IPPB1/415-1299/08-2/ES
Interpretacja indywidualna
z dnia 9 lutego 2009
Artykuły przypisane do interpretacji
Kup dostęp i zobacz, do jakich przepisów odnosi się ta interpretacja podatkowa. Znajdź inne potrzebne interpretacje.
INTERPRETACJA INDYWIDUALNA
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana, przedstawione we wniosku z dnia 13 listopada 2008 r. (data wpływu 17 listopada 2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości opodatkowania podatkiem liniowym dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej uzyskanych w roku 2008 - jest nieprawidłowe.
Uzasadnienie
W dniu 17 listopada 2008 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości opodatkowania podatkiem liniowym dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej uzyskanych w roku 2008.
W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.
W dniu 29 września 2004 r. rozpoczął Pan prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej i zadeklarował jej opodatkowanie podatkiem liniowym. W latach 2005-2006 pracował Pan na podstawie umowy o pracę na rzecz pracodawcy niemieckiego. Umowa ta rozwiązana została w dniu 31 października 2006 r.
W roku 2007 r., w ramach pozarolniczej działalności gospodarczej, świadczył Pan usługi na rzecz tego pracodawcy. W wyniku nieznajomości przepisów, za rok 2007 rozliczył się Pan w formie podatku liniowego, a nie zgodnie z przepisami wg skali podatkowej. Nieprawidłowość ta została przez Pana zauważona i zgłoszona przed kontrolą podatkową w połowie 2008 r. Przeprowadzona kontrola potwierdziła nieprawidłowość rozliczenia roku 2007 podatkiem liniowym.
W związku z powyższym, w sierpniu 2008 r. złożył Pan korektę zeznania rocznego PIT-36 za 2007 r., oraz uregulował różnicę w należnym podatku wraz z odsetkami.
W roku 2008, w ramach prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej, nadal świadczy Pan usługi na rzecz byłego pracodawcy.
W związku z powyższym zadano następujące pytanie.
Czy w 2008 roku możliwe jest opodatkowanie przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej podatkiem liniowym...
Zdaniem Wnioskodawcy, w roku 2008 możliwe jest rozliczenie przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej podatkiem liniowym, gdyż oświadczenie o formie opodatkowania złożone zostało już w roku 2004.
W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za nieprawidłowe.
Zgodnie z art. 9a ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z zm.), dochody osiągnięte przez podatników z pozarolniczej działalności gospodarczej, są opodatkowane na zasadach określonych w art. 27, z zastrzeżeniem ust. 2 i 3, chyba że podatnicy złożą właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego pisemny wniosek lub oświadczenie o zastosowanie form opodatkowania określonych w ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym. Podatnicy, z zastrzeżeniem ust. 3, mogą wybrać sposób opodatkowania dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej na zasadach określonych w art. 30c. W tym przypadku są obowiązani do złożenia właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego do dnia 20 stycznia roku podatkowego pisemnego oświadczenia o wyborze tego sposobu opodatkowania, a jeżeli podatnik rozpoczyna prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej w trakcie roku podatkowego - do dnia poprzedzającego dzień rozpoczęcia tej działalności, nie później jednak niż w dniu uzyskania pierwszego przychodu (art. 9a ust. 2).
Stosownie do treści przepisu art. 9a ust. 8 ww. ustawy, wybór sposobu opodatkowania dokonany w oświadczeniu, o którym mowa w ust. 7, dotyczy również lat następnych, chyba że podatnik, w terminie do dnia 30 listopada roku poprzedzającego rok podatkowy, zawiadomi w formie pisemnej właściwego naczelnika urzędu skarbowego o rezygnacji z tego sposobu opodatkowania
Zgodnie z art. 30c ust. 1 ww. ustawy podatek dochodowy od dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej lub działów specjalnych produkcji rolnej uzyskanych przez podatników, o których mowa w art. 9a ust. 2 lub ust. 7, z zastrzeżeniem art. 29, 30, 30d i art. 44 ust. 4, wynosi 19% podstawy obliczenia podatku.
