ITPB1/415-97/07/WM
Interpretacja indywidualna
z dnia 9 listopada 2007
Artykuły przypisane do interpretacji
Kup dostęp i zobacz, do jakich przepisów odnosi się ta interpretacja podatkowa. Znajdź inne potrzebne interpretacje.
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pani przedstawione we wniosku z dnia 31 lipca 2007 r. (data wpływu 09.08.2007 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie przychodów z działalności gospodarczej w części dotyczącej przychodu ze sprzedaży nieruchomości- jest nieprawidłowe
Uzasadnienie
W dniu 09 sierpnia 2007 r. został złożony wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie przychodów z działalności gospodarczej.
W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny
Do dnia 30 czerwca 2007 r. prowadziła Pani działalność gospodarczą w zakresie handlu. W 2004 r. zmarł Pani mąż z którym pozostawała Pani we wspólności majątkowej. W styczniu 2007 r. w urzędzie skarbowym spisano protokół na okoliczność ustalenia wartości spadku po zmarłym mężu, podatek od spadków i darowizn został zapłacony w dniu 12 lutego 2007 r. Następnie w dniu 22 lutego 2007 r. została podpisana w formie aktu notarialnego – umowa o dział spadku i zniesienie współwłasności nieruchomości pomiędzy Panią, a Pani córką i synem, na podstawie której syn stał się właścicielem nieruchomości zabudowanej budynkiem przeznaczonym na działalność gospodarczą – handlową z dniem 01 maja 2007 r. W dniu 30 czerwca wystawiła Pani faktury VAT dokumentujące sprzedaż środków trwałych oraz rzeczy ruchomych z prowadzonej dotychczas działalności gospodarczej na rzecz firmy prowadzonej przez syna. Faktury powyższe zostały zaewidencjonowane w podatkowej księdze przychodów i rozchodów i rejestrze sprzedaży VAT. W ciężar kosztów uzyskania przychodów zaliczono nie umorzoną wartość środków trwałych.
W dniu 11 września 2007 r. Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów wezwał Panią do uzupełnienia stanu faktycznego przedstawionego we wniosku.
W odpowiedzi, pismem z dnia 17 września 2007 r. (data wpływu 20.09.2007 r.) doprecyzowała Pani stan faktyczny o następujące elementy:
* postanowienie o nabyciu spadku dotyczy nieruchomości będącej środkiem trwałym w prowadzonej działalności gospodarczej;
* w skład spadku weszła #189; nieruchomości zabudowanej budynkiem pod działalność gospodarczą, każdy ze spadkobierców ma prawo do 1/3 z połowy nieruchomości;
* w wyniku podpisania aktu notarialnego z dnia 22 lutego 2007 r. – umowy o dział spadku i zniesienie współwłasności nieruchomości z dniem 1 maja 2007 r. syn stał się wyłącznym właścicielem nieruchomości zabudowanej budynkiem przeznaczonym na działalność gospodarczą;
* w dniu 30 czerwca 2007 r. dokonała Pani sprzedaży udokumentowanej fakturami VAT następujących środków trwałych: samochodu ciężarowego Polonez Truck, samochodu osobowego Peugeot 307, witryny chłodniczej, szafy chłodniczej, natomiast dla potrzeb wykreślenia budynku gospodarczego z ewidencji środków trwałych wystawiła Pani fakturę wewnętrzną;
* nie nastąpiła sprzedaż nieruchomości, została jedynie wystawiona faktura, wewnętrzna na której widniał budynek w wartości księgowej na dzień likwidacji działalności gospodarczej i na jej podstawie środek trwały został wykreślony z ewidencji środków trwałych.
W związku z powyższym zadano następujące pytanie.
1. Czy przychodem z działalności gospodarczej jest sprzedaż środków trwałych, w tym nieruchomości oraz wyposażenia, wchodzących w skład spadku, gdy nabywcą jest jeden ze spadkobierców...
2. Jeżeli jest przychodem z działalności gospodarczej, to z jakim dniem i w jakiej wartości należałoby zaliczyć przychód z tego tytułu do przychodu z działalności gospodarczej...
Zdaniem Wnioskodawcy, sprzedaż nieruchomości oraz środków ruchomych stanowi przychód z działalności gospodarczej w dacie wystawienia faktury, a wartość nieumorzonych środków trwałych stanowi koszt uzyskania przychodów.
Na tle przedstawionego stanu faktycznego, stwierdzam, co następuje.
Zgodnie z przepisem art. 10 ust. 3 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z zm.), źródłem przychodu jest pozarolnicza działalność gospodarcza. Przychód uzyskany ze zbycia składników materialnych i niematerialnych przeznaczonych do prowadzenia działalności gospodarczej należy zaliczyć do wymienionego art. 10 ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych tj. przychodu z działalności gospodarczej. Zgodnie z art. 14 ust. 1 ustawy, za przychód z działalności, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3, uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. U podatników dokonujących sprzedaży towarów i usług opodatkowanych podatkiem od towarów i usług za przychód z tej sprzedaży uważa się przychód pomniejszony o należny podatek od towarów i usług.
Uszczegółowieniem tego przepisu jest art. 14 ust. 2 pkt 1 ustawy, który stanowi, że przychodem z działalności gospodarczej są również przychody z odpłatnego zbycia wykorzystywanych na potrzeby związane z działalnością gospodarczą składników majątku będących:
1. środkami trwałymi;
2. składnikami majątku, o których mowa w art. 22d ust. 1, z wyłączeniem składników, których wartość początkowa ustalona zgodnie z art. 22g nie przekracza 1 500 zł;
3. wartościami niematerialnymi i prawnymi
* ujętych w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, w tym także przychody z odpłatnego zbycia składników majątku wymienionych w lit. b), spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu użytkowego lub udziału w takim prawie nieujętych w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, z zastrzeżeniem ust. 2 c, przy określeniu wysokości przychodów przepisy ust. 1 i art. 19 stosuje się odpowiednio.
Powyższe uregulowanie oznacza, że przychodem ze zbycia tych składników są kwoty należne w wartości wyrażonej w cenie określonej w umowie, przy czym należy mieć na uwadze cytowany wcześniej art. 14 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, który w tej materii stanowi, że przy określaniu wysokości przychodów art. 19 stosuje się odpowiednio. Zgodnie z zapisem art. 19 ust. 1, przychodem ze zbycia składników majątkowych jest ich wartość wyrażona w cenie określonej w umowie, pomniejszona o koszty odpłatnego zbycia. Jeżeli jednak cena, bez uzasadnionej przyczyny, znacznie odbiega od wartości rynkowej rzeczy lub praw, przychód ten określa organ podatkowy lub organ kontroli skarbowej w wysokości rynkowej.
Odnosząc przedstawiony stan prawny do stanu faktycznego przedstawionego we wniosku należy stwierdzić, co następuje:
I. Sprzedaż środków trwałych o których mowa we wniosku, tj. samochodu ciężarowego, samochodu osobowego, witryny i szafy chłodniczej stanowi przychód z prowadzonej działalności gospodarczej. Przychód ten powstał w dacie wystawienia faktury, o ile zdarzenie to nastąpiło przed lub równocześnie z wydaniem rzeczy i uregulowaniem należności. Zgodnie bowiem z art. 14 ust. 1c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, za datę powstania przychodu, o którym mowa w ust. 1 (z pozarolniczej działalności gospodarczej), uważa się - z zastrzeżeniem ust. 1e, 1h nie mających zastosowania w niniejszej sprawie - dzień wydania rzeczy, zbycia prawa majątkowego lub wykonania usługi, albo częściowego wykonania usługi, nie później niż dzień:
1. wystawienia faktury;
2. uregulowania należności.
Przepis ten należy interpretować w ten sposób, że przychód z tego tytułu powstaje z datą zaistnienia tego zdarzenia, które nastąpi najwcześniej.
