• Informacja o zakresie sto...
  07.05.2025

PD-413/43/2004

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
z dnia 7 maja 2004

Artykuły przypisane do interpretacji

Do tego artykulu posiadamy jeszcze 126 interpretacje.
Kup dostęp i zobacz, do jakich przepisów odnosi się ta interpretacja podatkowa. Znajdź inne potrzebne interpretacje.

Pytanie podatnika:

W jaki sposób należy rozliczyć, w ramach ulgi remontowej, wydatek poniesiony na wymianę okien, w sytuacji kiedy faktura na zakup tych okien została wystawiona na jednego z małżonków na aktualny adres zamieszkania, a okna wymienione były w budynku położonym poza miejscem zamieszkania, lecz stanowiącym wspólną własność małżonków?

W odpowiedzi na Pani wniosek złożony w dniu 05.04.2004 r., uzupełniony o własne stanowisko dnia 20.04.2004 r., Naczelnik Urzędu Skarbowego w Zakopanem, stosownie do art. 14 a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja Podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), udziela informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego:

Przedmiotowy wniosek dotyczył problemu odliczania wydatków poniesionych na remont budynku mieszkalnego. W złożonym wniosku zwrócono się o wskazanie poprawnego sposobu rozliczenia w ramach tzw. "ulgi remontowej" wydatku na wymianę okien, w sytuacji kiedy faktura na zakup tych okien została wystawiona na jednego z małżonków na aktualny adres zamieszkania, a okna wymieniane były w budynku położonym poza miejscem zamieszkania, lecz stanowiącym wspólną własność małżonków.

Zgodnie z art. 27 a ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) - w brzmieniu obowiązującym do 31.12.2003 r.: "Podatek dochodowy od osób, o których mowa w art. 3 ust. 1, obliczony zgodniez art. 27, obniżony zgodnie z art. 27 b o kwotę składki na powszechne ubezpieczenie zdrowotne, zmniejsza się na zasadach określonych w ust. 2 - 15, jeżeli w roku podatkowym podatnik: poniósł wydatki na własne potrzeby mieszkaniowe, przeznaczone na remont i modernizację - zajmowanego na podstawie tytułu prawnego - budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego oraz wpłaty na wyodrębniony fundusz remontowy spółdzielni mieszkaniowej lub wspólnoty mieszkaniowej, utworzonych na podstawie odrębnych przepisów".

Stosownie do art. 27 a ust. 6 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych j.w.: "Wysokość wydatków na cele wymienione w ust. 1 ustala się na podstawie dokumentów stwierdzających ich poniesienie, z tym że: wydatki na cele wymienione w ust. 1 pkt 1 i pkt 2 lit. d ustala się na podstawie faktury wystawionej wyłącznie przez podatnika podatku od towarów i usług, niekorzystającego ze zwolnienia od tego podatku (...).

Z treści powyższych zapisów wynika, iż podstawowymi warunkami uprawniającymi do skorzystania z odliczeń w ramach tzw. "ulgi remontowej" jest posiadanie tytułu prawnego do remontowanego budynku lub lokalu oraz prawidłowe udokumentowanie poniesionego wydatku, a co w sprawie istotne, ww. zapisy w żaden sposób nie uzależniają prawa do przedmiotowej ulgi od faktu, na którego z małżonków wystawione są faktury dokumentujące poniesione wydatki.

W przypadku dokonywania odliczeń mieszkaniowych przez małżonków należy zwrócić także uwagę na treść art. 27 a ust. 10 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych j.w., który mówi:

"Wysokość odliczeń od podatku, określona zgodnie z ust. 3 pkt 1 lit. a i pkt 2, dotyczy łącznie obojga małżonków, z wyjątkiem małżonków, w stosunku do których orzeczono separację. Jeżeli małżonkowie podlegają odrębnemu opodatkowaniu - odliczeń dokonuje się zgodzie z wnioskami zawartymi w zeznaniach rocznych bądź od podatku każdego z małżonków, w proporcji wskazanej we wniosku, bądź od podatku jednego z małżonków".

W świetle powyższych ustaleń, mając na względzie fakt, iż w przypadku małżonków przepisy podatkowe nie uzależniają prawa do dokonywania odliczeń w ramach ulgi remontowej, od tego na którego z małżonków wystawiona jest faktura VAT, a także przyjmując, iż pomiędzy Panią, a mężem nie została orzeczona separacja (co można sądzić z treści wniosku), Naczelnik Urzędu Skarbowego w Zakopanem stwierdza, iż każdy z przedstawionych we wniosku sposobów rozliczenia poniesionego wydatku jest poprawny, tzn. wydatek związany z wymianą okien może zostać rozliczony zarówno w zeznaniu podatkowym męża (pomimo, iż faktura wystawiona jest na Pani nazwisko) jak również może Pani rozliczyć przedmiotowy wydatek we własnym zeznaniu podatkowym składanym za rok, w którym poniesiono wydatek.

Jednocześnie zaznacza się, iż wydatek na zakup okien należy rozliczyć we wspólnym załączniku PIT-D, wskazując w części E tegoż załącznika wybrany sposób odliczenia tj. w całości przez jednego z małżonków lub też przez każdego z małżonków wg przyjętej przez małżonków proporcji.

Szukaj: Filtry
Ładowanie ...