniosku z dnia 3 lutego 2010 r. (data wpływu do Biura Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie - 16 lutego 2010 r.) uzupełnionym pismami z dnia 29 kwietnia 2010 r. (data wpływu - 4 maja 2010 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania przychodu ze sprzedaży gruntu rolnego nabytego w drodze spadku – jest nieprawidłowe.

Uzasadnienie

W dniu 5 lutego 2010 r. Wnioskodawczyni złożyła do Izby Skarbowej we Wrocławiu Ośrodka Zamiejscowego w Legnicy wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w zakresie opodatkowania przychodu ze sprzedaży gruntu rolnego nabytego w drodze spadku.

Pismem z dnia 10 lutego 2010 r. nr LG PD / 077-1 /10 Dyrektor Izby Skarbowej we Wrocławiu Ośrodek Zamiejscowy w Legnicy, stosownie do postanowień art. 170 § 1 w związku z art. 15 ust. 1 ustawy Ordynacja podatkowa przekazał zgodnie z właściwością wniosek Zainteresowanej do rozpatrzenia Dyrektorowi Izby Skarbowej w Poznaniu.

Natomiast w dniu 5 lutego 2010 r. Wnioskodawczyni złożyła do Urzędu Skarbowego w Górze drugi wniosek (o tożsamej treści) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w zakresie opodatkowania sprzedaży gruntu rolnego nabytego w drodze spadku.

Pismem z dnia 11 lutego 2010 r. nr PD I/412-2/10. Naczelnik Urzędu Skarbowego w Górze zgodnie z art. 14b § 1 i § 6, art. 15 i art. 16 ustawy Ordynacja podatkowa oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego przekazał zgodnie z właściwością rzeczową wniosek Zainteresowanej do rozpatrzenia Dyrektorowi Izby Skarbowej w Poznaniu.

Analiza wniesionych przez Wnioskodawczynię wniosków o udzielenie pisemnych interpretacji przepisów prawa podatkowego, wykazała identyczność treści przedmiotowych dokumentów.

Jednakże przedmiotowe wnioski nie spełniały wymogów formalnych, o których mowa w art. 14b § 3 i § 4 oraz art. 14f § 1 ustawy Ordynacja podatkowa, w związku z czym, pismem z dnia 29 kwietnia 2010 r. nr ILPB2/415-242/10-2/ES na podstawie art. 169 § 1 w związku z art. 14h tej ustawy, wezwano Zainteresowaną do usunięcia braków w terminie 7 dni od dnia doręczenia wezwania pod rygorem pozostawienia wniosków bez rozpatrzenia.

Ponadto tut. Organ zwrócił się o wyjaśnienie, czy wyżej wymienione tożsame wnioski mają być przedmiotem odrębnych rozstrzygnięć, czy też należy je potraktować jako jeden wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej prawa podatkowego.

Wezwanie wysłano w dniu 23 kwietnia 2010 r. (skuteczne doręczenie nastąpiło w dniu 26 kwietnia 2010 r.), natomiast w dniu 4 maja 2010 r. (data nadania 29 kwietnia 2010 r.) do tut. Organu wpłynęła odpowiedź na ww. wezwanie, w której Wnioskodawczyni uzupełniła wniosek z dnia 3 lutego 2010 r. złożony do Urzędu Skarbowego w Górze (data wpływu do Biura Krajowej Informacji Podatkowej – 16 lutego 2010 r.) wskazując jednocześnie, że rezygnuje z rozpatrzenia wniosku z dnia 3 lutego 2010 r. złożonego do Izby Skarbowej we Wrocławiu Ośrodka Zamiejscowego w Legnicy (data wpływu do Biura Krajowej Informacji Podatkowej – 15 lutego 2010 r.).

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

W dniu 16 września 2006 r. zmarła ciotka Wnioskodawczyni, która w testamencie zapisała znajomej całe gospodarstwo wraz z gruntami. w testamencie tym spadkodawczyni zobowiązała znajomą do przekazania Zainteresowanej części gruntów rolnych o pow. O,62 ha, określonych jako rola, łąka i las.

Wnioskodawczyni wyjaśniła, iż spadkobierczyni wykonała zobowiązanie zawarte w testamencie.

W dniu 7 marca 2008 r. na podstawie aktu notarialnego przeniosła ona na Zainteresowaną własność ww. nieruchomości. Dodała Ona, że w takim stanie w jakim tą nieruchomość otrzymała – sprzedała osobie fizycznej w 2009 r.

Ponadto Wnioskodawczyni poinformowała, iż nie wie w jakim celu została nabyta przedmiotowa nieruchomość i na co zostanie ona przeznaczona.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy sprzedaż nieruchomości, o której mowa powyżej podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych...

Zdaniem Wnioskodawczyni, prawo do działki nabyła w 2006 r. kiedy otwarto testament.

Uważa Ona, że nie jest zobowiązana do zapłaty podatku dochodowego od osób fizycznych w związku z transakcją sprzedaży, bowiem nieruchomości nabyte w 2006 r. (z mocy ustawy) nie podlegają opodatkowaniu.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawczyni w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za nieprawidłowe.

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. u. z 2010 r., Nr 51 poz. 307 ze zm.), opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Na podstawie art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)–c) ww. ustawy, jednym ze źródeł przychodów jest odpłatne zbycie:

1. nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,

2. spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,

3. prawa wieczystego użytkowania gruntów,

- jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.

