DP1/423-15/05/KK/53186
Postanowienie o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
z dnia 22 lipca 2005
Artykuły przypisane do interpretacji
Kup dostęp i zobacz, do jakich przepisów odnosi się ta interpretacja podatkowa. Znajdź inne potrzebne interpretacje.
Pytanie podatnika:
Podatnik zwrócił się z zapytaniem czy przychód uzyskany przez osoby fizyczne biorące udział w komputerowej grze internetowej jest przychodem uzyskanym na terytorium RP i podlega opodatkowaniu podatkiem od osób fizycznych na podstawie art. 30 ust. 1 pkt 2 updof.
POSTANOWIENIE
Naczelnik Małopolskiego Urzędu Skarbowego w Krakowie, działając na podstawie art. 14a § 1 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r., Nr 8, poz. 60 ze zm.) w sprawie udzielenia interpretacji, co do zakresu i sposobu stosowania przepisów prawa podatkowego, na wniosek Strony z dnia 09-05-2005 r. (wpływ do tut. Urzędu 11-05-2005 r.) dotyczącego podatku dochodowego od osób fizycznych stwierdza, że stanowisko przedstawione w zapytaniu, odnoszące się do pierwszego problemu jest prawidłowe.
Uzasadnienie
Zapytanie Podatnika dotyczy ustalenia czy przychód uzyskany przez osoby fizyczne biorące udział w komputerowej grze zręcznościowej organizowanej w ramach serwisu podmiotu o nazwie X jest przychodem uzyskanym na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych na zasadach określonych w art. 30 ust. 1 pkt 2 ustawy z dn. 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że Wnioskodawca ma zamiar zawrzeć umowę o współpracy z podmiotem X, mającym siedzibę w Wielkiej Brytanii, na podstawie której będzie udostępniał polskim użytkownikom udział w internetowych grach zręcznościowych organizowanych przez X w ramach prowadzonego przez ten podmiot serwisu internetowego. Gry będą prowadzone on-line na serwerach spółki X zlokalizowanych w Wielkiej Brytanii. Spółka będzie udostępniała polskim użytkownikom wyłącznie interfejs w języku polskim. Na koncie internetowym każdego użytkownika gry ewidencjonowane będą na bieżąco jego wpłaty, opłaty za gry oraz wygrane i wypłaty. Internetowym kontem użytkownika będzie zarządzać kontrahent brytyjski X. Uczestnik gry zasila swoje konto internetowe poprzez dokonywanie wpłat określonych kwot na rachunek bankowy otwarty specjalnie w tym celu w stosownym banku przez portal internetowy. Kwoty wpłacane nie będą środkami pieniężnymi Spółki, ale w całości będą przysługiwać kontrahentowi X. Spółka będzie wykonywać jedynie czynności związane ze zbieraniem wpłat od użytkowników gry. Uczestnik na podstawie złożonego za pośrednictwem strony internetowej polecenia wypłaty może zażądać wypłaty środków zaewidencjonowanych na jego koncie internetowym. Wypłaty wygranych dokonywane będą (w oparciu o postanowienia umowy) przez Spółkę ze środków finansowych zgromadzonych na rachunku bankowym, o którym była wyżej mowa, otwartym dla celów związanych z obsługą gry. Tytułem pośrednictwa w oferowaniu usług uczestnictwa w grze Spółka będzie otrzymywała od kontrahenta X ustalone w umowie wynagrodzenie prowizyjne.
Zdaniem Wnioskodawcy przychody uzyskiwane przez uczestników gry w związku z wygranymi w przedmiotowej grze są przychodami uzyskanymi poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i postanowienia art. 30 ust. 1 pkt 2 updof dot. 10% zryczałtowanego podatku dochodowego nie mają zastosowania.
Odpowiadając na powyższe zapytanie Naczelnik Małopolskiego Urzędu Skarbowego stwierdza, co następuje:
Zgodnie z art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. nr 14 poz. 176 ze zm.) osoby fizyczne, jeżeli mają miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, podlegają obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów bez względu na miejsce położenia źródeł przychodów (nieograniczony obowiązek podatkowy). Przepisy art. 3 ust. 1 stosuje się z uwzględnieniem umów w sprawie zapobieżenia podwójnemu opodatkowaniu, których stroną jest Polska.
Zapis art. 22 umowy z dn. 16 grudnia 1976 r. między Rządem Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej a Rządem Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Północnej Irlandii w sprawie zapobieżenia podwójnemu opodatkowaniu w zakresie podatków od dochodu i zysków majątkowych, (Dz. U. z 1978 r. nr 7 poz. 20) mówi, że części dochodu osoby posiadającej miejsce zamieszkania w umawiającym się państwie, bez względu na to, skąd one pochodzą, a należące do kategorii lub pochodzące ze źródeł, o których nie było mowy w poprzednich artykułach niniejszej Umowy, mogą być opodatkowane tylko w tym państwie.
Z przedłożonego wniosku wynika, iż uczestnicy przystępują do gry prowadzonej przez organizatora, którego siedziba znajduje się w Wielkiej Brytanii, regulamin gry podlega w tym zakresie prawu obowiązującemu w Wielkiej Brytanii, a Spółka - Wnioskodawca będzie pełnił jedynie funkcję pośrednika. Zatem uczestnicy gry będą uzyskiwali przychody (wygrane) ze źródeł położonych poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i do ich opodatkowania nie będzie miał zastosowania art. 30 ust. 1 pkt 2 w/w ustawy.
Wobec powyższego, Naczelnik tut. Urzędu Skarbowego postanowił jak w sentencji.
Powyższa interpretacja:
- dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia, traci swoją moc z chwilą zmiany przepisów jej dotyczących;
- nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej.
Pouczenie:
Na powyższe postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie, za pośrednictwem Naczelnika Małopolskiego Urzędu Skarbowego w Krakowie w terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia.