• Wyjaśnienie Ministra Fina...
  08.10.2024

PO 5/I-20

Wyjaśnienie Ministra Finansów
z dnia 30 czerwca 1995

Artykuły przypisane do interpretacji

Do tego artykulu posiadamy jeszcze 73 interpretacje.
Kup dostęp i zobacz, do jakich przepisów odnosi się ta interpretacja podatkowa. Znajdź inne potrzebne interpretacje.

W odpowiedzi na pismo z 20.2.1995 r., Nr BKF/ZGK-200/95 Ministerstwo Finansów uprzejmie informuje, iż świadczenia pieniężne przysługujące emerytom i rencistom służby więziennej na podstawie art. 83 ust. 1 ustawy z 10.12.1959 r. o służbie więziennej (tekst jedn. Dz.U. z 1984 r. Nr 29, poz. 149) w wysokości odpowiadającej uposażeniu zasadniczemu pobieranemu na ostatnio zajmowanym stanowisku służbowym wraz z dodatkami o charakterze stałym - są świadczeniami pieniężnymi w rozumieniu art. 30 ust. 1 pkt 4 ustawy z 26.7.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz.U. z 1993 r. Nr 90, poz. 416 ze zm.). Powyższa interpretacja nie dotyczy natomiast sytuacji, w których wymienione należności wypłacane są funkcjonariuszom zwolnionym ze służby z innych przyczyn niż przejście na emeryturę lub rentę.

Równocześnie Ministerstwo Finansów informuje, że na wnioski emerytów i rencistów służby więziennej, którym pobrano podatek od wspomnianych należności pieniężnych w inny sposób niż wyżej wskazany, zwrotu nadpłaconego podatku powinien dokonać podatnikowi urząd skarbowy właściwy ze względu na miejsce zamieszkania. Ponieważ zwrotowi podlega podatek pobrany i wpłacony do urzędu skarbowego przez płatnika, wymagane jest oświadczenie płatnika stwierdzające w jakich terminach i w jakiej wysokości odprowadził podatek.

Zgodnie z brzmieniem art. 29 ustawy o zobowiązaniach podatkowych w przypadkach, w których zwrot nadpłaty dokonany zostanie po upływie 3 miesięcy od daty powstania nadpłaty, w kwotach dokonywanych zwrotów należy uwzględnić również oprocentowanie ustalone od dnia powstania nadpłaty, nie wcześniej jednak niż od 1.1.1994 r.

Szukaj: Filtry
Ładowanie ...