• Postanowienie o zakresie ...
  08.07.2024

DF/415-23/05/MS

Postanowienie o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
z dnia 22 marca 2005

Artykuły przypisane do interpretacji

Do tego artykulu posiadamy jeszcze 369 interpretacje.
Kup dostęp i zobacz, do jakich przepisów odnosi się ta interpretacja podatkowa. Znajdź inne potrzebne interpretacje.

Pytanie podatnika:

Czy Biuro Maklerskie zobowiązane jest do pobrania zaliczki na podatek dochodowy od sprzedaży akcji pracowniczych?

P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005 roku Nr 8, poz. 60) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 22 lutego 2005 roku o udzielenie pisemnej informacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie poboru zaliczek (podatku) na podatek dochodowy od osób fizycznych

stwierdzam, że:

stanowisko przedstawione w tym wniosku jest nieprawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego.

Uzasadnienie

Z pisma podatnika wynika, iż 4 lutego 2005 roku sprzedał, za pośrednictwem biura maklerskiego, akcje pracownicze spółki akcyjnej. W związku z tym podatnik ma wątpliwości co do poboru zaliczek (podatku) na podatek dochodowy od osób fizycznych. Zdaniem podatnika to biuro maklerskie pobierze zaliczkę na podatek dochodowy, a podatnikowi przekaże kwotę ze sprzedaży pomniejszoną o zaliczkę. Do zbywającego akcje będzie należało jedynie złożenie zeznania na druku PIT-38 w terminie do 30 kwietnia 2006 roku.

Według art. 30b ust. 1 i ust. 2 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 roku Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) od dochodów uzyskanych z odpłatnego zbycia papierów wartościowych lub pochodnych instrumentów finansowych, i z realizacji praw z nich wynikających oraz z odpłatnego zbycia udziałów w spółkach mających osobowość prawną oraz z tytułu objęcia udziałów (akcji) w spółkach mających osobowość prawną albo wkładów w spółdzielniach w zamian za wkład niepieniężny w postaci innej niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część, podatek dochodowy wynosi 19% uzyskanego dochodu. Dochodem, o którym mowa w ust. 1, jest różnica między sumą przychodów uzyskanych z realizacji praw wynikających z papierów wartościowych, o których mowa w art. 3 ust. 3 ustawy o publicznym obrocie papierami wartościowymi, a kosztami uzyskania przychodów, określonymi na podstawie art. 23 ust. 1 pkt 38a -osiągnięta w roku podatkowym.

Przepis art. 39 ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych stanowi, iż osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, osoby prawne i ich jednostki organizacyjne oraz jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej są obowiązane, w terminie do końca lutego roku następującego po roku podatkowym, przesłać podatnikowi oraz urzędowi skarbowemu, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania podatnika, a w przypadku podatnika, o którym mowa w art. 3 ust. 2a, urzędowi skarbowemu, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy w sprawach opodatkowania osób zagranicznych - imienne informacje o wysokości dochodu, o którym mowa w art. 30b ust. 2, sporządzone według ustalonego wzoru. Wzór informacji o przychodach z innych źródeł oraz o niektórych dochodach z kapitałów pieniężnych (PIT-8C) został określony w załączniku nr 15 do rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 grudnia 2003 roku w sprawie określenia niektórych wzorów oświadczeń, deklaracji i informacji podatkowych obowiązujących w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych (Dz. U. z 2003 roku Nr 224, poz. 2225 z późn. zm.). Z kolei żaden przepis ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie nakłada na podmioty wskazane w powyższym przepisie obowiązku poboru zaliczek (podatku) na podatek dochodowy od osób fizycznych trakcie roku podatkowego.

Obowiązek wpłacania zaliczek i składania deklaracji podatkowych o wysokości uzyskanego dochodu z odpłatnego zbycia akcji, obligacji lub innych papierów wartościowych w trakcie roku podatkowego nie dotyczy również podatników osiągających dochody z tego tytułu, gdyż zapisem art. 1 pkt 38 lit. s) ustawy z dnia 12 listopada 2003 roku o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 202, poz. 1056) został uchylony art. 44 ust. 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym w 2003 roku, nakładający na podatników osiągających dochody z odpłatnego zbycia akcji obowiązek wpłacenia zaliczki miesięcznej w wysokości 19% dochodu oraz składania deklaracji PIT-13 we wskazanym w tym przepisie terminie.

Stosownie do art. 45 ust. 1a pkt 1 w/w ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w terminie określonym w ust. 1 (tj. do dnia 30 kwietnia roku następującego po roku podatkowym) podatnicy są obowiązani składać urzędom skarbowym odrębne zeznania, według ustalonych wzorów, o wysokości osiągniętego w roku podatkowym dochodu (poniesionej straty) z kapitałów opodatkowanych na zasadach określonych w art. 30b. Aktualnie obowiązujący wzór zeznania o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) w roku podatkowym (PIT-38) przeznaczonego dla podatników, którzy w roku podatkowym uzyskali na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej przychody określone w art. 45 ust. 1a pkt 1, stanowi załącznik nr 4 do rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 28 czerwca 2004 roku w sprawie określenia wzorów rocznego obliczenia podatku oraz zeznań podatkowych obowiązujących w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych (Dz. U. Nr 150, poz. 1576 z późn. zm.). Wzór zeznania (PIT-38) o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) w roku podatkowym nie zawiera pozycji, w które można byłoby wpisać kwotę zaliczek pobranych przez płatnika lub wpłaconych przez podatnika w trakcie roku podatkowego, którego dotyczy zeznanie.

W myśl art. 45 ust. 4 pkt 2 cyt. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w terminie określonym w ust. 1, z zastrzeżeniem ust. 7, podatnicy są obowiązani wpłacić należny podatek dochodowy wynikający z zeznania, o którym mowa w ust. 1a pkt 1 (czyli 19% dochodu uzyskanego z odpłatnego zbycia papierów wartościowych). Oznacza to, iż termin dokonania wpłaty należnego podatku dochodowego jest taki sam jak termin złożenia zeznania o wysokości dochodu osiągniętego w roku podatkowym i przypada na 30 kwietnia roku następującego po roku podatkowym, a obowiązek uregulowania podatku spoczywa na osobie, która uzyskała dochód z kapitałów opodatkowanych na zasadach określonych w art. 30b cyt. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Szukaj: Filtry
Ładowanie ...