PO 2/4-8211-337/92
Wyjaśnienie Ministra Finansów
z dnia 25 sierpnia 1992
Artykuły przypisane do interpretacji
Kup dostęp i zobacz, do jakich przepisów odnosi się ta interpretacja podatkowa. Znajdź inne potrzebne interpretacje.
Odpowiadając na podanie z 2.5.1992 r. Ministerstwo Finansów uprzejmie wyjaśnia, co następuje:
Zgodnie z art. 26 ust. 1 pkt 5 lit. a i ust. 2 ustawy z 26.7.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych( Obecnie art. 27a ust. 1 pkt 1 lit. a i ust. 3 pkt 2.) (Dz.U. Nr 80, poz. 350 ze zm.), podstawę obliczenia podatku dochodowego stanowi dochód po odliczeniu kwot wydatków na cele mieszkaniowe podatnika przeznaczonych m.in. na zakup gruntu pod budowę budynku mieszkalnego. Wydatki na ten cel podlegają odliczeniu od dochodu w wysokości faktycznie poniesionych w okresie obowiązywania ustawy, nie przekraczającej jednak kwoty stanowiącej iloczyn powierzchni 350 m[2] i ceny 1 m[2] gruntu lub prawa wieczystego użytkowania gruntu z dnia ich nabycia.
W świetle ww. przepisów, przy ocenie, czy wydatek poniesiony na zakup gruntu podlega odliczeniu, istotne znaczenie mają okoliczności wskazujące na zamiar przeznaczenia zakupionego gruntu pod budowę budynku mieszkalnego na cele mieszkaniowe podatnika, przede wszystkim zaś funkcjonalny charakter tego gruntu. Stąd też w konkretnej sytuacji może zaistnieć potrzeba dokonania pewnych czynności, które mają bezpośredni wpływ na zmianę dotychczasowego sposobu wykorzystania gruntu i przeznaczenia go pod budowę domu mieszkalnego, polegających np. na rozebraniu istniejącej zabudowy. W takich sytuacjach decydujące jest stanowisko właściwego organu d/s gospodarki terenowej i budownictwa.
W okolicznościach przedstawionych w podaniu, spełnienie warunków odliczenia określonych w art. 26 ust. 1 pkt 5 lit. a[1]( ) ustawy wymagałoby więc przedstawienia odpowiednich dowodów stwierdzających, że zakupiona działka z budynkiem zakwalifikowanym przez biegłego do rozbiórki przeznaczona została pod budowę budynku mieszkalnego na Pana potrzeby, jak np. decyzji właściwego organu o ustaleniu miejsca i warunków budowy budynku mieszkalnego lub o zatwierdzeniu planu zagospodarowania działki albo też decyzji - pozwolenia na budowę.
W przypadku zaś gdyby przeznaczenie działki pod budowę budynku mieszkalnego na Pana potrzeby uzależnione było od rozbiórki istniejącego budynku wymagającej określonego czasu, urząd skarbowy na odpowiednio umotywowany wniosek - korzystając z ogólnych uprawnień określonych w § 6 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z 31.12.1989 r. (Dz.U. z 1990 r. Nr 1, poz. 4 ze zm.) może odroczyć termin płatności (poboru) podatku dochodowego w wysokości różnicy pomiędzy podatkiem obliczonym od dochodu ustalonego bez odliczenia wydatku poniesionego na zakup gruntu a podatkiem obliczonym po zastosowaniu takiego odliczenia - do czasu spełnienia warunków określonych w art. 26 ust. 1 pkt 5 lit. a ustawy, nie dłużej jednak niż na okres dwóch lat licząc od końca roku podatkowego, którego podatek ten dotyczy. Oczywiście - zgodnie z tym przepisem - odliczeniu podlegałaby tylko wartość gruntu wyrażona w cenie określonej w umowie kupna-sprzedaży nieruchomości, nie zaś wartość całej nieruchomości łącznie z budynkiem zakwalifikowanym przez biegłego do rozbiórki. W razie zaś gdyby na podstawie tej umowy nie można było ustalić wysokości kwoty wydatkowanej na zakup gruntu, urząd skarbowy, po wysłuchaniu stron umowy, ustali wysokość tego wydatku z uwzględnieniem opinii biegłego.
Jeżeli w określonym wyżej terminie warunki odliczenia nie zostałyby spełnione, powstaje obowiązek zapłaty odroczonego podatku dochodowego (różnicy) w terminie określonym w decyzji o odroczeniu terminu płatności (poboru) podatku.
