• Postanowienie o zakresie ...
  06.11.2024

1409/PDF/413-i-7/06/JS

Postanowienie o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
z dnia 27 lutego 2006

Artykuły przypisane do interpretacji

Do tego artykulu posiadamy jeszcze 369 interpretacje.
Kup dostęp i zobacz, do jakich przepisów odnosi się ta interpretacja podatkowa. Znajdź inne potrzebne interpretacje.

Pytanie podatnika:

Czy w przypadku odpłatnego zbycia częściowo odpłatnie nabytych świadczeń powstały przychód stanowi koszt uzyskania przychodu z tytułu odpłatnego zbycia posiadanych akcji?

Na podstawie art. 216 par. 1 oraz art. 14a par. 1 i par. 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (j.t. Dz.U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 z późn.zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Legionowie

orzeka

Zgadzam się z Pani stanowiskiem, iż w przypadku odpłatnego zbycia częściowo odpłatnie nabytych świadczeń powstały przychód stanowi koszt uzyskania przychodu z tytułu odpłatnego zbycia posiadanych akcji.

W dniu 16.01.2006r. ( data wpływu do tut. Urzędu) wpłynęło do tut. Urzędu zapytanie, w którym przedstawiła Pani następujący stan faktyczny: Jako pracownik spółki X nabyła Pani akcje po cenie preferencyjnej po 5 zł za sztukę (niżej od rynkowej), które wcześniej spółka X po cenie 13,98zł zakupiła jako własne. W sytuacji, gdy spółka X kupił akcje własne, a następnie sprzedała je po cenie preferencyjnej, nabywca tych akcji otrzymuje od spółki świadczenie częściowo odpłatne. Wartość pieniężną takiego świadczenia stanowi różnica pomiędzy ceną rynkową a odpłatnością ponoszoną przez podatnika. W tym przypadku spółka X powyższą różnicę 8,98zł za jedną akcję razy ilość nabytych akcji potraktowała jako świadczenie poniesione przez Panią i zgodne z przepisami doliczyła do Pani przychodu, naliczając i pobierając, jako płatnik, stosowne składki na ubezpieczenie społeczne oraz zaliczkę na podatek dochodowy od osób fizycznych. Na tle podanych faktów formułuje Pani stanowisko, iż przychód ten, stanowi koszt uzyskania przychodu z tytułu odpłatnego zbycia posiadanych akcji.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Legionwie informuje, że stosownie do art. 30b ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (j.t. Dz.U z 2000r. Nr 14, poz. 176 z poźn.zm.) od dochodów uzyskanych z odpłatnego zbycia papierów wartościowych lub pochodnych instrumentów finansowych i z realizacji praw z nich wynikających oraz z odpłatnego zbycia udziałów w spółkach mających osobowość prawną oraz z tytułu objęcia udziałów (akcji) w spółkach mających osobowość prawną albo wkładów w spółdzielniach w zamian za wkład nipieniężny w postaci innej niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowaną część podatek dochodowy wynosi 19% uzyskanego dochodu.Zgodnie z art. 30b ust. 2 pkt. 1 ustawy dochodem, o którym mowa w ust. 1 jest różnica między sumą przychodów uzyskanych z tytułu odpłatnego zbycia papierów wartościowych a kosztami uzyskania przychodów, określonymi na podstawie art. 22 ust. 1f lub ust. 1g, lub art. 23 ust. 1 pkt. 38. Zgodnie z generalną zasadą ustalania kosztów uzyskania przychodów, określoną w art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych - kosztami uzyskania przychodów są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem określonych w art. 23 tej ustawy. Przy czym zauważyć należy iż art. 23 ust. 1 pkt. 38 określa, iż za koszty uzyskania przychodów nie uważa się wydaków na objęcie lub nabycie udziałów albo wkładów w spółdzielni, udziałów albo akcji w spółce mającej osobowość prawną oraz innych papierów wartościowych, a także wydatków na nabycie tytułów uczestnictwa lub jednostek uczestnictwa w funduszach kapitałowych; wydatki takie są jednak kosztem uzyskania przychodu przy usalenia dochodu z odpłatnego zbycia tych wkładów, udziałów, akcji oraz innych papierów wartościowych, w tym dochodu z tytułu wykupu przez eminenta papierów wartościowych, a także umorzenia tytułów uczestnictwa lub jednostek uczestnictwa w funduszach kapitałowych.

Szukaj: Filtry
Ładowanie ...