Z dniem 1 stycznia 2009 r. uległy zmianie zasady opodatkowania przychodów uzyskanych z tytułu odpłatnego zbycia nieruchomości.

Jednak w myśl art. 8 ust. 1 ustawy z dnia 6 listopada 2008 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw (Dz. u. z 2009 r. Nr 209, poz. 1316), do przychodu (dochodu) z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)–c) ustawy zmienianej w art. 1 (ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych), nabytych lub wybudowanych (oddanych do użytkowania) w okresie od dnia 1 stycznia 2007 roku do dnia 31 grudnia 2008 r., stosuje się zasady określone w ustawie zmienianej w art. 1, w brzmieniu obowiązującym na dzień 31 grudnia 2008 r.

Zapis jest instytucją regulowaną przepisami zawartymi w księdze czwartej ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. u. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zm.) dotyczącej spadków.

Z treści art. 925 Kodeksu cywilnego wynika, że jedynie spadkobierca nabywa spadek z chwilą otwarcia spadku, a więc w momencie śmierci spadkodawcy.

Art. 968 § 1 Kodeksu cywilnego stanowi natomiast, że spadkodawca może przez rozrządzenie testamentowe zobowiązać spadkobiercę ustawowego lub testamentowego do spełnienia określonego świadczenia majątkowego na rzecz oznaczonej osoby (zapis).

Zgodnie z art. 970 Kodeksu cywilnego, w braku odmiennej woli spadkodawcy zapisobierca może żądać wykonania zapisu niezwłocznie po ogłoszeniu testamentu.

Otwarcie testamentu nie powoduje więc nabycia przez zapisobiercę prawa własności rzeczy będącej przedmiotem zapisu, a jedynie nabycie roszczenia o wykonanie zapisu. Nabycie rzeczy będącej przedmiotem zapisu następuje dopiero z chwilą wykonania zapisu, tj. przeniesienia własności.

Odnosząc postanowienia cytowanych wyżej przepisów do rozpoznawanej sprawy, należy stwierdzić, że nabycie przez Wnioskodawczynię prawa własności nieruchomości nastąpiło nie w momencie otwarcia testamentu w 2006 r., ale dopiero w chwili przeniesienia własności nieruchomości przez spadkobiercę, co miało miejsce w 2008 r.

Z uwagi na fakt, iż nieruchomość gruntową Zainteresowana nabyła w 2008 r. - w rozpatrywanej sprawie znajdą zastosowanie przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w brzmieniu obowiązującym od dnia 1 stycznia 2007 r. do dnia 31 grudnia 2008 r.

W myśl art. 30e ust. 1 i 4 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, od dochodu z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) podatek dochodowy wynosi 19% podstawy obliczenia podatku i jest płatny w terminie złożenia zeznania za rok podatkowy, w którym nastąpiło odpłatne zbycie.

Podstawą obliczenia podatku, o której mowa w ust. 1, jest dochód stanowiący różnicę pomiędzy przychodem z odpłatnego zbycia nieruchomości lub praw określonym zgodnie z art. 19, a kosztami ustalonymi zgodnie z art. 22 ust. 6c i 6d, powiększoną o sumę odpisów amortyzacyjnych, o których mowa w art. 22h ust. 1 pkt 1, dokonanych od zbywanych nieruchomości lub praw.

Natomiast w świetle przepisu art. 19 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych przychodem z odpłatnego zbycia nieruchomości jest ich wartość wyrażona w cenie określonej w umowie, pomniejszona o koszty odpłatnego zbycia. Jeżeli jednak cena, bez uzasadnionej przyczyny, znacznie odbiega od wartości rynkowej tych rzeczy lub praw, przychód ten określa organ podatkowy lub organ kontroli skarbowej w wysokości wartości rynkowej, którą zgodnie z ust. 3 tegoż artykułu określa się na podstawie cen rynkowych stosowanych w obrocie rzeczami lub prawami tego samego rodzaju i gatunku, z uwzględnieniem w szczególności ich stanu i stopnia zużycia oraz czasu i miejsca odpłatnego zbycia.

Biorąc powyższe pod uwagę należy stwierdzić, że przychód uzyskany przez Wnioskodawczynię ze sprzedaży przedmiotowej nieruchomości gruntowej podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, o którym mowa w art. 30e ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, bowiem odpłatne zbycie zostało dokonane przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło jej nabycie, tj. w 2008 r.

Jednocześnie tut. Organ informuje, iż dokumenty dołączone przez Zainteresowaną do wniosku nie podlegają analizie i weryfikacji w ramach postępowania o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego.

Ponadto tut. Organ informuje, iż w zakresie opodatkowania przychodu ze sprzedaży gruntu rolnego nabytego w drodze spadku w odniesieniu do wniosku złożonego do Izby Skarbowej we Wrocławiu Ośrodka Zamiejscowego w Legnicy w dniu 21 maja 2010 r. wydane zostało odrębne rozstrzygnięcie nr ILPB2/415-242/10-4/ES.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Zainteresowaną i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w we Wrocławiu, ul. Św. Mikołaja 78/79, 50-126 Wrocław po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. u. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Szukaj: Filtry
Ładowanie ...