ILPB2/415-1007/09-2/ES
Interpretacja indywidualna
z dnia 12 stycznia 2010
Artykuły przypisane do interpretacji
Kup dostęp i zobacz, do jakich przepisów odnosi się ta interpretacja podatkowa. Znajdź inne potrzebne interpretacje.
INTERPRETACJA INDYWIDUALNA
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana przedstawione we wniosku z dnia 15 października 2009 r. (data wpływu 19 października 2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania przychodów uzyskiwanych z funduszy inwestycyjnych – jest prawidłowe.
Uzasadnienie
W dniu 19 października 2009 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania przychodów uzyskiwanych z funduszy inwestycyjnych w Polsce.
W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.
Wnioskodawca jest zatrudniony na podstawie umowy o pracę na statku morskim noszącym banderę duńską. Siedziba i miejsce faktycznego zarządu przedsiębiorstwa, w którym pracuje Zainteresowany, znajdują się w Danii. Jego miejsce zamieszkania dla celów podatkowych jest w Polsce. W Polsce nie ma źródeł przychodu.
Ponadto Wnioskodawca wyjaśnił, iż zamierza nabyć w Polsce mieszkanie na wynajem. Dochód z wynajmu tego mieszkania planuje opodatkować w formie ryczałtu. Zamierza także osiągać przychody z funduszy inwestycyjnych (zarówno otwartych jak i zamkniętych), których udziały/certyfikaty zakupi w Polsce.
W związku z powyższym zadano następujące pytania w zakresie opodatkowania przychodów uzyskiwanych z funduszy inwestycyjnych.
Czy dochód z funduszy inwestycyjnych, od którego przy wykupie/umorzeniu udziałów pobierany jest 19% podatek, powinien być wykazany w zeznaniu rocznym...
Jakie obowiązki podatkowe ma Wnioskodawca, w przypadku zaistnienia wyżej wymienionych zdarzeń...
Zdaniem Wnioskodawcy, dochody z funduszy, które pobierają 19% podatek nie muszą być wykazywane w zeznaniu. W opinii Zainteresowanego, w przypadku zaistnienia zdarzeń wymienionych w opisie zdarzenia przyszłego we wniosku - nie jest zobowiązany do składania zeznania uwzględniającego dochody zagraniczne ani dochody z funduszy pobierających zryczałtowany 19% podatek.
W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.
Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów ustawy Ordynacja podatkowa zaniechano poboru podatku.
Natomiast stosownie do art. 10 ust. 1 pkt 7 ww. ustawy źródłami przychodów są kapitały pieniężne i prawa majątkowe, w tym odpłatne zbycie praw majątkowych innych niż wymienione w pkt 8 lit. a)-c).
Jednocześnie za przychody z kapitałów pieniężnych - stosownie do art. 17 ust. 1 pkt 5 ww. ustawy - uważa się przychody z tytułu udziału w funduszach kapitałowych, z zastrzeżeniem ust. 1c.
W przedmiotowej sprawie istotnym jest art. 30a ust. 1 pkt 5 ww. ustawy, który stanowi, iż od uzyskanych dochodów (przychodów) pobiera się 19% zryczałtowany podatek dochodowy, z zastrzeżeniem art. 52a.
Zatem 19% podatek od uzyskanego przez Wnioskodawcę dochodu pobierze fundusz (płatnik), bowiem na podstawie zapisu art. 41 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, płatnicy, o których mowa w ust. 1 (osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, osoby prawne i ich jednostki organizacyjne oraz jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej), są obowiązani pobierać zryczałtowany podatek dochodowy od dokonywanych wypłat (świadczeń) lub stawianych do dyspozycji podatnika pieniędzy lub wartości pieniężnych z tytułów określonych w art. 29, art. 30 ust. 1 pkt 2, 4, 4a, 5 i 13 oraz art. 30a ust. 1, z zastrzeżeniem ust. 5.
Przy czym stosownie do art. 45 ust. 3b ustawy o podatku dochodowym, w sytuacji, gdy podatek nie został pobrany przez płatnika, należny zryczałtowany podatek dochodowy wykazuje się w zeznaniu, o którym mowa w art. 45 ust. 1 lub ust. 1a pkt 2 ustawy.
Podsumowując, należy stwierdzić, iż z uwagi na fakt, że od dochodów z funduszy inwestycyjnych pobierany jest przez płatnika zryczałtowany 19% podatek dochodowy na Wnioskodawcy nie ciąży obowiązek wykazywania go w rocznym zeznaniu podatkowym.
Ponadto tut. Organ informuje, iż w odniesieniu do zdarzenia przyszłego dotyczącego zryczałtowanego podatku dochodowego od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne w zakresie opodatkowania przychodów z najmu mieszkania w dniu 12 stycznia 2010 r. wydano odrębne rozstrzygnięcie nr ILPB2/415-1007/09-3/ES.
Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Zainteresowanego i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.
Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu, ul. Św. Mikołaja 78/79, 50-126 Wrocław po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).
Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.
