PB5/RB-033-132-470/02
Wyjaśnienie Ministra Finansów
z dnia 12 marca 2002
Artykuły przypisane do interpretacji
Kup dostęp i zobacz, do jakich przepisów odnosi się ta interpretacja podatkowa. Znajdź inne potrzebne interpretacje.
Odpowiadając na pismo Dyrektora Protokołu Dyplomatycznego z dnia 14 lutego 2002 r. Nr PD 1420-2-02-Og, w sprawie podatku dochodowego od osób fizycznych, Ministerstwo Finansów uprzejmie informuje.
Począwszy od 1 marca 2002 r. - na podstawie art. 30 ust. 1 pkt 1b ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. 2000 r. Nr 14 poz. 176 ze zm.) - dochodów (przychodów) uzyskanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej z odsetek lub innych przychodów od środków pieniężnych zgromadzonych na rachunku podatnika lub w innych formach oszczędzania, przechowywania lub inwestowania, prowadzonych przez podmiot uprawniony na podstawie odrębnych przepisów, z wyjątkiem środków pieniężnych zgromadzonych w związku z wykonywaną działalnością gospodarczą, nie łączy się z dochodami (przychodami) z innych źródeł i pobiera się od nich podatek w formie ryczałtu w wysokości 20% uzyskanego przychodu, z zastrzeżeniem art. 52a ustawy. Natomiast stosownie do postanowień art. 34 Konwencji Wiedeńskiej o Stosunkach Dyplomatycznych (Dz. U. 1965 r. Nr 37 poz. 232) przedstawiciel dyplomatyczny jest zwolniony od wszelkich opłat i podatków, osobistych i rzeczowych, zarówno państwowych, regionalnych, jak komunalnych, z wyjątkiem:
a) podatków pośrednich tego rodzaju, które zazwyczaj wliczane są w cenę towarów lub usług;
b) opłat i podatków dotyczących prywatnego mienia nieruchomego położonego na terytorium państwa przyjmującego, chyba że posiada on je w imieniu państwa wysyłającego dla celów misji;
c) należności spadkowych pobieranych przez państwo przyjmujące, z zastrzeżeniem postanowień ustępu 4 artykułu 39;
d) opłat i podatków dotyczących prywatnego dochodu mającego swe źródło w państwie przyjmującym oraz podatków dotyczących kapitału zainwestowanego w przedsiębiorstwach handlowych znajdujących się w państwie przyjmującym;
e) opłat i podatków należnych z tytułu wyświadczonych usług;
f) należności rejestracyjnych, sądowych, hipotecznych oraz stemplowych dotyczących mienia nieruchomego, z zastrzeżeniem postanowień artykułu 23.
Ponadto stosownie do postanowień art. 3 ust. 3 ustawy, od podatku dochodowego od dochodu uzyskanego ze źródeł przychodów położonych za granicą wolni są członkowie personelu przedstawicielstw dyplomatycznych i urzędów konsularnych oraz inne osoby korzystające z przywilejów i immunitetów dyplomatycznych lub konsularnych na podstawie umów lub powszechnie uznanych zwyczajów międzynarodowych, jak również członkowie ich rodzin pozostający z nimi we wspólnocie domowej, jeżeli nie są obywatelami polskimi i nie mają stałego pobytu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. W związku z powyższym dochody z tytułu odsetek osób fizycznych posiadających status dyplomaty bądź będących pracownikami przedstawicielstw dyplomatycznych innych krajów nie podlegają opodatkowaniu, o którym mowa w art. 30 ust. 1 pkt 1b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