Jednakże wybór tej metody opodatkowania podlega ustawowemu ograniczeniu. W myśl art. 9a ust. 3 ww. ustawy jeżeli podatnik, który wybrał sposób opodatkowania, o którym mowa w ust. 2, uzyska z działalności gospodarczej prowadzonej samodzielnie lub z tytułu prawa do udziału w zysku spółki niemającej osobowości prawnej przychody ze świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy, odpowiadających czynnościom, które podatnik lub co najmniej jeden ze wspólników:
wykonywał w roku poprzedzającym rok podatkowy, lub
wykonywał lub wykonuje w roku podatkowym
w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy, podatnik ten traci w roku podatkowym prawo do opodatkowania w sposób określony w art. 30c i jest obowiązany do wpłacenia zaliczek od dochodu osiągniętego od początku roku, obliczonych przy zastosowaniu skali podatkowej, o której mowa w art. 27 ust. 1, oraz odsetek za zwłokę od zaległości z tytułu tych zaliczek.
Zgodnie z powyższym, możliwość opodatkowania dochodu z działalności gospodarczej w sposób określony w art. 30c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych jest wyłączona w stosunku do podatników, którzy uzyskują przychód z działalności gospodarczej z tytułu świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy i usługi te są tożsame z czynnościami, które podatnik, lub w przypadku spółki przynajmniej jeden z jego wspólników, wykonywał lub wykonuje na rzecz tegoż pracodawcy w roku podatkowym lub w roku poprzedzającym ten rok w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy.
Z powołanych przepisów oraz z przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego wynika, iż umowa o pracę z niemieckim pracodawcą rozwiązana została w roku 2006 i w ramach prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej w 2007 r. świadczył Pan usługi na rzecz byłego pracodawcy. Skoro w roku poprzedzającym rok 2007 wykonywał Pan usługi na rzecz podmiotu, u którego w roku poprzedzającym (2006) był Pan zatrudniony na umowę o pracę, to w roku 2007 nie miał Pan prawa do rozliczenia dochodów z działalności gospodarczej podatkiem liniowym. Zobowiązany więc był Pan do opodatkowania tych dochodów zgodnie z art. 27 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Powyższe ograniczenie, związane z zatrudnieniem w roku 2006 nie dotyczy dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej uzyskiwanych w 2008 roku, nawet jeżeli związane są one z wykonywaniem usług na rzecz byłego pracodawcy (oczywiście, o ile nie było zatrudnienia w roku podatkowym lub poprzedzającym).
Jednakże, jak wskazano powyżej, podatnicy, mogą wybrać sposób opodatkowania dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej na zasadach określonych w art. 30c pod warunkiem, iż złożą właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego do dnia 20 stycznia roku podatkowego pisemne oświadczenie o wyborze tego sposobu opodatkowania.
Niezłożenie w odpowiednim czasie oświadczenia o wyborze opodatkowania według stawki 19% powoduje, w przypadku podatników kontynuujących pozarolniczą działalność gospodarczą, opodatkowanie na dotychczasowych zasadach.
Z uwagi na to, iż w roku 2007 dochody z działalności gospodarczej opodatkowane były wg skali podatkowej, prawo do opodatkowania dochodów tych dochodów tzw. podatkiem liniowym, przysługiwałoby Panu w przypadku złożenia właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego do dnia 20 stycznia roku podatkowego pisemnego oświadczenia o wyborze tego sposobu opodatkowania.
Ponieważ, jak wynika z wniosku, takiego oświadczenia na rok 2008 Pan nie złożył, to nie ma Pan prawa do opodatkowania dochodów z tej działalności za rok 2008 r., tzw. podatkiem liniowym.
Nieprawidłowe jest zatem stanowisko, że ma Pan prawo do opodatkowania w tej formie, z uwagi na złożenie w 2004 r. oświadczenia. Wyjaśnić bowiem należy, że w związku z wyłączeniem w 2006 i 2007 r. - z mocy ustawy - prawa do opodatkowania w tej formie nie ma ciągłości opodatkowania podatkiem liniowym.
Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.
Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi, ul. Piotrkowska 135, 90-434 Łódź po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).
Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.