• Postanowienie o zakresie ...
  29.09.2024

USPD1/415/17/2005/II/JM

Postanowienie o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
z dnia 11 kwietnia 2005

Artykuły przypisane do interpretacji

Do tego artykulu posiadamy jeszcze 209 interpretacje.
Kup dostęp i zobacz, do jakich przepisów odnosi się ta interpretacja podatkowa. Znajdź inne potrzebne interpretacje.

Pytanie podatnika:

Czy będę mógł odliczyć od podatku 19% wydatków poniesionych w 2005 roku na prace związane z wykończeniem, zakupionego w stanie surowym otwartym, budynku mieszkalnego do wysokości limitu ulgi remontowo-modernizacyjnej przysługującej w latach 2003-2005?

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż w 2005 roku podatnik zamierza zakupić od osoby fizycznej dom w stanie surowym otwartym, który będzie wykańczał. Poniesione z tego tytułu wydatki zamierza odliczyć w zeznaniu podatkowym za 2005 rok w ramach przysługującego na lata 2003-2005 limitu ulgi na remont i modernizację budynku mieszkalnego.

Opierając się na informacjach zawartych w prasie oraz na stronie internetowej Ministra Finansów podatnik stoi na stanowisku, że istnieje taka możliwość.

Ocena prawna stanowiska pytającego z przytoczeniem przepisów prawa.

Stosownie do art. 12 ust. 2 ustawy z dnia 12 listopada 2003 roku o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 202, poz. 1956) wydatki, o których mowa w art. 27a ust. 1 pkt 1 ustawy z 26.07.1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych, w brzmieniu obowiązującym w 2003 roku, poniesione w latach 2003-2005 podlegają odliczeniu od podatku, w wysokości i na zasadach określonych w art. 27a i art. 45 ust. 3a pkt 1 tej ustawy, w brzmieniu obowiązującym w 2003 roku.

Zgodnie natomiast z art. 27a ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), w brzmieniu obowiązującym w 2003 roku, podatek dochodowy zmniejsza się na zasadach określonych w ust. 2-15, jeżeli w roku podatkowym podatnik poniósł wydatki na własne cele mieszkaniowe, przeznaczone na remont i modernizację zajmowanego na podstawie tytułu prawnego budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego, a ponadto przedmiotowe wydatki:

- mieszczą się w zakresie rozporządzenia Ministra Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa z dnia 21 grudnia 1996 roku, opublikowanym w Dzienniku Ustaw Nr 156, poz. 788 (art. 27a ust. 17 ustawy),

- zostały udokumentowane fakturą wystawioną wyłącznie przez podatnika podatku od towarów i usług, niekorzystającego ze zwolnienia od tego podatku, lub dowodem odprawy celnej (art. 27a ust. 6 pkt 1 ustawy),

- nie zostały odliczone od ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych oraz nie zostały zaliczone do kosztów uzyskania przychodów lub nie zostały zwrócone podatnikowi w jakiejkolwiek formie, chyba że zwrócone wydatki zostały zaliczone do przychodów podlegających opodatkowaniu (art. 27a ust. 7 pkt 1 ustawy),

- dotyczą budynków mieszkalnych lub lokali mieszkalnych znajdujących się na terytorium RP (art. 27a ust. 7 pkt 2 ustawy).

Zatem, o ile przytoczone warunki zostaną spełnione łącznie, podatnikowi przysługuje prawo do odliczeń od podatku na zasadach określonych w art. 27a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Oznacza to, iż poniesione przez podatnika wydatki, w tym również związane z nowo wybudowanym budynkiem mieszkalnym, zajmowanym przez podatnika na podstawie tytułu prawnego, a związane z jego modernizacją mogą być odliczone w ramach ulgi remontowo-modernizacyjnej, jeżeli budynek ten zgodnie z odrębnymi przepisami został oddany wcześniej do użytkowania i spełnione zostaną wyżej omówione warunki. Momentu zakończenia budowy (oddania obiektu do użytkowania) nie definiuje ww. ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zagadnienia budowy budynku mieszkalnego, regulują natomiast przepisy ustawy z dnia 7 lipca 1994 roku - Prawo budowlane ( Dz. U. Nr 106, poz. 1126 ze zm.). Prawo to normuje - zgodnie z art. 1 - działalność obejmującą sprawy projektowania, budowy, utrzymania i rozbiórki obiektów budowlanych oraz określa zasady działania organów administracji w tych dziedzinach. W myśl art. 54 powołanej ustawy Prawo budowlane, do używania obiektu budowlanego, na którego wzniesienie jest wymagane pozwolenie na budowę, można przystąpić po zawiadomieniu właściwego organu o zakończeniu budowy. Zakończenie budowy obiektu budowlanego następuje w momencie, gdy odpowiada on warunkom, jakie przewiduje Prawo budowlane. Obiekt powinien być w takim stanie, by mógł zostać przeprowadzony jego odbiór i by można było przekazać go do normalnej eksploatacji i użytkowania. Z zestawienia powołanych wyżej przepisów wynika, iż dopiero po złożeniu do urzędu gminy stosownego zawiadomienia o zakończeniu budowy podatnik może korzystać z ulgi remontowo-modernizacyjnej nowo wybudowanego budynku mieszkalnego.W przepisie art. 3 pkt 8 Prawa budowlanego zdefiniowano pojęcie remontu. Pod tym pojęciem należy rozumieć wykonywanie w istniejącym obiekcie budowlanym robót budowlanych polegających na odtworzeniu stanu pierwotnego, a nie stanowiących bieżącej konserwacji, przy czym dopuszcza się stosowanie wyrobów budowlanych innych niż użyto w stanie pierwotnym. Nie można remontować czegoś co tak naprawdę nie powstało.

Szukaj: Filtry
Ładowanie ...