Na podstawie art. 24 ust. 2 ww. ustawy u podatników osiągających dochody z działalności gospodarczej i prowadzących księgi przychodów i rozchodów dochodem z odpłatnego zbycia składników majątku, o których mowa w art. 14 ust. 2 pkt 1, wykorzystywanych na potrzeby działalności gospodarczej lub działów specjalnych produkcji rolnej, jest przychód z odpłatnego zbycia składników majątku, o którym mowa w art. 14 ust. 2 pkt 1 lit b), a w pozostałych przypadkach dochodem lub stratą jest różnica między przychodem z odpłatnego zbycia a;
1. wartością początkową wykazaną w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, z zastrzeżeniem pkt 2, powiększona o sumę odpisów amortyzacyjnych, o których mowa w art. 22h ust. 1 pkt 1, dokonanych od tych środków trwałych i wartości lub
2. wartością wynikającą z dokumentu stwierdzającego nabycie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu użytkowego lub udziału w takim prawie, z którego wartość początkowa dla celów dokonywania odpisów amortyzacyjnych ustalono zgodnie z art. z art. 22g ust. 10, powiększona o sumę odpisów amortyzacyjnych, o których mowa w art. 22h ust. 1 pkt 1, dokonanych od tego prawa lub udziału w takim prawie.
Prawidłowe jest zatem stanowisko przedstawione we wniosku, iż do kosztów uzyskania przychodów ze sprzedaży ww. środków trwałych zaliczyć należy niezamortyzowaną wartość tych środków trwałych.
II. Przychodem z pozarolniczej działalności gospodarczej jest także przychód uzyskany z odpłatnego zbycia - nie stanowiących środków trwałych - składników majątku wykorzystywanych w działalności gospodarczej, w sytuacji gdy wydatki na ich nabycie były zaliczone do kosztów uzyskania przychodów (wyposażenia). W tej sytuacji znajduje bowiem zastosowanie przepis art. 14 ust. 1 ustawy.
III. Wbrew stanowisku prezentowanemu we wniosku, w przedmiotowej sprawie nie nastąpiła sprzedaż nieruchomości. Ze stanu faktycznego przedstawionego we wniosku i jego uzupełnieniu wynika bowiem, że Pani syn na podstawie zawartej w formie aktu notarialnego w dniu 22 lutego 2007 r. – umowy o dział spadku i zniesieniu współwłasności, w dniu 01 maja 2007 r. nabył na wyłączną własność nieruchomość zabudowaną budynkiem przeznaczonym na działalność gospodarczą, będącą dotychczas w Pani firmie środkiem trwałym. Z tym dniem także należało środek trwały w postaci budynku handlowego wykreślić z ewidencji środków trwałych prowadzonej na potrzeby Pani działalności gospodarczej.
Zgodnie z art. 1 ust. 1 ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn (Dz. U. z 2004 r. Nr 142, poz. 1514 ze zm.), podatkowi od spadków i darowizn, podlega nabycie przez osoby fizyczne własności rzeczy znajdujących się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub praw majątkowych wykonywanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, tytułem:
1. spadku;
2. darowizny;
3. zasiedzenia;
4. nieodpłatnego zniesienia współwłasności;
5. zachowku, jeżeli uprawniony nie uzyskał go w postaci uczynionej przez spadkodawcę darowizny lub w postaci powołania do spadku albo w postaci zapisu.
Zgodnie z art. 2 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, przepisów ustawy nie stosuje się do przychodów podlegających przepisom ustawy o podatku od spadków i darowizn. Reasumując, przekazanie przedmiotowej nieruchomości zabudowanej budynkiem handlowym w drodze umowy o dział spadku i - dokonane bez spłat i dopłat - zniesienie współwłasności, sporządzonej w formie aktu notarialnego, skutkuje zastosowaniem przepisów ustawy o podatku od spadków i darowizn, a nie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Biorąc pod uwagę powyższe, prawidłowo zaliczyła Pani do przychodu z działalności gospodarczej, przychód ze sprzedaży środków trwałych oraz wyposażenia w dniu wystawienia faktur sprzedaży, w wartościach odpowiadających wartościom rynkowym poszczególnych składników majątkowych. Nie stanowi natomiast przychodu z pozarolniczej działalności gospodarczej wartość nieruchomości zbytej na rzecz syna w drodze umowy działu spadku.
Interpretacji udzielono w oparciu o informacje zawarte w złożonym wniosku z dnia 09 sierpnia 2007 r. i uzupełnieniu z dnia 20 września 2007 r. Przedłożone dokumenty nie podlegały analizie celem wydania interpretacji.
Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.
Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).
Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.