PO 2/12-9101/01459/95
Wyjaśnienie Ministra Finansów
z dnia 31 stycznia 1996
Artykuły przypisane do interpretacji
Kup dostęp i zobacz, do jakich przepisów odnosi się ta interpretacja podatkowa. Znajdź inne potrzebne interpretacje.
Odpowiadając na pismo z 7.9.1995 r., Ministerstwo Finansów uprzejmie informuje:
Stosownie do przepisu § 3 ust. 2 rozporządzenia Rady Ministrów z 25.1.1994 r. w sprawie odliczeń od dochodu wydatków inwestycyjnych oraz obniżek podatku dochodowego (Dz.U. Nr 18, poz. 62 ze zm.),[1](Obecnie art. 26a ust. 11 pkt 2 ustawy) jeżeli za rok podatkowy udział przychodów z eksportu przekracza 50% ogólnej kwoty przychodów lub przychody z eksportu w roku podatkowym, w którym podatnik nabył prawo do odliczeń, przekraczają równowartość 8 000 000 ECU - podatnik może odliczyć od dochodu do opodatkowania wydatki inwestycyjne do wysokości 50% tego dochodu.[2](Od 1998 r. do wysokości 30% dochodu, art. 26a ust. 14 pkt 1.)
Przez eksport towarów, w rozumieniu przepisów ustawy z 8.1.1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz.U. Nr 11, poz. 50 ze zm.) - rozumie się wywóz towarów poza państwową granicę Rzeczypospolitej Polskiej, tj. sprzedaż towarów odbiorcy zagranicznemu.
Przychody z eksportu towarów, ustalane dla celów ulg inwestycyjnych obejmują należne przychody osiągane przez bezpośredniego eksportera, tzn. w jego imieniu i na jego rachunek, a nie przez producenta eksportowanych towarów, gdy eksport nie odbywa się bezpośrednio na jego rachunek. Producent dokonujący sprzedaży swoich wyrobów, np. centrali handlu zagranicznego z przeznaczeniem na eksport nie może przychodów z tej sprzedaży zaliczyć do sprzedaży eksportowej. Sprzedaż dokonana przez producenta traktowana jest jako sprzedaż w kraju, przy czym nieskuteczne jest oświadczenie centrali handlu zagranicznego o dalszej odprzedaży tego towaru na eksport.
Z powyższego wynika, że Zakład Przetwórstwa Rolno-Spożywczego K., sprzedając swoje towary przedsiębiorstwu H., które następnie eksportuje je we własnym imieniu i na własny rachunek, nie jest bezpośrednim eksporterem tych towarów, a zatem nie może korzystać z prawa do ulgi inwestycyjnej określonej w § 3 ust. 2 powołanego rozporządzenia. W tym wypadku sprzedaż dokonana przez producenta traktowana jest jako sprzedaż w kraju.
Podmiot będący producentem towarów eksportowanych przez inną jednostkę gospodarczą może zaliczyć przychody ze sprzedaży tych towarów do przychodów ze sprzedaży eksportowej, o ile dokonuje tej sprzedaży w drodze umowy agencyjnej, zlecenia, pośrednictwa, komisu lub umowy o podobnym charakterze.
