DD/415/10/3/05
Postanowienie o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
z dnia 2 marca 2005
Artykuły przypisane do interpretacji
Kup dostęp i zobacz, do jakich przepisów odnosi się ta interpretacja podatkowa. Znajdź inne potrzebne interpretacje.
Pytanie podatnika:
Czy na dzień zakończenia prowadzenia działalności gospodarczej przez jednego z małżonków (drugi dalej będzie kontynuował działalność ) należy sporządzić spis z natury oraz zapłacić 10% zryczałtowany podatek od dochodu z remanentu?
Wnioskiem z dnia 10.01.2005 r. (wpływ 12.01.2005 r. ) podatnik wystąpił z prośbą o wiążącą interpretację przepisów prawa podatkowego.
Z przedstawionego przez stronę stanu faktycznego wynika, że małżonkowie prowadzili działalność gospodarczą na podstawie jednego, wspólnego zaświadczenia o wpisie do ewidencji działalności gospodarczej.Jeden z małżonków zamierza zakończyć działalność gospodarczą, drugi natomiast chce ją dalej kontynuować.
W opisanym stanie faktycznym podatnik wnosi o interpretację przepisów prawa podatkowego, czy na dzień zakończenia prowadzenia działalności gospodarczej przez jednego z małżonków należy sporządzić spis z natury oraz zapłacić 10 % zryczałtowany podatek dochodowy od dochodu z remanentu likwidacyjnego.
Zdaniem podatnika wystąpienie małżonka z firmy oznacza dla niego likwidację źródła przychodów, jakim jest działalność gospodarcza, a więc powstanie obowiązku sporządzenia inwentury i zapłaty zryczałtowanego podatku od dochodu z remanentu likwidacyjnego.
Małżonkowie mogą prowadzić działalność gospodarczą w różnych formach prawnych, w tym także na imię obojga, przy czym podstawowym wymogiem jest w tym wypadku dokonanie wpisu do rejestru przedsiębiorców i zdecydowanie w jakiej formie będą prowadzili działalność gospodarczą , tj. np. na imię jednego małżonka, w formie spółki cywilnej itp.
Dokonanie zmiany dotychczasowej działalności gospodarczej prowadzonej na imię obojga małżonków - na działalność prowadzoną przez jednego z nich, nie stanowi likwidacji firmy, bowiem będzie ona nadal prowadzona tyle tylko, że przez jednego z małżonków.
Stosownie do art. 24 ust. 3 pkt 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych / Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm. / nie ustala się dochodu na dzień likwidacji, jeżeli :
- w wyniku zmiany formy prawnej lub połączenia przedsiębiorstw składniki majątku objęte remanentem zostały wniesione w formie wkładu lub aportu do nowo powstałego lub istniejącego przedsiębiorcy.
W przypadku więc, gdy małżonkowie wspólnie prowadzą działalność gospodarczą, zaprzestanie jej wykonywania przez jednego z nich, nie powoduje obowiązku opodatkowania remanentu, pod warunkiem kontynuowania tej działalności przez drugiego małżonka.
Powyższa sytuacja obliguje jednak małżonków do sporządzenia w firmie, na dzień wyrejestrowania współmałżonka z ewidencji działalności gospodarczej, spisu z natury/ który nie jest traktowany jako remanent likwidacyjny, o którym mowa w art. 24 ust. 3 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych - Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm. /, ale wyłącznie w celu ustalenia faktycznych dochodów przypadających na każdego z małżonków, z uwzględnieniem różnic remanentowych / art. 24 ust. 2 w/cyt. ustawy /.
W świetle przedstawionego powyżej stanu faktycznego i prawnego sprawy - pomimo obowiązku sporządzenia przez podatnika na dzień zaprzestania prowadzenia działalności gospodarczej spisu z natury, nie będzie na nim ciążył obowiązek zapłaty 10 % zryczałtowanego podatku od dochodu z remanentu likwidacyjnego.
Reasumując, w opisanym stanie prawnym, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Pile uznaje za nieprawidłowe przedstawione stanowisko podatnika, zawarte we wniosku z dnia 10.01.2005 r.
Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego we wniosku i stanu prawnego obowiązującego na dzień wydania niniejszego postanowienia.