PD-I/423-15/05/10821
Postanowienie o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
z dnia 16 lutego 2005
Artykuły przypisane do interpretacji
Kup dostęp i zobacz, do jakich przepisów odnosi się ta interpretacja podatkowa. Znajdź inne potrzebne interpretacje.
Pytanie podatnika:
Czy w związku ze zbyciem akcji własnych wcześniej nabytych w celu zaoferowania ich nabycia przez pracowników, spółka jako płatnik podatku dochodowego od osób fizycznych ma obowiązek pobrać zaliczkę na podatek dochodowy od osoby nabywającej akcje Spółki po preferencyjnej cenie?
POSTANOWIENIE
Naczelnik Małopolskiego Urzędu Skarbowego w Krakowie, działając na podstawie art. 14a § 1 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r., Nr 8, poz. 60) w sprawie udzielenia interpretacji, co do zakresu i sposobu stosowania przepisów prawa podatkowego, na wniosek Strony z dnia 20.01.2005 r. (wpływ do Urzędu 20.01.2005 r.) dotyczącego podatku dochodowego od osób fizycznych postanawia uznać stanowisko Spółki przedstawione w/w piśmie za prawidłowe.
Uzasadnienie
W piśmie nr FK 02/2005r z dnia 20.01.2005 r. (data wpływu 20.01.2005 r.), Spółka zwraca się z zapytaniem czy w związku ze zbyciem akcji własnych wcześniej nabytych w celu zaoferowania ich nabycia przez pracowników, Spółka jako płatnik podatku dochodowego od osób fizycznych ma obowiązek pobrać zaliczkę na podatek dochodowy od osoby nabywającej akcje Spółki po preferencyjnej cenie.
Zdaniem Spółki zakup akcji przez pracownika (za cenę niższą od wartości rynkowej), nie stanowi dla niego przychodu w rozumieniu art. 12 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r., nr 14, poz. 176 ze zm.). Natomiast Spółka jako płatnik zgodnie z zapisem art. 31 cyt. ustawy nie jest zobowiązana do obliczenia i pobrania zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych w wysokości określonej w art. 32 cyt. ustawy.
Zgodnie z art. 24 ust. 11 ww. ustawy, dochód stanowiący nadwyżkę pomiędzy wartością rynkową akcji objętych przez osoby uprawnione na podstawie uchwały walnego zgromadzenia, a wydatkami poniesionymi na ich objęcie, nie podlega opodatkowaniu w momencie objęcia tych akcji; zasadę określoną w zdaniu pierwszym stosuje się odpowiednio do dochodu stanowiącego nadwyżkę pomiędzy wartością rynkową akcji a wydatkami poniesionymi na ich nabycie od spółki posiadającej osobowość prawną, która objęła te akcje wyłącznie w celu przeniesienia tytułu ich własności na osoby uprawnione na podstawie uchwały walnego zgromadzenia spółki będącej emitentem akcji. W związku z powyższym, nabycie akcji Spółki przez jej pracowników, nie podlega opodatkowaniu w momencie objęcia tych akcji. Wobec tego, Spółka jako płatnik podatku dochodowego od osób fizycznych, nie ma obowiązku pobrania zaliczki na podatek dochodowy od każdego pracownika.
Wobec powyższego, Naczelnik tut. Urzędu Skarbowego postanowił jak w sentencji.
Zgodnie z art. 14b § 1 ustawy Ordynacja podatkowa, interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta. Jeżeli jednak podatnik, płatnik lub inkasent zastosowali się do tej interpretacji, organ nie może wydać decyzji określającej lub ustalającej ich zobowiązanie podatkowe bez zmiany albo uchylenia niniejszego postanowienia, jeżeli taka decyzja byłaby niezgodna z interpretacją zawartą w tym postanowieniu. Natomiast, na podstawie art. 14b § 2 cyt. ustawy, interpretacja jest wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla wnioskodawcy.
Na niniejsze postanowienie służy prawo wniesienia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie, za pośrednictwem Naczelnika tut. Urzędu Skarbowego w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia, stosownie do art. 14a § 4 i art. 236 § 2 pkt 1 ustawy Ordynacja podatkowa. Zażalenie powinno zawierać zarzuty przeciw postanowieniu, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia, stosownie do art. 222 w związku z art. 239 cyt. wyżej ustawy. Zażalenie podlega opłacie skarbowej uiszczanej w postaci znaków opłaty skarbowej, która wynosi 5 zł od podania (50 gr każdy załącznik).