PD/415-7/2006
Postanowienie o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
z dnia 20 czerwca 2006
Artykuły przypisane do interpretacji
Kup dostęp i zobacz, do jakich przepisów odnosi się ta interpretacja podatkowa. Znajdź inne potrzebne interpretacje.
Pytanie podatnika:
Czy cenę zakupu traktuje się jako kwotę zapłaconą dostawcy przeliczoną według kursu euro na dzień zakupu oraz kwotę akcyzy zapłaconej po przyprowadzeniu samochodu do Polski ?
Naczelnik Urzędu Skarbowego w Staszowie działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych, biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny oraz obowiązujący stan prawny postanawia uznać stanowisko strony za prawidłowe.
Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że prowadzi Pan jednoosobową firmę zajmującą się sprowadzaniem używanych samochodów z krajów Unii Europejskiej w celu dalszej odsprzedaży. W podatkowej księdze przychodów i rozchodów księguje Pan zakup towaru w kolumnie 10 (towary i materiały).
W związku z rodzącymi się wątpliwościami w tym zakresie pyta Pan czy słusznie jako cenę zakupu traktuje Pan kwotę zapłaconą dostawcy przeliczoną według kursu euro na dzień zakupu oraz kwotę akcyzy zapłaconej po przyprowadzeniu samochodu do Polski.
Jednocześnie wyraża Pan pogląd, iż stosując się do obowiązującego rozporządzenia o prowadzeniu podatkowej księgi przychodów i rozchodów, Pana stanowisko jest słuszne i postępuje Pan prawidłowo.
Naczelnik tut. Urzędu po przeanalizowaniu przedstawionego we wniosku stanu faktycznego oraz wyrażonej opini podziela Pana stanowisko w powyższej sprawie.
Zgodnie z przepisem art. 24a ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14 poz. 176 ze zm.), osoby fizyczne wykonujące działalność gospodarczą, są obowiązane prowadzić podatkową księgę przychodów i rozchodów w sposób zapewniający ustalenie dochodu (straty), podstawy opodatkowania i wysokości należnego podatku za rok podatkowy, w tym za okres sprawozdawczy, a także uwzględniać w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych informacje niezbędne do obliczenia wysokości odpisów amortyzacyjnych zgodnie z przepisami art. 22a-22o tej ustawy. Zgodnie z kolei z przepisami § 3 pkt 1 lit. a, § 3 pkt 2 i 3, rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 26 sierpnia 2003 r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (Dz. U. Nr 152, poz. 1475 ze zm.) oraz ust. 10 - 11 i 14 załącznika nr 1 do powołanego rozporządzenia w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów, kolumna 10 księgi jest przeznaczona do wpisywania wartości zakupów towarów handlowych według cen ich zakupu.
"Towarem handlowym" jest wyrób przeznaczony do sprzedaży w stanie nie przerobionym.
"Cena zakupu" jest to cena, jaką nabywca płaci za zakupione składniki majątku, pomniejszona o podatek od towarów i usług, podlegający odliczeniu zgodnie z odrębnymi przepisami, a przy imporcie powiększona o należne cło, podatek akcyzowy oraz opłaty celne dodatkowe, obniżona o rabaty opusty, inne podobne obniżenia.
"Cena nabycia" jest to "cena zakupu" składnika majątku powiększona o koszty uboczne związane z zakupem towarów i składników majątku do chwili złożenia w magazynie według ich cen zakupu, a w szczególności koszty transportu, załadunku i wyładunku oraz ubezpieczenia w drodze (kolumna 11 księgi).
Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że przedmiotem prowadzonej przez Pana pozarolniczej działalności gospodarczej jest sprzedaż samochodów osobowych sprowadzonych z krajów Unii Europejskiej. W tym przypadku samochód osobowy nabyty w celu dalszej odsprzedaży wypełnia przesłankę do uznania go za towar handlowy. W podatkowej księdze przychodów i rozchodów w kolumnie 10 (zakup towarów handlowych i materiałów wg cen zakupu) księguje Pan kwotę zapłaconą dostawcy, przeliczoną na złote oraz zapłaconą akcyzę.
Należy zauważyć, że z podatkiem akcyzowym spotkamy się m.in. przy nabyciu samochodu osobowego. Zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 23 stycznia 2004 r. o podatku akcyzowym (Dz. U. nr 29, poz. 257 ze zm.), akcyzie podlegają samochody osobowe niezarejestrowane na terytorium kraju, zgodnie z przepisami o ruchu drogowym. Podatnikami akcyzy są między innymi importerzy i podmioty dokonujące nabycia wewnątrzwspólnotowego.
Zastosowanie powyższego uregulowania pozwala na doliczenie podatku akcyzowego do ceny (przeliczonej na złote polskie), jaką podatnik płaci za zakupiony towar kontrahentowi zagranicznemu i łączne zaewidencjonowanie tych wielkości w księdze jako ceny zakupu (kolumna 10). Cena zakupu ustalana jest bowiem w celu określenia wartości danego towaru ujmowanej w kosztach uzyskania przychodów.
Należy pokreślić, iż cytowanej powyżej definicji "ceny zakupu" dla potrzeb podatku dochodowego określanej w celu ustalenia wartości danego towaru ujmowanej w kosztach uzyskania przychodów nie należy utożsamiać z definicją "ceny zakupu" dla celów podatku VAT. Są to dwie różne wielkości.